My Favorite Movies


  fb611712902's Rating My Rating
1
Annie Hall (1977,  PG)
2
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Gosford Park (2001,  R)
5
The Big Lebowski (1998,  R)
6
Deconstructing Harry (1997,  R)
7
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
8
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
9
I Am Dina (2002,  Unrated)
10
DarkBlueAlmostBlack (Azuloscurocasinegro) (Dark Blue Almost Black) (2007,  Unrated)
11
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
12
The Fisher King (1991,  R)
13
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
14
City of Women (1981,  R)
15
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
16
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
17
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
18
Broken Flowers (2005,  R)
19
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
20
Phenomenon (1996,  PG)
21
Play It Again, Sam (1972,  PG)
22
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
23
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
24
Anything Else (2003,  R)
25
Love and Death (1975,  PG)
26
Scoop (2006,  PG-13)
27
The Dreamers (2004,  NC-17)
28
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
29
The Libertine (2006,  R)
30
Mansfield Park (1999,  PG-13)
31
Sideways (2004,  R)
32
All The King's Men (2006,  PG-13)
33
International Velvet (1978,  Unrated)
34
The Boondock Saints (1999,  R)
35
Alfie (2004,  R)
36
Closer (2004,  R)
37
Amadeus (1984,  R)
38
Breaking the Waves (1996,  R)
39
The Prestige (2006,  PG-13)
40
Magnolia (1999,  R)
41
Dangerous Liaisons (1988,  R)
42
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
43
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
44
Palais royal! (2005,  Unrated)
45
J'ai Faim!!! (2001,  Unrated)
46
Manions Of America, The (1981,  Unrated)
47
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
48
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
49
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
50
Amores Perros (2001,  R)
51
Jackie Brown (1997,  R)
52
Solaris (2002,  PG-13)
53
Man on the Moon (1999,  R)
54
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
55
We're all Christs (Wszyscy jestesmy Chrystusami) (2006,  Unrated)
56
Lost and Found (1999,  PG-13)
57
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
58
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
59
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
60
Zelig (1983,  PG)
61
Merlin (1998,  PG)
62
Spartacus (1960,  PG-13)
63
2046 (2005,  R)
64
No Country for Old Men (2007,  R)
65
Casino Royale (2006,  PG-13)
66
My Life Without Me (2003,  R)
67
The Secret Life of Words (2005,  Unrated)
68
How to Lose Friends & Alienate People (2008,  R)
69
Forever Amber (1947,  Unrated)
70
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
71
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
72
Nightwatching (Nocna straz) (2007,  R)
73
Tideland (2006,  R)
74
The Life of David Gale (2003,  R)
75
Revolutionary Road (2008,  R)
76
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
77
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story (2005,  R)
78
La Fidélité (Fidelity) (2000,  Unrated)
79
Quills (2000,  R)
80
Batman (1989,  PG-13)
81
About Schmidt (2002,  R)
82
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
83
Roman Holiday (1953,  Unrated)
84
Thank You For Smoking (2006,  R)
85
The Boss of it All (Direktøren for det hele) (2007,  Unrated)
86
The English Patient (1996,  R)
87
Legends of the Fall (1994,  R)
88
Howards End (1992,  PG)
89
The Remains of the Day (1993,  PG)
90
Titus (1999,  R)
91
Shadowlands (1993,  PG)
92
Irreversible (2002,  Unrated)
93
Quo Vadis (1951,  Unrated)
94
Ivanhoe (1952,  Unrated)
95
Cleopatra (1963,  Unrated)
96
Gendarme en balade, Le (1970,  Unrated)
97
La soupe aux choux (1981,  Unrated)
98
Gendarme et les extra-terrestres, Le (1979,  Unrated)
99
Pornografia (2003,  Unrated)
100
Hamlet (1996,  PG-13)
101
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
102
8 1/2 (1963,  Unrated)
103
3 Women (1977,  PG)
104
Persona (1966,  Unrated)
105
Gycklarnas afton (Sawdust and Tinsel)(Sunset of a Clown)(The Naked Night) (1953,  Unrated)
106
Sleuth (2007,  R)
107
Funny Games (1998,  Unrated)
108
Cache (Hidden) (2005,  R)
109
Das weiße Band (The White Ribbon) (2009,  R)
110
Groundhog Day (1993,  PG)
111
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
112
Dumbo (1941,  G)
113
Alice in Wonderland (1951,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments