My Favorite Movies


  fb608920189's Rating My Rating
1
La Strada (The Road) (1954,  PG)
2
My Left Foot (1989,  R)
3
An Angel at My Table (1990,  R)
4
Blue Velvet (1986,  R)
5
Lost Highway (1997,  R)
6
The Story of the Weeping Camel (2004,  PG)
7
Magnolia (1999,  R)
8
Bowling for Columbine (2002,  R)
9
Der Freie Wille (The Free Will) (2006,  Unrated)
Der Freie Wille (The Free Will)
One of the best films ever made
10
Amarcord (1974,  R)
Amarcord
Best film from best director ever.
11
The Kingdom (1994) (,  Unrated)
12
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) (1999,  R)
13
C'eravamo tanto amati (We All Loved Each Other So Much) (1974,  Unrated)
14
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
15
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
16
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
17
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
18
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
19
La Famiglia (The Family) (1987,  Unrated)
20
La Cage Aux Folles (1979,  R)
21
La Donna Scimmia (The Ape Woman) (1964,  Unrated)
22
Dom kallar oss mods (They Call Us Misfits) (1968,  Unrated)
23
Det Sociala arvet (Generation to Generation) (Misfits to Yuppies) (The Social Contract) (1993,  Unrated)
24
Ett Anständigt liv (A Decent Life) (A Respectable Life) (1979,  Unrated)
25
Songs From the Second Floor (2002,  Unrated)
26
The Clash: Westway to the World (2000,  Unrated)
27
Metallica - Some Kind of Monster (2004,  R)
Metallica - Some Kind of Monster
Not a Metallica fan? See the film! Best music-documentary ever.
28
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
29
Powaqqatsi (1988,  G)
30
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
31
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
32
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
33
8 1/2 (1963,  Unrated)
34
Together (Tillsammans) (2001,  R)
35
A Clockwork Orange (1971,  R)
36
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
37
Raging Bull (1980,  R)
38
Dodesukaden (Clickety-Clack) (1970,  Unrated)
39
Le Bal (Ballando Ballando) (1983,  Unrated)
40
Pulp Fiction (1994,  R)
41
The Godfather (1972,  R)
42
The Godfather, Part II (1974,  R)
43
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
44
Festen (The Celebration) (1998,  R)
45
Reise der Hoffnung (Journey of Hope) (1990,  PG)
46
Italian for Beginners (,  R)
47
The Thin Blue Line (1988,  Unrated)
48
La Haine (Hate) (1996,  R)
49
Noi (2003,  PG-13)
50
Rumble Fish (1983,  R)
51
The Matrix (1999,  R)
52
The Shawshank Redemption (1994,  R)
53
Taxi Driver (1976,  R)
54
The Deer Hunter (1978,  R)
55
Apocalypse Now (1979,  R)
56
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
57
The Corporation (2004,  Unrated)
58
Breaking the Waves (1996,  R)
Breaking the Waves
Classic
59
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
60
Dei Mjuke hendene (In the House of Angels) (1998,  Unrated)
61
Det Største i Verden (The Greatest Thing) (2001,  Unrated)
62
Folk flest bor i Kina (2002,  Unrated)
63
S.O.S. (1999,  Unrated)
64
Lasse & Geir (1976,  Unrated)
65
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
66
The Terrace (La Terrazza) (1980,  Unrated)
67
Repulsion (1965,  Unrated)
68
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
69
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
70
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
71
There Will Be Blood (2007,  R)
72
Punch-Drunk Love (2002,  R)
73
Mystic River (2003,  R)
74
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
75
Terms of Endearment (1983,  PG)
76
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
77
No Country for Old Men (2007,  R)
78
Fargo (1996,  R)
79
Love Actually (2003,  R)
80
Notting Hill (1999,  PG-13)
81
Once Upon a Time in America (1984,  R)
82
The Thin Red Line (1999,  R)
The Thin Red Line
A masterpiece
83
Engelen (2009,  Unrated)
Engelen
Lena Endre is NOT in this film. The role is played by Gunilla Röör.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments