My Favorite Movies


  fb612234036's Rating My Rating
1
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
2
Castle in the Sky (Tenkű no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
3
Christmas in August (Palwolui Christmas) (1998,  Unrated)
4
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
5
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
6
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
7
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
8
Love Letter (1995,  PG)
9
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
10
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
11
The Fifth Element (1997,  PG-13)
12
The Graduate (1967,  PG)
13
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
14
Keulraesik (The Classic) (2003,  Unrated)
15
Camille Claudel (1988,  R)
16
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
17
Proof (2005,  PG-13)
18
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
19
Rain Man (1988,  R)
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
21
The Green Mile (1999,  R)
22
Milyang (Secret Sunshine) (2007,  Unrated)
23
Typhoon (2006,  R)
24
Stranger of Mine (Unmei janai hito) (2005,  Unrated)
25
Tatchi (Touch) (2005,  Unrated)
26
Sekai no chűshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) (2004,  Unrated)
27
Great Expectations (1998,  R)
28
Juhong Geulshi (The Scarlet Letter) (2004,  Unrated)
29
A Short Film About Love (1988,  Unrated)
30
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) (2004,  Unrated)
31
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
32
Swing Girls (2004,  Unrated)
Swing Girls
Dynamic force u like music
33
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
34
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
35
Toy Story (1995,  G)
36
Toy Story 2 (1999,  G)
37
Heaven (2002,  R)
38
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) (2001,  Unrated)
39
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
40
The Last Samurai (2003,  R)
41
Copying Beethoven (,  PG-13)
Copying Beethoven
DYNAMIC MUSIC FOR LIFE!
42
Ngo liu poh lut gau ching (My Wife Is 18) (2002,  Unrated)
43
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
44
2046 (2005,  R)
45
Titanic (1997,  PG-13)
46
Chungking Express (1996,  PG-13)
47
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
48
Tau man ji D (Initial D) (2005,  Unrated)
49
Melody (1971,  G)
50
Match Point (2005,  R)
51
Scoop (2006,  PG-13)
52
Cassandra's Dream (2007,  PG-13)
53
May Fools (Milou En Mai) (1989,  R)
54
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
55
Casablanca (1943,  Unrated)
56
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
57
21 Grams (2003,  R)
58
The Miracle of Our Lady Fatima (1952,  Unrated)
59
Across the Universe (2007,  PG-13)
60
Cape No. 7 (Hai Jiao Qi Hao) (2008,  Unrated)
61
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2007,  Unrated)
62
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
63
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
64
Akira (1988,  R)
65
Steamboy (2005,  PG-13)
66
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
67
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
68
Casshern (2004,  Unrated)
69
Mannequin (1987,  PG)
70
Big (1988,  PG)
71
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
CLASSIC
72
Gou-Gou datte neko de aru (Gu Gu the Cat) (2008,  PG)
73
Up (2009,  PG)
74
Svetat e golyam i spasenie debne otvsyakade (The World Is Big and Salvation Lurks around the Corner) (2008,  Unrated)
75
Mary and Max (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments