My Favorite Movies
| fb613380742's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Imitation of Life (1958, Unrated) |
|
| 2 |
Imitation of Life (1934, Unrated) |
|
| 3 |
Madame X (1966, Unrated) |
|
| 4 |
Return to Peyton Place (1961, Unrated) |
|
| 5 |
Back Street (1961, Unrated) |
|
| 6 |
Under Fire (1983, R)
ed harris fans will be disappointed-his role is small. what's interesting here are the performances by hackman, nolte and the trancendent cassidy (she was robbed of an oscar nomination). never have these actors been better. a new genre is forged here ( "80's noir"-my creation!) and hackman's piano stylings to boot. pinter meets oliver stone. |
|
| 7 |
Puzzle of a Downfall Child (1970, Unrated) |
|
| 8 |
Hellfighters (1968, G) |
|
| 9 |
Maybe I'll Come Home in the Spring (1970, Unrated) |
|
| 10 |
Some Came Running (1959, Unrated) |
|
| 11 |
The Bad Seed (1956, Unrated) |
|
| 12 |
Bunny Lake Is Missing (1965, Unrated) |
|
| 13 |
The Tenant (1976, R) |
|
| 14 |
Marjorie Morningstar (1958, Unrated) |
|
| 15 |
Lord Love a Duck (1966, Unrated) |
|
| 16 |
Seance on a Wet Afternoon (1964, Unrated) |
|
| 17 |
Klute (1971, R) |
|
| 18 |
The Long Goodbye (1973, R) |
|
| 19 |
The Commitments (1991, R) |
|
| 20 |
Showgirls (1995, NC-17) |
|
| 21 |
The Parallax View (1974, R) |
|
| 22 |
Easy Rider (1969, R) |
|
| 23 |
Myra Breckinridge (1970, R) |
|
| 24 |
Son of Flubber (1963, G) |
|
| 25 |
3 Women (1977, PG) |
|
| 26 |
The Moon-Spinners (1964, PG) |
|
| 27 |
Man of Aran (1934, Unrated) |
|
| 28 |
Lilith (1964, PG) |
|
| 29 |
Female Trouble (1974, R) |
|
| 30 |
Kiss Me Deadly (1955, Unrated) |
|
| 31 |
Splendor in the Grass (1961, Unrated) |
|
| 32 |
The Late Show (1977, PG) |
|
| 33 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 34 |
Butterfield 8 (1960, Unrated) |
|
| 35 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
| 36 |
Repulsion (1965, Unrated) |
|
| 37 |
Mildred Pierce (1945, Unrated) |
|
| 38 |
Written on the Wind (1957, Unrated) |
|
| 39 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
| 40 |
The Trouble with Angels (1966, PG) |
|
| 41 |
Auntie Mame (1958, Unrated) |
|
| 42 |
If a Man Answers (1962, Unrated) |
|
| 43 |
Valley of the Dolls (1967, PG-13) |
|
| 44 |
A Summer Place (1959, Unrated) |
|
| 45 |
A Woman Under the Influence (1975, R) |
|
| 46 |
Where Love Has Gone (1964, Unrated) |
|
| 47 |
Peyton Place (1957, Unrated) |
|
| 48 |
The Breakfast Club (1985, R) |












































