Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb615262619's Rating My Rating
1
Manderlay (2006,  Unrated)
2
Chaplin (1992,  PG-13)
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
4
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
8
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
9
Requiem for a Dream (2000,  R)
10
Schindler's List (1993,  R)
11
Sin City (2005,  R)
12
The Butterfly Effect (2004,  R)
13
The Green Mile (1999,  R)
14
The Shawshank Redemption (1994,  R)
15
The Usual Suspects (1995,  R)
16
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
17
Dogville (2003,  R)
18
The Life and Death of Peter Sellers (2004,  Unrated)
19
Eskiya (The Bandit) (1996,  Unrated)
20
Bekleme odasi (Waiting Room) (2004,  Unrated)
21
Fate: Tales About Darkness (Yazgi) (2001,  Unrated)
Fate: Tales About Darkness (Yazgi)
yonetmenın bekleme odasi ile beraber en iyi filmi...
22
Quills (2000,  R)
23
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
24
Iklimler (Climates) (The Climate) (2006,  Unrated)
25
Uzak (Distant) (2004,  Unrated)
26
Masumiyet (Innocence) (1997,  Unrated)
27
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
28
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
29
Sekai no chûshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) (2004,  Unrated)
30
American Wedding (2003,  R)
31
50 First Dates (2004,  PG-13)
32
Dead Poets Society (1989,  PG)
33
American History X (1998,  R)
34
A Clockwork Orange (1971,  R)
35
Babel (2006,  R)
Babel
ha 21 gram ha babel ha amores perros,,,inarritu farkli hikayelerle aslinda ayni temayi islemeye devam ediyor,e bunu da iyi yapiyor dogrusu.
36
Ice Age (2002,  PG)
37
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
38
Cinderella Man (2005,  PG-13)
39
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
40
Lucky Number Slevin (2006,  R)
41
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
42
Grease (1978,  PG)
43
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
reality show:D..
44
Seven (Se7en) (1995,  R)
45
Saving Private Ryan (1998,  R)
46
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) (2005,  PG-13)
47
Karpuz kabugundan gemiler yapmak (Boats Out of Watermelon Rinds) (2005,  Unrated)
48
Strings (2004,  PG)
49
21 Grams (2003,  R)
50
Shakespeare in Love (1998,  R)
51
Lost In Translation (2003,  R)
52
The Others (2001,  PG-13)
53
Kingdom of Heaven (2005,  R)
54
Breaking the Waves (1996,  R)
Breaking the Waves
bence 5 yildizdan daha fazlasini hakeden bir film..muthisti..
55
Max (2002,  R)
Max
mutlaka izlenmesi gereken bir film..hayatin seyrinin bizim kontrolumuz disinda gelisip gelismedigini (finaliyle) tartisan bir film ve yine birbiriyle carpisan felsefeleri de (film icinde) unutmamak lazım .
56
Dancer in the Dark (2000,  R)
Dancer in the Dark
BJORK,BJORK,BJORK...!!!
57
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
4 yıldız cunku kitabı o kadar guzel ki film ne yaparsa yapsın kitabın golgesınde kalıyor benım icin..
58
Im Juli. (In July) (2000,  Unrated)
59
Gönül yarasi (Lovelorn) (2005,  Unrated)
Gönül yarasi (Lovelorn)
meltem cumbul yerıne baska bır aktris oynasaydi hıc suphesiz 5 yıldızlık bir film derdim...
60
Kader (2006,  Unrated)
61
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
62
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
63
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
64
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
65
Epidemic (1987,  Unrated)
66
The Element of Crime (1984,  Unrated)
67
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
68
Confession: Tales About Darkness II (Itiraf) (2001,  Unrated)
69
C Blok (Block C) (1994,  Unrated)
70
The Third Page (Üçüncü sayfa) (1999,  Unrated)
71
Scent of a Woman (1992,  R)
72
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
73
Zavet (Promise Me This) (2007,  Unrated)
74
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
75
Atonement (2007,  R)
76
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
bu mu oscarlık film..cok buyuk bir hayal kırıklıgı.bitene kadar sabir sabir ya sabir deyip durmak zorunda kaldım.
77
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
78
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
79
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
80
Istanbul kanatlarimin altinda (1996,  Unrated)
81
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
82
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
83
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
84
300 (2007,  R)
85
8 Mile (2002,  R)
86
American Beauty (1999,  R)
87
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
88
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
89
Braveheart (1995,  R)
90
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
91
Brokeback Mountain (2005,  R)
92
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
93
City of Angels (1998,  PG-13)
94
Closer (2004,  R)
95
Collateral (2004,  R)
96
Coach Carter (2005,  PG-13)
97
Constantine (2005,  R)
98
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
99
Face/Off (1997,  R)
100
Fantastic Four (2005,  PG-13)
101
Forrest Gump (1994,  PG-13)
102
Gladiator (2000,  R)
103
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
104
Hitch (2005,  PG-13)
105
Hostel (2006,  R)
106
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
107
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
108
Independence Day (1996,  PG-13)
109
Interview with the Vampire (1994,  R)
110
Liar Liar (1997,  PG-13)
111
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
112
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
113
Night at the Museum (2006,  PG)
114
Notting Hill (1999,  PG-13)
115
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
116
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
117
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
118
Pulp Fiction (1994,  R)
119
Resident Evil (2002,  R)
120
Saw (2004,  R)
121
Sleepy Hollow (1999,  R)
122
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
nedeni ben de kalsin:D(monolog,imsonia,yalnizlik,sans,cevre,kadin-erkek catismasi,guce duyulan saygi vss....hepsi bu flimde ve sene 1976..)
123
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
124
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
125
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
126
The Departed (2006,  R)
127
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
128
The Illusionist (2006,  PG-13)
129
The Longest Yard (2005,  PG-13)
130
The Mask (1994,  PG-13)
131
The Matrix (1999,  R)
132
The Mummy (1999,  PG-13)
133
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
134
The Patriot (2000,  R)
135
The Pianist (2002,  R)
136
The Prestige (2006,  PG-13)
137
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
138
The Sound of Music (1965,  G)
139
Titanic (1997,  PG-13)
140
Top Gun (1986,  PG)
141
Toy Story (1995,  G)
142
Trainspotting (1996,  R)
143
Transformers (2007,  PG-13)
144
Troy (2004,  R)
145
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
we must think again!
146
War of the Worlds (2005,  PG-13)
147
X-Men (2000,  PG-13)
148
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
149
You've Got Mail (1998,  PG)
150
Identity (2003,  R)
151
The Bone Collector (1999,  R)
152
Oldboy (2005,  R)
153
Analyze This (1999,  R)
154
Arabesk (1989,  Unrated)
155
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
156
Cold Mountain (2003,  R)
157
The Elephant Man (1980,  PG)
158
Dondurmam gaymak (Ice Cream, I Scream) (2006,  Unrated)
159
Türev (2005,  Unrated)
160
Her sey çok güzel olacak (1998,  Unrated)
161
Hokkabaz (2006,  Unrated)
162
G.O.R.A. (2004,  Unrated)
163
Egreti Gelin (2005,  PG)
164
Organize isler (Magic Carpet Ride) (2005,  Unrated)
165
Duvar (1986,  Unrated)
166
Takva: A Man's Fear of God (2006,  Unrated)
167
Citizen Kane (1941,  PG)
168
The Great Dictator (1940,  G)
169
The Machinist (2004,  R)
170
Magnolia (1999,  R)
171
Rain Man (1988,  R)
172
Persepolis (2007,  PG-13)
173
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
174
Patch Adams (1998,  PG-13)
175
Sleepers (1996,  R)
176
Phone Booth (2003,  R)
177
Reservoir Dogs (1992,  R)
178
Romeo Must Die (2000,  R)
179
The Ring (2002,  PG-13)
180
Stigmata (1999,  R)
181
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
182
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
183
The Truman Show (1998,  PG)
184
The Terminal (2004,  PG-13)
185
Gemide (1998,  Unrated)
186
Azize: Bir laleli hikayesi (1999,  Unrated)
187
Mutluluk (Bliss) (2009,  Unrated)
188
The Thin Red Line (1999,  R)
189
Agir roman (Cholera Street) (1997,  Unrated)
190
Uçurtmayi Vurmasinlar (Don't Let Them Shoot the Kite) (1989,  Unrated)
191
Jerry Maguire (1996,  R)
192
L.A. Confidential (1997,  R)
193
The Cable Guy (1996,  PG-13)
194
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
195
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
196
My Boss's Daughter (2003,  R)
197
Just Married (2003,  PG-13)
198
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
super super super.:D:D:D
199
This Boy's Life (1993,  R)
200
The Quick and the Dead (1995,  R)
201
The Basketball Diaries (1995,  R)
202
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
203
Philadelphia (1993,  PG-13)
204
Days of Thunder (1990,  R)
205
The Peacemaker (1997,  R)
206
Eyes Wide Shut (1999,  R)
207
Amerikali (The American) (1993,  Unrated)
208
Muhsin Bey (1987,  Unrated)
209
Zügürt Aga (The Agha) (1985,  Unrated)
210
Namuslu (1985,  Unrated)
211
Salvar davasi (1983,  Unrated)
212
Cicek abbas (Abbas in Flower) (1982,  Unrated)
213
Sultan (1978,  Unrated)
214
Ciplak vatandas (The Naked Citizen) (1985,  Unrated)
215
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
216
Spanglish (2004,  PG-13)
217
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
218
Big Daddy (1999,  PG-13)
219
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
220
Volver (2006,  R)
221
Neredesin Firuze (2004,  Unrated)
222
Hacivat Karagöz neden öldürüldü? (Who Killed Shadows?_ (2006,  Unrated)
223
Léon (The Professional) (1994,  R)
224
Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse (Crimson Rivers 2: Angels of the Apocalypse) (2004,  R)
225
Dog Day Afternoon (1975,  R)
226
The Devil's Advocate (1997,  R)
227
Sweet November (2001,  PG-13)
228
The Italian Job (2003,  PG-13)
229
Radio (2003,  PG)
230
A Few Good Men (1992,  R)
231
Harem Suare (1999,  R)
232
His Secret Life (Le Fate ignoranti) (2001,  R)
233
Kabadayi (2007,  Unrated)
234
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
235
Deja Vu (2006,  PG-13)
236
Soom (Breath) (2007,  Unrated)
237
Seom (The Isle) (2000,  Unrated)
238
Coast Guard (2005,  R)
239
Shilje sanghwang (Real Fiction) (2000,  Unrated)
240
Suchwiin bulmyeong (Address Unknown) (2001,  Unrated)
241
Nabbeun namja (Bad Guy) (2001,  Unrated)
242
Hwal (The Bow) (2007,  Unrated)
243
Shi gan (Time) (2007,  Unrated)
244
Yasaeng dongmul bohoguyeog (Wild Animals) (1996,  Unrated)
245
Paran daemun (The Birdcage Inn) (Blue Gate) (1998,  Unrated)
246
Minority Report (2002,  PG-13)
247
Batman Begins (2005,  PG-13)
248
The Five Obstructions (2003,  Unrated)
The Five Obstructions
filmi degerlendirmke icin sonuna kadar beklemek gerekti.
249
Tranceformer - A Portrait of Lars von Trier (1997,  Unrated)
250
Europa (Zentropa) (1991,  R)
251
The Boss of it All (Direktøren for det hele) (2007,  Unrated)
252
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
253
Flight of the Phoenix (2004,  PG-13)
254
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
255
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
256
Mean Girls (2004,  PG-13)
257
Spider-Man (2002,  PG-13)
258
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
259
Lord of War (2005,  R)
260
The Air I Breathe (2008,  R)
261
Phenomenon (1996,  PG)
262
Gothika (2003,  R)
263
Monster's Ball (2001,  R)
264
Swordfish (2001,  R)
265
Memento (2000,  R)
266
Paths of Glory (1957,  Unrated)
267
The Shining (1980,  R)
268
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
269
Modern Times (1936,  Unrated)
270
Unforgiven (1992,  R)
271
The Kid (1921,  Unrated)
272
Candy (2006,  R)
273
Shine (1996,  PG-13)
274
Vivaldi (Antonio Vivaldi) (2010,  Unrated)
275
Stealing Beauty (1996,  R)
276
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
277
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
278
The American President (1995,  PG-13)
The American President
tamamen bir annette bening hayranligidir...
279
Batman (1989,  PG-13)
280
Batman Returns (1992,  PG-13)
281
Batman & Robin (1997,  PG-13)
282
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
283
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
284
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
285
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
286
Taxi (1998,  Unrated)
287
Le Battement d'Ailes du Papillon (Happenstance) (The Beating of the Butterfly's Wings) (2000,  R)
288
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
289
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering)
basi belli sonu belli ama ...sanırım guzel sonnları seviorum...
290
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
291
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
292
Not on the Lips (2004,  Unrated)
293
Nowhere to Go But Up (Happy End) (I Want to Be Famous) (2003,  Unrated)
294
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
295
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
296
God Is Great, and I'm Not (Dieu est grand, je suis toute petite) (2002,  Unrated)
297
Venus Beauty Institute (2000,  R)
298
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
299
L'Enfant (The Child) (2006,  R)
300
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
301
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002,  R)
302
Rosetta (1999,  R)
303
Eternity and a Day (1999,  Unrated)
Eternity and a Day
argadini!!!
304
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998,  Unrated)
305
Secrets & Lies (1996,  R)
Secrets & Lies
cannes dan odulle donmus bir film icin beklentilerim daha yuksekti ama artik ogrenmem lazim bu oduller her zaman dogruyu gostermiyor..
306
The Eel (Unagi) (1998,  Unrated)
307
Underground (1995,  Unrated)
308
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
309
The Piano (1993,  R)
310
Den Goda Viljan (The Best Intentions) (1992,  Unrated)
311
Faithless (2001,  R)
312
Barton Fink (1991,  R)
313
Saraband (2003,  R)
314
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
duygusal bir gunume denk gelmedi sanirim:).
315
Notebook (2006,  Unrated)
316
The Third Man (1949,  Unrated)
317
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) (1951,  Unrated)
318
Serko (2006,  Unrated)
319
I bambini ci guardano (The Children Are Watching Us) (1944,  Unrated)
320
8 1/2 (1963,  Unrated)
321
Pride and Prejudice (2005,  PG)
322
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
323
The Breakfast Club (1985,  R)
324
The Virgin Suicides (2000,  R)
325
Hamlet (1996,  PG-13)
326
Umberto D. (1952,  Unrated)
327
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
328
Marty (1955,  Unrated)
329
Rear Window (1954,  PG)
330
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) (1960,  Unrated)
331
The Secret Path (The Silent Path) (1999,  Unrated)
332
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
333
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
334
Wild At Heart (1990,  R)
Wild At Heart
it is much better than the elephant man and the blue velvet..love me tender is at the final..:D.
335
sex, lies, and videotape (1989,  R)
336
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987,  PG-13)
337
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) (1985,  R)
338
Paris, Texas (1984,  R)
339
Narayama bushiko (Ballad of Narayama) (1984,  Unrated)
340
Czlowiek z Zelaza (Man of Iron) (1981,  Unrated)
341
All That Jazz (1979,  R)
342
Apocalypse Now (1979,  R)
343
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
344
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
345
Padre Padrone (1977,  Unrated)
346
The Conversation (1974,  PG)
347
Scarecrow (1973,  R)
348
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
349
If.... (1968,  Unrated)
350
The Go-Between (1970,  PG)
351
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
352
Chicago (2002,  PG-13)
353
The English Patient (1996,  R)
354
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
355
Platoon (1986,  R)
356
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
muzige doydum..cok eiidi
357
Terms of Endearment (1983,  PG)
358
Chariots of Fire (1981,  PG)
359
Ordinary People (1980,  R)
360
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
361
The Deer Hunter (1978,  R)
362
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
363
The Sting (1973,  PG)
364
The French Connection (1971,  R)
365
Patton (1970,  PG)
366
The Hours (2002,  PG-13)
367
Sense and Sensibility (1995,  PG)
368
Bugsy (1991,  R)
369
Out of Africa (1985,  PG)
370
On Golden Pond (1981,  PG)
371
The Turning Point (1977,  PG)
372
The Full Monty (1997,  R)
373
Cache (Hidden) (2005,  R)
374
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
375
Good Bye, Lenin (2004,  R)
376
Land and Freedom (1996,  Unrated)
377
Lamerica (1995,  Unrated)
378
Urga (Close to Eden) (Territory of Love) (1991,  Unrated)
379
Stolen Children (Il Ladro di bambini) (1992,  Unrated)
380
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
381
Into the Wild (2007,  R)
382
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
383
Erin Brockovich (2000,  R)
384
Wimbledon (2004,  PG-13)
385
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
386
Reconstruction (2004,  PG-13)
387
This Is England (2007,  Unrated)
388
Noi (2003,  PG-13)
389
Crash (2004,  R)
390
The Jacket (2005,  R)
391
Izgnanie (The Banishment) (2007,  Unrated)
392
Juno (2007,  PG-13)
393
Hulk (2003,  PG-13)
394
Once Upon a Time in America (1984,  R)
395
The New Guy (2002,  PG-13)
396
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
397
The Incredibles (2004,  PG)
398
Almost Famous (2000,  R)
399
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
400
The Game (1997,  R)
401
Runaway Jury (2003,  PG-13)
402
The Whole Nine Yards (2000,  R)
403
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
404
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
405
My Date with Drew (,  Unrated)
406
Batman Forever (1995,  PG-13)
407
Vertical Limit (2000,  PG-13)
408
The Chamber (1996,  R)
409
The Firm (1993,  R)
410
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
411
Match Point (2005,  R)
412
The Island (2005,  PG-13)
413
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
414
Super Size Me (2004,  PG-13)
415
Yumurta (Avgo)(Egg) (2007,  Unrated)
416
A Bronx Tale (1993,  R)
417
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
418
Thunderpants (2002,  Unrated)
419
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
420
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
421
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
422
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
423
The Station Agent (2003,  R)
424
Sideways (2004,  R)
425
Last Life in the Universe (2004,  R)
426
August Rush (2007,  PG)
August Rush
it is just for the music..
427
Stalker (1979,  Unrated)
Stalker
vay be??!!!
428
Offret (The Sacrifice) (1986,  PG)
429
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
fransiz kadinlari fransiz sarabi ve fransizca bunlara diecek bisey yok :D...ama film icimdeki denizden sonra pek yavan kaldi.
430
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli) (1988,  Unrated)
431
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
432
Zodiac (2007,  R)
433
The In-Laws (2003,  PG-13)
434
Meet the Parents (2000,  PG-13)
435
The Zodiac (2006,  R)
436
Michael Clayton (2007,  R)
Michael Clayton
ya hep ayni tantana hep ayni son..yeter cekmeyin artik boole filmler ..hikaye mi kalmadi beeeeeeeee....!!!
437
Man on the Moon (1999,  R)
438
Changing Lanes (2002,  R)
439
The Untouchables (1987,  R)
440
Eastern Promises (2007,  R)
441
Taste of Tea, The (Cha No Aji) (,  Unrated)
442
The Taste of Others (,  R)
443
Kirschblüten - Hanami (Cherry Blossoms) (2008,  Unrated)
444
Power of Nightmares: The Rise of the Politics of Fear (2004,  Unrated)
445
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
446
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
447
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
448
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
449
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) (2007,  R)
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter)
olaylar unutulmasin die herhalde cekilen filmlerden biri ??..hic bir sey yok filmde.ben hic begenmedim.
450
Happy Feet (2006,  PG)
451
Times and Winds (Bes vakit) (2007,  Unrated)
452
Apocalypto (2006,  R)
453
Caramel (2008,  PG)
Caramel
nadine labaki hem oynamis hem yonetmis...
454
What Women Want (2001,  PG-13)
455
Gangs of New York (2002,  R)