Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
haven2's new List
by
sexy
My Favorite Movie List
by
Lauren
Movies I own
by
Corey
bdrm1970's new List
by
Benjamin
love
by
shanese
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb615218291's Rating
My Rating
1
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
2
300
(2007, R)
3
28 Days Later
(2002, R)
4
Sixteen Candles
(1984, PG)
5
It's a Wonderful Life
(1946, Unrated)
6
About a Boy
(2002, PG-13)
7
Breakfast at Tiffany's
(1961, Unrated)
8
Gladiator
(2000, R)
9
Blade
(1998, R)
10
Braveheart
(1995, R)
11
Dead Poets Society
(1989, PG)
12
Die Hard
(1988, R)
13
Bill & Ted's Bogus Journey
(1991, PG)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
15
Ghost
(1990, PG-13)
16
Ghost Rider
(2007, PG-13)
17
Grease
(1978, PG)
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
19
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
(2001, PG)
23
Apocalypse Now
(1979, R)
24
Legally Blonde
(2001, PG-13)
25
Meet The Fockers
(2004, PG-13)
26
Million Dollar Baby
(2004, PG-13)
27
Moulin Rouge!
(2001, PG-13)
28
Mrs. Doubtfire
(1993, PG-13)
29
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
30
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
31
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
33
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
34
Pretty Woman
(1990, R)
I'm, a woman!!!
35
Pretty in Pink
(1986, PG-13)
36
Pulp Fiction
(1994, R)
37
Rocky
(1976, PG)
38
Rocky II
(1979, PG)
39
Rocky III
(1982, PG)
40
Rocky IV
(1985, PG)
41
Schindler's List
(1993, R)
42
Seven (Se7en)
(1995, R)
43
Shaun of the Dead
(2004, R)
44
Shrek
(2001, PG)
45
Stand by Me
(1986, R)
46
The Breakfast Club
(1985, R)
47
The Color Purple
(1985, PG-13)
48
The Crow
(1994, R)
49
The Day After Tomorrow
(2004, PG-13)
50
The Exorcist
(1973, R)
51
The Godfather
(1972, R)
52
The Godfather, Part II
(1974, R)
53
The Godfather, Part III
(1990, R)
54
The Green Mile
(1999, R)
55
The Matrix
(1999, R)
56
The Matrix Reloaded
(2003, R)
57
The Matrix Revolutions
(2003, R)
58
The Lost Boys
(1987, R)
59
The Shining
(1980, R)