My Favorite Movies


  fb612480507's Rating My Rating
1
Jude (1996,  R)
2
Wuthering Heights (1992,  PG)
3
Titanic (1997,  PG-13)
4
Jane Eyre (,  Unrated)
5
The Painted Veil (2006,  PG-13)
6
The Age of Innocence (1993,  PG)
7
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
8
Les Miserables (1998,  PG-13)
9
Great Expectations (1998,  R)
10
The Patriot (2000,  R)
11
Dangerous Liaisons (1988,  R)
12
Braveheart (1995,  R)
13
The Crucible (1996,  PG-13)
14
Gangs of New York (2002,  R)
15
The Constant Gardener (2005,  R)
16
Harriet the Spy (1996,  PG)
17
Immortal Beloved (1994,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
19
Vanity Fair (2004,  PG-13)
20
The Hours (2002,  PG-13)
21
Lolita (1998,  R)
22
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
23
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
24
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
25
The Prince of Egypt (1998,  PG)
26
The Claim (2000,  R)
27
Longitude (2000,  Unrated)
28
Forrest Gump (1994,  PG-13)
29
Little Miss Sunshine (2006,  R)
30
V for Vendetta (2006,  R)
31
The Secret Garden (1993,  G)
32
Oliver Twist (2005,  PG-13)
33
Anastasia (1997,  G)
34
The Lion King (1994,  G)
35
Amadeus (1984,  R)
36
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
37
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
38
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
39
The Godfather (1972,  R)
40
Schindler's List (1993,  R)
41
Black Beauty (1994,  G)
42
Ghosts of the Abyss (2003,  PG)
43
The Emperor's New Groove (2000,  G)
44
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
45
Titus (1999,  R)
46
Fight Club (1999,  R)
47
Damage (1993,  R)
48
The Wings of the Dove (1997,  R)
49
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
50
Hamlet (1996,  PG-13)
51
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
52
Atonement (2007,  R)
53
There Will Be Blood (2007,  R)
54
Proof (2005,  PG-13)
55
Legends of the Fall (1994,  R)
56
Possession (2002,  PG-13)
57
Interview with the Vampire (1994,  R)
58
He Knew He Was Right (2004,  Unrated)
59
The Last King of Scotland (2006,  R)
60
John Adams (,  Unrated)
61
Sylvia (2003,  R)
62
Seven (Se7en) (1995,  R)
63
Onegin (1999,  Unrated)
64
Zodiac (2007,  R)
65
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) (2005,  R)
66
Land of the Blind (2006,  R)
67
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
68
Rendition (2007,  R)
69
American Beauty (1999,  R)
70
Reversal of Fortune (1990,  R)
71
In Bruges (2008,  R)
72
Stardust (2007,  PG-13)
73
Little Women (1994,  PG)
74
Angela's Ashes (1999,  R)
75
Amazing Grace (2007,  PG)
76
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
77
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
78
Stage Beauty (2004,  R)
79
The Duchess (2008,  PG-13)
80
My Brilliant Career (1979,  Unrated)
81
The Four Feathers (2002,  PG-13)
82
Red Dragon (2002,  R)
83
Iron Jawed Angels (2003,  Unrated)
84
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
85
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
86
The Fall (2006,  R)
87
Gosford Park (2001,  R)
88
Igby Goes Down (2002,  R)
89
Saving Private Ryan (1998,  R)
90
Shopgirl (2005,  R)
91
Bright Young Things (2003,  R)
92
The English Patient (1996,  R)
93
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
94
The Reader (2008,  R)
95
Nicholas Nickleby (2002,  PG)
96
Wanted (2008,  R)
97
Renaissance (2006,  R)
98
3:10 to Yuma (2007,  R)
99
King Lear (2008,  PG)
100
Heavenly Creatures (1994,  R)
101
Reservoir Dogs (1992,  R)
102
Pulp Fiction (1994,  R)
103
Revolutionary Road (2008,  R)
104
The Company of Wolves (1984,  R)
105
Quills (2000,  R)
106
Total Eclipse (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments