Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb611352115's Rating My Rating
1
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
Superb Film, well directed, well acted. Recomend to everyone.
2
The English Patient (1996,  R)
The English Patient
Outstanding, great characters, great story, great scenery. What more needs to be said?
3
Dear America - Letters Home from Vietnam (1988,  PG)
4
The Constant Gardener (2005,  R)
5
The Departed (2006,  R)
The Departed
Superb, great plot and the acting great.
6
Body of Lies (2008,  R)
7
We Were Soldiers (2002,  R)
8
Africa Addio (Adios Africa) (Africa Blood and Guts) (1966,  Unrated)
Africa Addio (Adios Africa) (Africa Blood and Guts)
A good film to understand the present catastorphe of Africa. NOT for the faint hearted though.
9
V for Vendetta (2006,  R)
10
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
11
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
12
The Wild Geese (1978,  R)
The Wild Geese
Great film. Based on Daniel Carneys book (which is also great). Some changes to the characters, but well done, great film, loved it since I was a kid!
13
The Spy Who Came in from the Cold (1965,  Unrated)
The Spy Who Came in from the Cold
Burton - great as always! Outstanding plot, gritty Cold-War movie. Outstanding.
14
The 9th Company (9 rota) (2005,  Unrated)
15
The Usual Suspects (1995,  R)
16
A Game for Vultures (1980,  Unrated)
17
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
18
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
19
Waterloo Bridge (1940,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments