My Favorite Movies


  fb615484401's Rating My Rating
1
The Emperor's Naked Army Marches On (1987,  Unrated)
2
Fires of the Plain (Nobi) (1959,  Unrated)
3
Joshuu sasori: Dai-41 zakkyo-bô (Female Convict Scorpion Jailhouse 41) (2000,  Unrated)
4
Tampopo (1985,  Unrated)
5
Onibaba (1965,  Unrated)
6
Under the Flag of the Rising Sun (1982,  Unrated)
7
Matango:Attack of the Mushroom People (1963,  Unrated)
8
Lady Snowblood - Love Song of Vengeance (Shura-yuki-hime: Urami Renga) (1974,  R)
9
The Eel (Unagi) (1998,  Unrated)
10
Vengeance Is Mine (1979,  Unrated)
11
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) (1962,  Unrated)
12
A Woman Called Sada Abe (1975,  Unrated)
13
Daimajin gyakushu (Return of Daimajin) (Majin Strikes Again) (1966,  Unrated)
14
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
15
The Wolves (1971,  Unrated)
16
Jingi naki tatakai: Kanketsu-hen (Battles Without Honor and Humanity 5: Final Episode) (1974,  Unrated)
17
Jingi naki tatakai: Dairi senso (Battles Without Honor and Humanity: Proxy War) (1973,  Unrated)
18
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963,  Unrated)
19
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman (1971,  Unrated)
20
Fight, Zatoichi, Fight (1964,  Unrated)
21
Zatoichi at the Fire Festival (1970,  Unrated)
22
Zatoichi In Desperation (1972,  Unrated)
23
Taiyo o nusunda otoko (The Man Who Stole the Sun) (1979,  Unrated)
24
Akasen tamanoi: Nukeraremasu (Street of Joy) (1974,  Unrated)
25
Yukinojo Henge (An Actor's Revenge) (1963,  Unrated)
26
Fire Festival (Himatsuri) (1984,  Unrated)
27
Shinkansen daibakuha (Bullet Train) (1975,  PG)
28
Sex & Fury (1973,  R)
29
Female Yakuza Tale (1973,  Unrated)
30
Kyôfu joshikôkô: bôkô rinchi kyôshitsu (Terrifying Girls' High School: Lynch Law Classroom) (1973,  Unrated)
31
Gendai yakuza: hito-kiri yota (Modern Yakuza: Outlaw Killer) (Street Mobster) (2001,  Unrated)
32
Ore ni sawaru to abunaize (Black Tight Killers) (Don't Touch Me I'm Dangerous) (1966,  Unrated)
33
Giants and Toys (1958,  Unrated)
34
Yabu no naka no kuroneko (Black Cat from the Grove) (1968,  Unrated)
35
Graveyard of Honor (Jingi no hakaba) (Death of Honor) (1975,  Unrated)
36
Irezumi ichidai (Tattooed Life) (1966,  Unrated)
37
Hibotan bakuto: hanafuda shobu (Red Peony Gambler: Flower Cards Match)(Red Peony: The Hanafuda Game) (1969,  Unrated)
38
Hibotan bakuto (Lady Yakuza) (Red Peony Gambler) (1968,  Unrated)
39
Sympathy for the Underdog (2001,  Unrated)
40
Golgo 13: Kûron no kubi (The Kowloon Assignment) (1977,  R)
41
Evil Dead Trap (1988,  Unrated)
42
Bakuretsu toshi (Burst City) (1982,  PG)
43
Father of the Kamikaze (1974,  Unrated)
44
Zero Woman: Red Handcuffs (1974,  Unrated)
45
Kaidan nobori ryu (The Blind Woman's Curse) (1971,  Unrated)
46
The World of Geisha (1979,  Unrated)
47
School of the Holy Beast (1974,  Unrated)
48
Kenkei tai soshiki boryoku (Cops Vs Thugs) (1975,  Unrated)
49
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
50
Hanzo the Razor: The Snare (Goyôkiba: Kamisori Hanzô jigoku zeme) (1973,  Unrated)
51
The Trail of Blood (1972,  Unrated)
52
Goodbye CP (1972,  Unrated)
53
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
54
Yakuza Graveyard (1976,  Unrated)
55
Edogawa ranpo taizen: Kyofu kikei ningen (Horrors of Malformed Men)(Horror of a Deformed Man) (1969,  Unrated)
56
Blind Beast (Môjû) (1969,  Unrated)
57
Red Angel (1971,  Unrated)
58
Giants & Toys (Kyojin to gangu) (1958,  Unrated)
59
Manji (1964,  Unrated)
60
The Yakuza (1975,  R)
61
Flower and Snake '74 (Hana to hebi) (1974,  Unrated)
62
Mishima - A Life in Four Chapters (1985,  R)
63
Karakkaze Yarô (Afraid to Die) (1960,  Unrated)
64
Gojira (1956,  Unrated)
65
Black Rose Mansion (Kuro bara no yakata) (1969,  Unrated)
66
Battle of Okinawa (1973,  Unrated)
67
Biruma no Tategoto (The Burmese Harp) (1956,  Unrated)
68
Zatoichi Meets Yojimbo (1970,  Unrated)
69
Zatoichi The Fugitive (1963,  Unrated)
70
Zatoichi and the Chess Expert (1965,  Unrated)
71
Zatoichi's Conspiracy (Zatoichi at the Blood Fest) (1974,  Unrated)
72
Samaritan Zatoichi (1968,  Unrated)
73
Irezumi (1966,  PG)
74
Goyôkiba: Oni no Hanzô yawahada koban (Hanzo the Razor: Who's Got the Gold?) (1974,  Unrated)
75
Goyôkiba (Hanzo the Razor: Sword of Justice) (1972,  Unrated)
76
The Fearless Avenger (1972,  Unrated)
77
The Street Fighter (1974,  R)
78
Yakuza deka: Marifana mitsubai soshiki (The Assassin) (1970,  R)
79
Return of the Street Fighter (1975,  R)
80
The Street Fighter's Last Revenge (1979,  R)
81
Onna hissatsu ken (Sister Street Fighter) (1974,  R)
82
Killing Machine (1975,  Unrated)
83
Jingi naki tatakai: Hiroshima shito hen(Battles Without Honor and Humanity: Deathmatch in Hiroshima) (1973,  Unrated)
84
Sora-te baka ichidai (Karate For Life) (1977,  Unrated)
85
Sengoku jieitai (G.I. Samurai) (Time Slip) (1981,  Unrated)
86
Chokugeki! Jigoku-ken (The Executioner) (Direct Hit! Hell Fist) (1974,  Unrated)
87
Karate Bearfighter (1977,  Unrated)
88
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
89
Joshuu sasori: Kemono-beya (Female Prisoner Scorpion: Beast Stable) (1973,  Unrated)
90
Joshuu sasori: 701-gô urami-bushi (Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song) (1973,  Unrated)
91
Nora-neko rokku: Sekkusu hanta (Stray Cat Rock: Sex Hunter) (1970,  Unrated)
92
Seishun zankoku monogatari (A Story of the Cruelties of Youth)(Naked Youth) (1960,  Unrated)
93
Koshikei (Death by Hanging) (1968,  Unrated)
94
Nihon boryoku-dan: Kumicho (Japan Organized Crime Boss) (1969,  Unrated)
95
Castle of Sand (1975,  Unrated)
96
Hibotan Bakuto: Oinochi Itadaki masu (Woman Gambler: Death to the Wicked) (1971,  Unrated)
97
Hibotan bakuto: isshuku ippan (Red Peony: Gambler's Obligation) (1968,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments