My Favorite Movies


  fb610545727's Rating My Rating
1
Hellraiser (1987,  R)
2
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
Alien (1979,  R)
5
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
6
Back to the Future (1985,  PG)
7
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
8
Blade (1998,  R)
9
Blade Runner (1982,  R)
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
11
Casino Royale (2006,  PG-13)
12
Crash (2004,  R)
13
Dead Poets Society (1989,  PG)
14
Die Hard (1988,  R)
15
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
16
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
18
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
19
Halloween (1978,  R)
20
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
21
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
22
Interview with the Vampire (1994,  R)
23
Jaws (1975,  PG)
24
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
25
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
26
Minority Report (2002,  PG-13)
27
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
28
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
29
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
30
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
31
Predator (1987,  R)
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
Rocky (1976,  PG)
34
Requiem for a Dream (2000,  R)
35
Scarface (1983,  R)
36
Saving Private Ryan (1998,  R)
37
Seven (Se7en) (1995,  R)
38
Shrek (2001,  PG)
39
Sin City (2005,  R)
40
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
41
Steel Magnolias (1989,  PG)
42
Taxi Driver (1976,  R)
43
The Color Purple (1985,  PG-13)
44
The Exorcist (1973,  R)
45
The Godfather (1972,  R)
46
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
47
The Mask (1994,  PG-13)
48
The Matrix (1999,  R)
49
The Shining (1980,  R)
50
The Silence of the Lambs (1991,  R)
51
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
52
Trainspotting (1996,  R)
53
Walk the Line (2005,  PG-13)
54
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
55
Young Frankenstein (1974,  PG)
56
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
57
Volver (2006,  R)
58
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
59
Matador (1986,  NC-17)
60
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
61
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
62
Bowling for Columbine (2002,  R)
63
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
64
Blood Diamond (2006,  R)
65
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
66
Casablanca (1943,  PG)
67
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
68
Full Metal Jacket (1987,  R)
69
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
70
Gone With the Wind (1939,  G)
71
Good Will Hunting (1997,  R)
72
Grease (1978,  PG)
73
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
74
Jurassic Park (1993,  PG-13)
75
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
76
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
77
Love Actually (2003,  R)
78
Men in Black (1997,  PG-13)
79
Monsters, Inc. (2001,  G)
80
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
81
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
82
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
83
Platoon (1986,  R)
84
Pretty Woman (1990,  R)
85
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
86
Reservoir Dogs (1992,  R)
87
Resident Evil (2002,  R)
88
Saw (2004,  R)
89
Scary Movie (2000,  R)
90
Shrek 2 (2004,  PG)
91
Spider-Man (2002,  PG-13)
92
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
93
Superman Returns (2006,  PG-13)
94
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
95
The Breakfast Club (1985,  R)
96
The Crow (1994,  R)
97
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
98
The Departed (2006,  R)
99
The Hills Have Eyes (2006,  R)
100
The Italian Job (2003,  PG-13)
101
The Mummy (1999,  PG-13)
102
Titanic (1997,  PG-13)
103
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
104
When Harry Met Sally (1989,  R)
105
X-Men (2000,  PG-13)
106
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
107
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) (1993,  Unrated)
108
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
109
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
110
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
111
The Danish Poet (2006,  Unrated)
112
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
113
Lost Horizon (1973,  Unrated)
114
Utvandrarna (The Emigrants) (1971,  PG)
115
Enskilda samtal (Private Confessions) (Private Conversations) (1996,  Unrated)
116
Leaving Las Vegas (1995,  R)
117
Wild At Heart (1990,  R)
118
8MM (1999,  R)
119
Rumble Fish (1983,  R)
120
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
121
Frankie & Johnny (1991,  R)
122
The Panic in Needle Park (1971,  PG)
123
Serpico (1973,  R)
124
The Devil's Advocate (1997,  R)
125
Dick Tracy (1990,  PG)
126
Once Upon a Time in America (1984,  R)
127
Cape Fear (1991,  R)
128
Angel Heart (1987,  R)
129
Raging Bull (1980,  R)
130
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
131
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
132
Hulk (2003,  PG-13)
133
48 HRS (1982,  R)
134
Mulholland Falls (1996,  R)
135
102 Dalmatians (2000,  G)
136
Cyrano De Bergerac (1990,  PG)
137
Chinatown (1999,  Unrated)
138
The Pink Panther (1963,  Unrated)
139
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
140
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
141
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
142
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
143
Dune (1984,  PG-13)
144
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
145
9 1/2 Weeks (1986,  R)
146
Tommy (1975,  PG)
147
Eyes of Laura Mars (1978,  R)
148
Mad Max (1979,  R)
149
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
150
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
151
Batman Forever (1995,  PG-13)
152
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
153
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
154
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
155
Three Amigos! (1986,  PG)
156
The Lonely Guy (1984,  R)
157
The Man with Two Brains (1983,  R)
158
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
159
Roxanne (1987,  PG)
160
Arthur (1981,  PG)
161
The Singing Detective (2003,  R)
162
Lethal Weapon (1987,  R)
163
Hamlet (1990,  PG)
164
Apocalypto (2006,  R)
165
Hamlet (1996,  PG-13)
166
Lost In Translation (2003,  R)
167
Bonnie and Clyde (1967,  R)
168
Scream (1996,  R)
169
Apocalypse Now (1979,  R)
170
Runaway Train (1985,  R)
171
The Champ (,  PG)
172
The Thing (1982,  R)
173
Pet Sematary (1989,  R)
174
The Elephant Man (1980,  PG)
175
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
176
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
177
The Witches of Eastwick (1987,  R)
178
Dangerous Liaisons (1988,  R)
179
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
180
Eraserhead (1977,  Unrated)
181
Blue Velvet (1986,  R)
182
Easy Rider (1969,  R)
183
The Fly (1986,  R)
184
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
185
Psycho (1960,  R)
186
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
187
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
188
Brokeback Mountain (2005,  R)
189
Home Alone (1990,  PG)
190
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
191
Cat People (1982,  R)
192
The Ring (2002,  PG-13)
193
Barfly (1987,  R)
194
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981,  R)
195
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
196
Annie Hall (1977,  PG)
197
Vanilla Sky (2001,  R)
198
Eyes Wide Shut (1999,  R)
199
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
200
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
201
sex, lies, and videotape (1989,  R)
202
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
203
Flightplan (2005,  PG-13)
204
The World According to Garp (1982,  R)
205
American Beauty (1999,  R)
206
Fritz the Cat (1972,  Unrated)
207
Festen (The Celebration) (1998,  R)
208
The Others (2001,  PG-13)
209
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
210
Night of the Living Dead (1990,  R)
211
Poltergeist (1982,  PG)
212
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
213
Purple Rain (1984,  R)
214
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
215
Who's That Girl? (2003,  PG)
216
The Birdcage (1996,  R)
217
The Kid (1921,  Unrated)
218
Spaceballs (1987,  PG)
219
To Be or Not to Be (1983,  PG)
220
Blazing Saddles (1974,  R)
221
Saturday Night Fever (1977,  PG)
222
Blow Out (1981,  R)
223
Carrie (1976,  R)
224
Get Shorty (1995,  R)
225
Dirty Harry (1971,  R)
226
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
227
Sid & Nancy (1986,  R)
228
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
229
Do the Right Thing (1989,  R)
230
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
231
The Rose (1979,  R)
232
The Wizard of Oz (1939,  G)
233
Nuts (1987,  R)
234
The Way We Were (1973,  PG)
235
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
236
They Shoot Horses, Don't They? (1969,  R)
237
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
238
Love Story (1970,  PG)
239
The Good Shepherd (2006,  R)
240
Videodrome (1983,  R)
241
Dead Ringers (1988,  R)
242
Naked Lunch (1991,  R)
243
Danny, Champion of the World (1989,  Unrated)
244
Throw Momma from the Train (1987,  PG-13)
245
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
246
The Deer Hunter (1978,  R)
247
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
248
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
249
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
250
Highlander (1986,  R)
251
Ice Age (2002,  PG)
252
Mystery of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle) (1974,  Unrated)
253
Bad Boy Bubby (1993,  Unrated)
254
The Incredible Adventures of Wallace & Gromit (2001,  Unrated)
255
Free Jimmy (Slipp Jimmy fri) (2006,  Unrated)
256
Thelma & Louise (1991,  R)
257
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments