My Favorite Movies


  fb612278508's Rating My Rating
1
The Dark Side of the Heart (El Lado oscuro del corazón) (1994,  R)
2
Catch and Release (2007,  PG-13)
3
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
4
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
5
Theresa, The Body of Christ (Teresa, el cuerpo de Cristo) (2007,  Unrated)
6
The House of the Spirits (1994,  R)
7
Open Season (2006,  PG)
8
Becoming Jane (2007,  PG)
9
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
10
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
11
27 Dresses (2008,  PG-13)
12
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
13
Ghost (1990,  R)
14
City of Angels (1998,  PG-13)
15
Grease (1978,  PG)
16
Constantine (2005,  R)
17
Underworld (2003,  R)
18
El Cantante (2007,  R)
19
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
20
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
21
The Others (2001,  PG-13)
22
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
23
The Reaping (2007,  R)
24
Pride and Prejudice (2005,  PG)
25
Footloose (1984,  PG)
26
Flashdance (1983,  R)
27
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
28
The English Patient (1996,  R)
29
Brokeback Mountain (2005,  R)
30
Titanic (1997,  PG-13)
31
Philadelphia (1993,  PG-13)
32
Tara Road (2005,  PG)
33
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
34
The Lake House (2006,  PG)
35
You've Got Mail (1998,  PG)
36
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
37
When Harry Met Sally (1989,  R)
38
Death at a Funeral (2007,  R)
39
An American Werewolf in London (1981,  R)
40
Halloween (1978,  R)
41
Friday the 13th (1980,  R)
42
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
43
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
44
Interview with the Vampire (1994,  R)
45
Penelope (2006,  PG)
46
Evening (2007,  PG-13)
47
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
48
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
49
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
50
The Secret (2006,  Unrated)
51
A Good Woman (2006,  PG)
52
In the Land of Women (2007,  PG-13)
53
August Rush (2007,  PG)
54
Made of Honor (2008,  PG-13)
55
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
56
The Bodyguard (1992,  R)
57
Casablanca (1943,  PG)
58
Cousins (1989,  PG-13)
59
Highlander (1986,  R)
60
The Aristocats (1970,  G)
61
The Godfather (1972,  R)
62
Paper Moon (1973,  PG)
63
The Godfather, Part II (1974,  R)
64
The Godfather, Part III (1990,  R)
65
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
66
Saturday Night Fever (1977,  PG)
67
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
68
Alien (1979,  R)
69
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
70
The Amityville Horror (1979,  R)
71
Fame (1980,  R)
72
Xanadu (1980,  PG)
73
Sex and the City (2008,  R)
74
The List (2007,  Unrated)
75
Pay It Forward (2000,  PG-13)
76
Chocolat (2000,  PG-13)
77
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
78
Kung Fu Panda (2008,  PG)
79
Love for Rent (Amor en alquiler) (2005,  R)
80
Ratatouille (2007,  G)
81
Family Law (Derecho de Familia) (2006,  Unrated)
82
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) (2007,  PG)
83
Dying Young (1991,  R)
84
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
la mas divertida en mucho tiempo
85
Wuthering Heights (1992,  PG)
Wuthering Heights
una favorita de siempre.
86
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
Dracula - Dead and Loving It
divertidisima,master....
87
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
lo mejor en aventuras....
88
Starman (1984,  PG-13)
Starman
por fin la encontre,la banda sonora es hermosa...
89
Conversations With Other Women (2006,  R)
Conversations With Other Women
no se puede volver atras...ya no hay nadie...somos otros...
90
Match Point (2005,  R)
Match Point
woody allen sigue siendo el mejor
91
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
magica.....
92
Atonement (2007,  R)
93
Sweet Land (2006,  PG)
94
Death on the Nile (1978,  PG)
95
Scoop (2006,  PG-13)
96
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
97
Madagascar (2005,  PG)
98
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
99
The Wedding Date (2005,  PG-13)
100
The Memory Keeper's Daughter (2008,  G)
101
Away from Her (2007,  PG-13)
102
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
103
The Namesake (2006,  PG-13)
104
Twilight (2008,  PG-13)
105
Rachel Getting Married (2008,  R)
106
The Lodger (2009,  R)
107
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
108
Frida (2002,  R)
109
Ladyhawke (1985,  PG-13)
110
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
111
Marley & Me (2008,  PG)
112
Armageddon (1998,  PG-13)
113
The Object of My Affection (1998,  R)
114
How About You (2008,  Unrated)
115
The Last Kiss (2006,  R)
116
Enchanted (2007,  PG)
117
Casper (1995,  PG)
118
Fuera de Carta (Chef's Special) (2008,  Unrated)
119
Monsters vs. Aliens (2009,  PG)
120
Monsters, Inc. (2001,  G)
121
Indochine (1992,  PG-13)
122
Frances (1982,  R)
123
Gothika (2003,  R)
124
Monster (2003,  R)
125
Outrageous Fortune (1987,  R)
126
Das Wilde Leben (Eight Miles High!) (2008,  Unrated)
127
Pacific Heights (1990,  R)
128
The Fifth Element (1997,  PG-13)
129
A Wedding for Bella (2003,  Unrated)
130
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
131
The Prince of Tides (1991,  R)
132
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
133
Désaccord parfait (Twice Upon a Time) (2006,  Unrated)
134
The Groomsmen (2006,  R)
135
Danielle Steel's Safe Harbour (2007,  PG-13)
136
The Last Mimzy (2007,  PG)
137
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
138
Satin Rouge (2002,  Unrated)
Satin Rouge
excelente...
139
Scarface (1983,  R)
140
The Story of Us (1999,  R)
141
The Age of Innocence (1993,  PG)
142
Primo Basílio (2007,  Unrated)
143
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
144
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
buenisima....
145
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) (2002,  R)
146
Into the Storm (2008,  Unrated)
147
Phoebe in Wonderland (2009,  PG-13)
148
Suburban Girl (2007,  PG-13)
149
The Hangover (2009,  R)
150
Management (2009,  R)
151
Killing Me Softly (2002,  Unrated)
152
The Untouchables (1987,  R)
153
Revenge (1990,  R)
154
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) (1993,  PG-13)
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!)
angeles,angeles,angeles....
155
Lady and the Tramp (1955,  G)
156
Forrest Gump (1994,  PG-13)
157
The Ghosts of Girlfriends Past (2009,  PG-13)
158
Dinner with Friends (2001,  R)
159
Fatal Attraction (1987,  R)
160
Avalon (1990,  PG)
161
Mr. Jones (1993,  R)
162
El Brindis (2007,  Unrated)
163
The Proposal (2009,  PG-13)
164
Coco Chanel (2008,  Unrated)
165
Chanel Solitaire (1981,  R)
166
The Pagemaster (1994,  PG)
167
Ha-Sodot (The Secrets) (2007,  R)
168
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
169
2012 (2009,  PG-13)
170
The Family Man (2000,  PG-13)
171
Sister Act (1992,  PG)
172
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments