My Favorite Movies


  fb614292562's Rating My Rating
1
The Cave (2005,  PG-13)
2
Freedom Writers (2007,  PG-13)
3
Timeline (2003,  PG-13)
4
A Little Princess (1995,  G)
5
Kingdom of Heaven (2005,  R)
6
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
7
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
8
Girlfight (2000,  R)
9
Dogma (1999,  R)
10
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
11
Pitch Black (2000,  R)
12
Queen of the Damned (2002,  R)
13
The Rock (1996,  R)
14
My Fellow Americans (1996,  PG-13)
15
George of the Jungle (1997,  PG)
16
Finding Forrester (2000,  PG-13)
17
V for Vendetta (2006,  R)
18
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
19
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
20
300 (2007,  R)
21
Armageddon (1998,  PG-13)
22
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
23
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
24
Batman Begins (2005,  PG-13)
25
Blade (1998,  R)
26
Blade - Trinity (2004,  R)
27
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
28
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
29
Bring It On (2000,  PG-13)
30
Chicago (2002,  PG-13)
31
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
32
Constantine (2005,  R)
33
Cruel Intentions (1999,  R)
34
Dead Poets Society (1989,  PG)
35
Eragon (2006,  PG)
36
Grease (1978,  PG)
37
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
38
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
39
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
40
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
41
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
42
Home Alone (1990,  PG)
43
Honey (2003,  PG-13)
44
Ice Age (2002,  PG)
45
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
46
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
47
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
48
Jurassic Park (1993,  PG-13)
49
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
50
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
51
King Arthur (2004,  PG-13)
52
Labyrinth (1986,  PG)
53
Love Actually (2003,  R)
54
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
55
Monsters, Inc. (2001,  G)
56
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
57
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
58
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
59
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
60
Mulan (1998,  G)
61
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
62
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
63
National Treasure (2004,  PG)
64
Night at the Museum (2006,  PG)
65
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
66
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
67
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
68
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
69
Resident Evil (2002,  R)
70
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
71
Saving Private Ryan (1998,  R)
72
Schindler's List (1993,  R)
73
Sleepy Hollow (1999,  R)
74
Spaceballs (1987,  PG)
75
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
76
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
77
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
78
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
79
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
80
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
81
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
82
Take the Lead (2006,  PG-13)
83
The Boondock Saints (1999,  R)
84
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
85
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
86
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
87
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
88
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
89
The Fifth Element (1997,  PG-13)
90
The Goonies (1985,  PG)
91
The Lion King (1994,  G)
92
The Lord of the Rings (1978,  PG)
93
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
94
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
95
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
96
The Mummy (1999,  PG-13)
97
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
98
The Patriot (2000,  R)
99
The Princess Diaries (2001,  G)
100
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
101
Titanic (1997,  PG-13)
102
Troy (2004,  R)
103
Underworld (2003,  R)
104
Underworld: Evolution (2006,  R)
105
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
106
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
107
X-Men (2000,  PG-13)
108
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
109
Young Frankenstein (1974,  PG)
110
Michael Collins (1996,  R)
111
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
112
Sense and Sensibility (1995,  PG)
113
Black Beauty (1978,  Unrated)
114
Kinsey (2004,  R)
115
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
116
Les Miserables (1998,  PG-13)
117
Excalibur (1981,  R)
118
Rob Roy (1995,  R)
119
Nell (1994,  PG-13)
120
Next of Kin (1989,  R)
121
Ethan Frome (1993,  PG)
122
The Haunting (1999,  PG-13)
123
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
124
A Man Apart (2003,  R)
125
Eight Below (2006,  PG)
126
The Breed (2006,  R)
127
Bloodrayne (2006,  R)
128
Quinceañera (Echo Park, L.A.) (2005,  R)
129
My Family (1995,  R)
130
Selena (1997,  PG)
131
The Cell (2000,  R)
132
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
133
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
134
Medicine Man (1992,  PG-13)
135
Dragonheart (1996,  PG-13)
136
Rising Sun (1993,  R)
137
Entrapment (1999,  PG-13)
138
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
139
Highlander (1986,  R)
140
Hope Floats (1998,  PG-13)
141
While You Were Sleeping (1995,  PG)
142
The Prince of Egypt (1998,  PG)
143
28 Days (2000,  PG-13)
144
Highlander: The Source (2007,  R)
145
Highlander - Endgame (2000,  R)
146
The Miracle of the Cards (2001,  Unrated)
147
The Black Stallion (1990,  Unrated)
148
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
149
From Hell (2001,  R)
150
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
151
Ned Kelly (2004,  R)
152
The Diary of Anne Frank (1959,  Unrated)
153
Secondhand Lions (2003,  PG)
154
Kung Fu (1972,  Unrated)
155
Final Move (2006,  R)
156
Black Beauty (1994,  G)
157
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
158
Donnie Darko (2001,  R)
159
The Outsiders (1983,  PG)
160
City of Angels (1998,  PG-13)
161
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
162
Domino (2005,  R)
163
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
164
The Jackal (1997,  R)
165
The Whole Nine Yards (2000,  R)
166
The Green Mile (1999,  R)
167
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
168
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
169
The Scarlet Letter (1995,  R)
170
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
171
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
172
Enemy of the State (1998,  R)
173
The Karate Kid (1984,  PG)
174
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
175
3 Ninjas (1992,  PG)
176
Surf Ninjas (1993,  PG)
177
3 Ninjas Knuckle Up (1995,  PG-13)
178
3 Ninjas Kick Back (1994,  PG)
179
Ninja Kids (1986,  Unrated)
180
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
181
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
182
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
183
Harold and Maude (1971,  PG)
184
The Legend of Zorro (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments