Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb614654162's Rating My Rating
1
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
2
Crimen Ferpecto (Ferpect Crime) (,  Unrated)
3
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
4
Maelstrom (2000,  R)
5
Insomnia (1998,  Unrated)
6
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
7
Night on Earth (1991,  R)
8
13 Tzameti (2005,  Unrated)
9
Salmer fra Kjøkkenet (Kitchen Stories) (Psalms from the Kitchen) (2003,  PG)
10
THX 1138 (1971,  PG)
11
Go for Zucker! (Alles auf Zucker!) (2006,  Unrated)
12
Agnes and His Brothers (2006,  Unrated)
13
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
14
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
15
Europa (Zentropa) (1991,  R)
16
No Man's Land (2001,  R)
17
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
18
Milwaukee Minnesota (2003,  R)
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
20
Johnny Stecchino (Johnny Toothpick) (1991,  Unrated)
21
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
22
Mediterraneo (1991,  R)
23
Ladri di saponette (The Icicle Thief) (1989,  Unrated)
24
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
25
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
26
Amores Perros (2001,  R)
27
Chlorox, Ammonia and Coffee (2005,  Unrated)
28
Trainspotting (1996,  R)
29
Snatch (2001,  R)
30
Fargo (1996,  R)
31
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
32
Mafioso (1964,  Unrated)
33
The Monster (Il Mostro) (1996,  R)
34
Volere, Volare (1991,  R)
35
Reservoir Dogs (1992,  R)
36
Pulp Fiction (1994,  R)
37
The Usual Suspects (1995,  R)
38
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
39
Schultze Gets the Blues (2005,  PG)
40
L' Homme du Train (The Man on the Train) (2002,  R)
41
Europa Europa (1990,  R)
42
The Underground (1997,  R)
43
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
44
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
45
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
46
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
47
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
48
Casablanca (1943,  PG)
49
Sin City (2005,  R)
50
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
51
The Party (1968,  PG)
52
The Man in the White Suit (1951,  Unrated)
53
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
54
Sleuth (2007,  R)
55
Stalag 17 (1953,  Unrated)
56
The Italian Job (1969,  G)
57
Fist of the North Star (,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments