My Favorite Movies


  fb615701871's Rating My Rating
1
Electric Dragon 80.000 V (2000,  Unrated)
2
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
3
Funeral Parade of Roses (1970,  Unrated)
4
Easy Rider (1969,  R)
5
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
6
Kawaita hana (Pale Flower) (1974,  Unrated)
7
Erosu Purasu Gyakusatsu (Eros Plus Massacre) (1969,  Unrated)
8
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
9
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
10
Once (2007,  R)
11
A Town of Love and Hope (Ai to kibo no machi) (1959,  Unrated)
12
Suna no Onna (Woman in the Dunes) (1964,  Unrated)
13
Dead End Run (2003,  Unrated)
14
Bakuretsu toshi (Burst City) (1982,  PG)
15
Kuruizaki Sanda Rodo (Crazy Thunder Road) (1980,  Unrated)
16
Mystery Train (1989,  R)
17
Stranger Than Paradise (1984,  R)
18
Down by Law (1986,  R)
19
Dead Man (1995,  R)
20
Les Amants (The Lovers) (1958,  Unrated)
21
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
22
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
23
Zabriskie Point (1970,  R)
24
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
25
Blue Spring (2002,  Unrated)
26
Big Bang Love, Juvenile A (2006,  Unrated)
27
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
28
Last Life in the Universe (2004,  R)
29
Survive Style 5+ (2004,  Unrated)
30
Gemini (Sôseiji) (1999,  R)
31
Bright Future (2004,  Unrated)
32
Sad Vacation (2007,  Unrated)
33
Naisu no mori: The First Contact (Funky Forest: The First Contact) (2005,  Unrated)
34
Pikunikku (Picnic) (1996,  PG)
35
Eri Eri rema sabakutani (My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?) (2005,  Unrated)
36
Eureka (Yûreka) (2001,  Unrated)
37
Su-ki-da (2005,  Unrated)
38
Tenten (Adrift in Tokyo) (2007,  Unrated)
39
Yume no naka e (Into a Dream) (2005,  Unrated)
40
Suicide Club (2002,  Unrated)
41
Noriko no shokutaku (Noriko's Dinner Table) (2005,  Unrated)
42
Kimyô na sâkasu (Strange Circus) (2005,  Unrated)
43
Eraserhead (1977,  Unrated)
44
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
45
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
46
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
47
Nabbeun namja (Bad Guy) (2001,  Unrated)
48
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
49
Joshuu sasori: 701-gô urami-bushi (Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song) (1973,  Unrated)
50
Lost In Translation (2003,  R)
51
No Country for Old Men (2007,  R)
52
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
53
The Big Lebowski (1998,  R)
54
Barton Fink (1991,  R)
55
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
56
Reservoir Dogs (1992,  R)
57
Branded to Kill (1967,  Unrated)
58
Meshi (Repast) (1951,  Unrated)
59
Eijanaika (1981,  Unrated)
60
Bullet Ballet (1998,  Unrated)
61
Tokyo Fist (1995,  Unrated)
62
Tetsuo: The Iron Man (,  Unrated)
63
Tetsuo 2: Body Hammer (,  Unrated)
64
Xianggang zhizao (Made in Hong Kong) (1997,  Unrated)
65
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
66
Kikujiro (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments