My Favorite Movies


  fb609964724's Rating My Rating
1
Constantine (2005,  R)
2
Love Actually (2003,  R)
3
Memento (2000,  R)
4
The Matrix (1999,  R)
5
The Matrix Revolutions (2003,  R)
6
The Wizard of Oz (1939,  G)
7
Jet Lag (2003,  R)
8
Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón (Pepi, Luci, Bom and Other Girls Like Mom) (1980,  Unrated)
9
The Sound of Music (1965,  G)
10
Volver (2006,  R)
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
12
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) (2000,  G)
13
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
14
Hairspray (1988,  PG)
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
16
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown)
I Love Carmen Maura and Almodovar Girls...
17
Casablanca (1943,  PG)
18
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
19
The African Queen (1951,  Unrated)
20
Chocolat (2000,  PG-13)
21
Amanece, que no es poco (1989,  Unrated)
22
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
23
Big Fish (2003,  PG-13)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
Rosalie Goes Shopping (1989,  PG)
Rosalie Goes Shopping
Funny, Crazy, Cool....
I love Marianne Sagebrecht
26
Apocalypto (2006,  R)
27
Kundun (1997,  PG-13)
28
Dead Poets Society (1989,  PG)
29
What Have I Done to Deserve This? (żQué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
What Have I Done to Deserve This? (żQué he hecho yo para merecer esto!!)
AlmodĂłvar and "His Best Film"
30
Roman Holiday (1953,  Unrated)
31
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
32
Sabrina (1954,  Unrated)
33
The Fifth Element (1997,  PG-13)
34
Two for the Road (1967,  Unrated)
35
Dogma (1999,  R)
36
The Nun's Story (1999,  Unrated)
37
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
38
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
39
Blade Runner (1982,  R)
40
Billy Elliot (2000,  R)
41
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
42
Underworld (2003,  R)
43
Welcome Mister Marshall (Bienvenido Mister Marshall) (1993,  Unrated)
44
The Silence of the Lambs (1991,  R)
45
Calabuch (1956,  Unrated)
46
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
47
Over the Hill (1992,  Unrated)
48
Grease (1978,  PG)
49
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
50
Steel Magnolias (1989,  PG)
51
Erin Brockovich (2000,  R)
52
Moonstruck (1987,  PG)
53
Crazy in Alabama (1999,  PG-13)
54
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
55
Working Girl (1988,  R)
56
Copycat (1995,  R)
57
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
58
Murder by Death (1976,  PG)
59
Cleopatra (1963,  Unrated)
60
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
61
300 (2007,  R)
62
Spartacus (1960,  PG-13)
63
The Others (2001,  PG-13)
64
The Miracle Worker (1962,  Unrated)
65
Home for the Holidays (1995,  PG-13)
66
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
67
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
68
Syriana (2005,  R)
69
Travels with My Aunt (1972,  PG)
70
Jeffrey (1995,  R)
71
Dolores Claiborne (1995,  R)
72
Misery (1990,  R)
73
Le Cerf-volant (The Kite) (2003,  Unrated)
74
J'ai Faim!!! (2001,  Unrated)
75
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
76
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
77
The Shawshank Redemption (1994,  R)
78
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
79
The Witches of Eastwick (1987,  R)
80
Tea With Mussolini (1999,  PG)
81
Thelma & Louise (1991,  R)
82
The Ice Storm (1997,  R)
83
Happiness (1998,  Unrated)
84
War and Peace (1956,  PG)
85
Robin and Marian (1976,  PG)
86
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
87
Cabaret (1972,  PG)
88
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
89
Victor Victoria (1982,  PG)
90
Rear Window (1954,  PG)
91
Hello, Dolly! (1969,  G)
92
Funny Face (1957,  Unrated)
93
Flashdance (1983,  R)
94
Fame (1980,  R)
95
Days of Wine and Roses (1962,  Unrated)
96
Desk Set (1957,  Unrated)
97
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
98
Labyrinth (1986,  PG)
99
The Dark Crystal (1982,  PG)
100
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
101
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
102
City of Angels (1998,  PG-13)
103
Fight Club (1999,  R)
104
Irma La Douce (1963,  Unrated)
105
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
106
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
107
Gladiator (2000,  R)
108
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
109
Gone With the Wind (1939,  G)
110
Seven (Se7en) (1995,  R)
111
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
Witness for the Prosecution
Great
112
Ice Age (2002,  PG)
113
Tampopo (1985,  Unrated)
Tampopo
It doesn't matter if you have dinner before the movie.
You end up hungry.
A mixture of great stories around food and feelings.
You must watch it only in original version.
114
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu)
"Yin shi nan nu"
One of the best films of Ang Lee.
The title says it all.
115
Das Schreckliche Mädchen (The Nasty Girl) (1990,  PG-13)
Das Schreckliche Mädchen (The Nasty Girl)
Great...
116
Monsoon Wedding (2002,  R)
117
Antonia (Antonia's Line) (1996,  R)
118
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
119
Absolute Power (1997,  R)
120
Slumdog Millionaire (2008,  R)
121
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
122
Cuisine américaine (1998,  Unrated)
123
Incognito (1998,  R)
124
Gandhi (1982,  PG)
125
Sense and Sensibility (1995,  PG)
126
My Fair Lady (1964,  G)
127
Music Box (1990,  PG-13)
128
Angels & Demons (2009,  PG-13)
129
The Color Purple (1985,  PG-13)
130
Star Trek (2009,  PG-13)
131
Schindler's List (1993,  R)
132
Charade (1963,  G)
133
Bagdad Cafe (1988,  PG)
134
Exodus (1960,  Unrated)
135
Gotcha! (1985,  PG-13)
136
Nobody's Fool (1994,  R)
137
The Towering Inferno (1974,  PG)
138
The Sting (1973,  PG)
139
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
140
Torn Curtain (1966,  PG)
141
The Prize (1963,  Unrated)
142
North by Northwest (1959,  Unrated)
143
The Lion in Winter (1968,  PG)
144
Grace Quigley (The Ultimate Solution of Grace Quigley) (1984,  PG)
145
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
146
Adam's Rib (1949,  Unrated)
147
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
148
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
149
Lilies of the Field (1963,  Unrated)
150
Arabesque (1966,  PG)
151
The Odessa File (1974,  PG)
152
The Boys from Brazil (1978,  R)
153
On Golden Pond (1981,  PG)
154
Chuecatown (Boystown) (2007,  Unrated)
155
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
156
V for Vendetta (2006,  R)
157
The Chairman (The Most Dangerous Man in the World) (1969,  PG-13)
158
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
159
The Matrix Reloaded (2003,  R)
160
Up (2009,  PG)
161
Te doy mis ojos (Take My Eyes) (2006,  Unrated)
162
El Sur (The South) (1988,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments