My Favorite Movies


  fb611361027's Rating My Rating
1
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
2
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
3
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956,  Unrated)
4
Barry Lyndon (1975,  PG)
5
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
6
Die Hard (1988,  R)
7
Killer of Sheep (2007,  Unrated)
8
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
9
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
10
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
12
The Matrix (1999,  R)
13
Finding Nemo (2003,  G)
14
Pulp Fiction (1994,  R)
15
The Killers (1946,  Unrated)
16
The Killers (1964,  Unrated)
17
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) (2007,  PG)
18
Hairspray (1988,  PG)
19
Cecil B. Demented (2000,  R)
20
Female Trouble (1974,  R)
21
Polyester (1981,  R)
22
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
23
The Shining (1980,  R)
24
The Killing (1956,  Unrated)
25
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
26
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) (1970,  G)
27
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
28
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) (1976,  PG)
29
La Peau douce (The Soft Skin) (1964,  Unrated)
30
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
31
La Chambre Verte (The Green Room) (1979,  PG)
32
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) (1975,  PG)
33
Les Deux anglaises et le continent (Two English Girls)(Anne and Muriel) (2004,  PG)
34
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) (1968,  Unrated)
35
L'Amour en fuite (Love on the Run) (1978,  PG)
36
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
37
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
38
Mister Lonely (2007,  Unrated)
39
The Ocean's 11 Story (2002,  Unrated)
40
Out of Sight (1998,  R)
41
Schizopolis (1996,  Unrated)
42
The Limey (1999,  R)
43
The Underneath (1995,  R)
44
Clean, Shaven (1995,  Unrated)
45
Gummo (1997,  R)
46
Passion (Godard's Passion) (1982,  R)
47
Bande à part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
48
Le Gai Savoir (Joy of Learning) (Joyful Wisdom) (1969,  Unrated)
49
Alphaville (1965,  Unrated)
50
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
51
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
52
Weekend (Week End) (1967,  Unrated)
53
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
54
Masculin Feminin (1966,  Unrated)
55
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962,  Unrated)
56
Tout Va Bien (1973,  Unrated)
57
2 ou 3 Choses que je Sais d'Elle (Two or Three Things I Know About Her) (1967,  Unrated)
58
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
59
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
60
Nuit et Brouillard (Night and Fog) (1955,  Unrated)
61
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
62
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
63
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
64
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
65
Camera Buff (1980,  Unrated)
66
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
67
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
68
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998,  Unrated)
69
Close-up (1999,  R)
70
Where Is the Friend's Home? (1987,  Unrated)
71
The Wind Will Carry Us (2000,  Unrated)
72
Zire darakhatan zeyton (Through the Olive Trees ) (Under the Olive Trees) (1994,  G)
73
And Life Goes On (Zendegi va digar hich) (Life, and Nothing More) (1991,  Unrated)
74
Friendly Persuasion: Iranian Cinema after the 1979 Revolution (2001,  Unrated)
75
Arizona Dream (1993,  R)
76
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
77
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
78
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) (2002,  R)
79
Underground (1995,  Unrated)
80
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
81
Together (Tillsammans) (2001,  R)
82
Happy Together (1997,  Unrated)
83
Hål i mitt hjärta, Ett (A Hole In My Heart) (2004,  Unrated)
84
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
85
Pickpocket (1959,  Unrated)
86
Au Hasard Balthazar (1966,  Unrated)
87
Mouchette (1970,  Unrated)
88
Les Dames du Bois de Boulogne (Ladies of the Park) (1964,  Unrated)
89
The Devil Probably (Le diable probablement) (1977,  Unrated)
90
Quatre nuits d'un rêveur (Four Nights of a Dreamer) (1971,  Unrated)
91
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
92
Stealing Beauty (1996,  R)
93
La Commare secca (The Grim Reaper) (1982,  Unrated)
94
The Last Emperor (1987,  PG-13)
95
The Spider's Stratagem (Strategia del ragno) (1970,  Unrated)
96
Before the Revolution (Prima della rivoluzione) (1964,  Unrated)
97
Partner (1968,  Unrated)
98
Whoever Says the Truth Shall Die (Wie de Waarheid Zegt Moet Dood) (1981,  Unrated)
99
Chungking Express (1996,  PG-13)
100
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
101
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
102
In the Realm of the Senses (1976,  NC-17)
103
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
104
In the Realm of Passion (1979,  R)
105
Seishun zankoku monogatari (A Story of the Cruelties of Youth)(Naked Youth) (1960,  Unrated)
106
Hakuchu no torima (The Daylight Demon) (Violence at High Noon) (1966,  Unrated)
107
Koshikei (Death by Hanging) (1968,  Unrated)
108
Nihon no Yoru to Kiri (Night and Fog in Japan) (1960,  Unrated)
109
The Great Dictator (1940,  G)
110
City Lights (1931,  Unrated)
111
The Gold Rush (1925,  Unrated)
112
Limelight (1952,  G)
113
The Circus (1928,  G)
114
Monsieur Verdoux (1947,  Unrated)
115
Murnau, Borzage & Fox (2008,  Unrated)
116
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
117
Faust (1926,  Unrated)
118
Der Letzte Mann (The Last Laugh) (1925,  PG)
119
Our Daily Bread (City Girl) (1930,  Unrated)
120
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928,  Unrated)
121
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932,  Unrated)
122
Ordet (The Word) (1954,  Unrated)
123
Vredens Dag (Day of Wrath) (Day of Anger) (1943,  Unrated)
124
Gertrud (1964,  Unrated)
125
I'm Not There (2007,  R)
126
Velvet Goldmine (1998,  R)
127
Superstar: The Karen Carpenter Story (2001,  Unrated)
128
Milk (2008,  R)
129
Elephant (2003,  R)
130
My Own Private Idaho (1991,  R)
131
Last Days (2005,  R)
132
Drugstore Cowboy (1989,  R)
133
Mala Noche (Bad Night) (2007,  Unrated)
134
Gerry (2003,  R)
135
Late Spring (1949,  G)
136
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) (1953,  Unrated)
137
Ohayo (Good Morning) (1959,  Unrated)
138
Nagaya shinshiroku (Record of a Tenement Gentleman) (1947,  Unrated)
139
Ukikusa monogatari (A Story of Floating Weeds) (1934,  Unrated)
140
Sanma no aji (An Autumn Afternoon) (The Widower) (1962,  Unrated)
141
Broken Flowers (2005,  R)
142
Dead Man (1995,  R)
143
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
144
Down by Law (1986,  R)
145
Mystery Train (1989,  R)
146
Straight to Hell (1987,  R)
147
Rest in Pieces: A Portrait of Joe Coleman (1997,  Unrated)
148
Sid & Nancy (1986,  R)
149
Repo Man (1984,  R)
150
Three Businessmen (1999,  Unrated)
151
Walker (1987,  R)
152
Revengers Tragedy (2002,  Unrated)
153
The Spaghetti West (2005,  Unrated)
154
Death and the Compass (1996,  Unrated)
155
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
156
Sukiyaki Western Django (2008,  R)
157
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
158
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
159
Last Life in the Universe (2004,  R)
160
Fudoh: The New Generation (1996,  Unrated)
161
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) (2005,  PG-13)
162
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
163
Rampo (1995,  R)
164
Jingi naki tatakai: Kanketsu-hen (Battles Without Honor and Humanity 5: Final Episode) (1974,  Unrated)
165
Gendai yakuza: hito-kiri yota (Modern Yakuza: Outlaw Killer) (Street Mobster) (2001,  Unrated)
166
Jingi naki tatakai: Chojo sakusen (Battles Without Honor and Humanity 4: Police Tactics) (1974,  Unrated)
167
Jingi naki tatakai: Dairi senso (Battles Without Honor and Humanity: Proxy War) (1973,  Unrated)
168
Jingi naki tatakai: Hiroshima shito hen(Battles Without Honor and Humanity: Deathmatch in Hiroshima) (1973,  Unrated)
169
Graveyard of Honor (Jingi no hakaba) (Death of Honor) (1975,  Unrated)
170
Jingi naki tatakai (Battles Without Honor and Humanity)(The Yakuza Papers)(War Without a Code) (1973,  Unrated)
171
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
172
The Lover (1992,  R)
173
Le Cercle Rouge (1990,  Unrated)
174
The Lady Eve (1941,  Unrated)
175
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
176
Les Enfants terribles (The Strange Ones) (1952,  Unrated)
177
Le Silence de la Mer (1949,  Unrated)
178
Tropic Thunder (2008,  R)
179
Scorpio Rising (1970,  Unrated)
180
Lucifer Rising (1972,  Unrated)
181
Fireworks (1947,  Unrated)
182
Inauguration of the Pleasure Dome (1954,  Unrated)
183
Invocation of My Demon Brother (1969,  Unrated)
184
Puce Moment (1949,  Unrated)
185
Kustom Kar Kommandos (1965,  Unrated)
186
Eaux d'artifice (1953,  Unrated)
187
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
188
Freaks (1932,  Unrated)
189
Superbad (2007,  R)
190
Pineapple Express (2008,  R)
191
Undertow (2004,  R)
192
Flirting With Disaster (1996,  R)
193
I Heart Huckabees (2004,  R)
194
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
195
Tutti i Colori del Buio (All the Colors of the Dark) (They're Coming to Get You) (1972,  R)
196
Nude per l'assassino (Strip Nude for Your Killer) (1975,  Unrated)
197
Lo strano vizio della Signora Wardh (The Strange Vice of Mrs. Wardh) (1971,  R)
198
Il Tuo Vizio è una Stanza Chiusa e Solo Io ne ho la Chiave (Eye of the Black Cat) (1972,  Unrated)
199
Perché quelle strane gocce di sangue sul corpo di Jennifer? (The Case of the Bloody Iris) (1972,  Unrated)
200
5 Dolls for an August Moon / Four Times That Night (,  Unrated)
201
Strange Brew (1983,  PG)
202
Manhattan Baby (Evil Eye) (The Possessed) (Eye of the Evil Dead) (1984,  R)
203
Un Gatto nel cervello (Nightmare Concert A Cat in the Brain) (1990,  R)
204
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
205
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981,  Unrated)
206
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) (1982,  Unrated)
207
Trauma (Dario Argento's Trauma) (1993,  R)
208
Il Mondo dell'orrore di Dario Argento (Dario Argento's World of Horror) (1985,  Unrated)
209
Suspiria (1977,  R)
210
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
211
Phenomena (Creepers) (1985,  R)
212
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
213
Inferno (1980,  R)
214
Opera (1987,  Unrated)
215
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
216
Il Gatto a Nove Code (The Cat o' Nine Tails) (1971,  PG)
217
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971,  PG)
218
Cannibal Ferox (1997,  R)
219
Incubo sulla città contaminata (Nightmare City) (Invasion by the Atomic Zombies) (1980,  R)
220
La Casa 3 (Ghosthouse) (1988,  Unrated)
221
Spasmo (The Death Dealer) (1974,  PG)
222
Freeze Me (2001,  G)
223
Japanese Hell (Jigoku) (1999,  Unrated)
224
Edogawa ranpo taizen: Kyofu kikei ningen (Horrors of Malformed Men)(Horror of a Deformed Man) (1969,  Unrated)
225
Kaidan nobori ryu (The Blind Woman's Curse) (1971,  Unrated)
226
Blind Beast vs. Killer Dwarf (2004,  Unrated)
227
Angel Guts: Red Vertigo (1988,  Unrated)
228
Female Yakuza Tale (1973,  Unrated)
229
Entrails of a Beautiful Woman (Bijo no harawata) (1986,  Unrated)
230
Electric Dragon 80.000 V (2000,  Unrated)
231
Cha no aji, (The Taste of Tea) (2004,  Unrated)
232
Flower and Snake (2004,  Unrated)
233
Oldboy (2005,  R)
234
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
235
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
236
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) (2000,  Unrated)
237
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
238
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
239
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
240
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
241
Dave Chappelle's Block Party (2006,  R)
242
Richard Pryor: Live in Concert (1979,  Unrated)
243
Wattstax (2002,  R)
244
Blue Collar (1978,  R)
245
The Mack (1973,  R)
246
Stir Crazy (1980,  R)
247
Harlem Nights (1989,  R)
248
Bustin' Loose (1981,  R)
249
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
250
Saturday Night Live: The Best of Eddie Murphy (1998,  Unrated)
251
Eddie Murphy Delirious (1983,  Unrated)
252
Beverly Hills Cop (1984,  R)
253
Coming to America (1988,  R)
254
Trading Places (1983,  R)
255
48 HRS (1982,  R)
256
The Golden Child (1986,  PG-13)
257
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
258
A History of Violence (2005,  R)
259
Eastern Promises (2007,  R)
260
The Fly (1986,  R)
261
Crash (1996,  NC-17)
262
Videodrome (1983,  R)
263
The Dead Zone (1983,  R)
264
Naked Lunch (1991,  R)
265
Scanners (1981,  R)
266
Dead Ringers (1988,  R)
267
Nightbreed (1990,  R)
268
The Brood (1979,  R)
269
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) (1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments