My Favorite Movies


  fb612647302's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
master forman's best film ever...
3
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
4
La Voie lactée (The Milky Way) (1969,  PG)
5
Inland Empire (2006,  R)
6
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
7
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
8
Blue Velvet (1986,  R)
9
The Elephant Man (1980,  PG)
10
Mulholland Drive (2001,  R)
11
A Clockwork Orange (1971,  R)
12
Taxi Driver (1976,  R)
13
GoodFellas (1990,  R)
14
The Thin Red Line (1999,  R)
15
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
16
Schindler's List (1993,  R)
17
Bab el shams (The Gate of Sun) (2004,  Unrated)
18
Casablanca (1943,  PG)
19
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
20
2046 (2005,  R)
21
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
22
Leggenda del pianista sull'oceano, La, (The Legend of 1900) (,  R)
23
The Pianist (2002,  R)
24
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
25
Moloch (Molokh) (1999,  Unrated)
26
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
27
Stalker (1979,  Unrated)
28
Manhattan (1979,  R)
29
Bananas (1971,  PG-13)
30
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
31
Caramel (2008,  PG)
32
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
33
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
34
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
35
Mamma Roma (1962,  Unrated)
36
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
37
Babel (2006,  Unrated)
38
The Departed (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments