My Favorite Movies


  fb610952735's Rating My Rating
1
Six Degrees of Separation (1993,  R)
2
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
3
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
4
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
5
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
6
The Game (1997,  R)
7
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
8
La Cage Aux Folles (1979,  R)
9
Lemming (2006,  Unrated)
10
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
11
Chocolat (2000,  PG-13)
12
Presque rien (Come Undone) (2000,  Unrated)
13
5x2 (5 x 2: Five Times Two) (2004,  R)
14
Criminal Lovers (2000,  Unrated)
15
Water Drops On Burning Rocks (2000,  Unrated)
16
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
17
Riding Alone for Thousands of Miles (2006,  PG)
18
A River Runs Through It (1992,  PG)
19
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
21
300 (2007,  R)
22
Fight Club (1999,  R)
23
Interview with the Vampire (1994,  R)
24
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
25
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
26
The Dark Side of the Sun (1997,  R)
27
Troy (2004,  R)
28
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
29
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Ah Brad!
30
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
31
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
32
Lezione 21 (Lecture 21) (Lesson 21) (2008,  G)
33
The Piano (1993,  R)
34
The Pianist (2002,  R)
35
Mulholland Drive (2001,  R)
36
The Producers (2005,  PG-13)
37
The Producers (1968,  PG)
38
Sous le sable (Under the Sand) (2001,  R)
39
Zardoz (1974,  R)
40
Il portiere di notte (The Night Porter) (1974,  R)
41
Heading South (2006,  G)
42
Max My Love (Max Mon Amour) (1996,  R)
43
The Duchess (2008,  PG-13)
44
Caótica Ana (Chaotic Ana) (2007,  Unrated)
45
Désaccord parfait (Twice Upon a Time) (2006,  Unrated)
46
Embrassez qui vous voudrez (See How They Run) (Summer Things) (2002,  Unrated)
47
Great Expectations (1999,  Unrated)
48
Preaching to the Choir (2005,  PG-13)
49
Eating Out (2004,  Unrated)
50
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006,  Unrated)
51
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
52
Love in Thoughts (2004,  Unrated)
53
Everyone (,  Unrated)
54
Latter Days (2004,  Unrated)
55
Beautiful Thing (1996,  R)
56
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
57
Slutty Summer (2004,  Unrated)
58
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
59
Not Another Teen Movie (2001,  R)
60
Kids (1995,  NC-17)
61
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
62
Victor Victoria (1982,  PG)
63
Flawless (1999,  R)
64
Luster (2002,  Unrated)
65
Dieux du stade: Le making of du calendrier 2006 (2005,  Unrated)
66
My Best Friend (Mon meilleur ami) (2007,  PG-13)
67
A Perfect Friend (Un Ami Parfait) (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments