Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb615994171's Rating My Rating
1
Bloodsport (1988,  R)
2
Martial Outlaw (1993,  R)
3
Only the Strong (1993,  PG-13)
4
Honor (2005,  Unrated)
5
Mission of Justice (Martial Law III) (1992,  R)
6
Never Surrender (2009,  R)
7
Blood Heat (2004,  Unrated)
8
The Transporter (2002,  PG-13)
9
Transporter 2 (2005,  PG-13)
10
Transporter 3 (2008,  PG-13)
11
Wedding Crashers (2005,  R)
12
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
13
Bachelor Party Vegas (Vegas Baby) (2006,  R)
14
The Hangover (2009,  R)
15
Martial Law II: Undercover (Karate Cop) (1992,  R)
16
Bounty Tracker (1993,  R)
17
Bloodfist II (1990,  R)
18
Bloodfist (1989,  R)
19
The Goods: Live Hard, Sell Hard (2009,  R)
20
The Challenge (Kampfansage) (Der letzte Schuler) (2005,  Unrated)
21
Crooked (2005,  Unrated)
22
Death Train (Im Auftrag des Vatikans) (2006,  Unrated)
23
Kerd ma lui (Born to Fight) (2004,  Unrated)
24
American Kickboxer 2 (1994,  R)
25
American Samurai (1992,  R)
26
Snake Eater (1989,  R)
27
Snake Eater II: The Drug Buster (1990,  R)
28
Snake Eater III: His Law (1992,  Unrated)
29
The Tracker (2000,  Unrated)
30
Half Past Dead 2 (2006,  R)
31
Half Past Dead (2002,  PG-13)
32
Undisputed (2002,  R)
33
Undisputed II: Last Man Standing (2007,  R)
34
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
35
Con Air (1997,  R)
36
The Animal (2001,  PG-13)
37
Sabotage (1997,  R)
38
Red Scorpion (1989,  R)
39
Missionary Man (2007,  R)
40
Rage and Honor (1992,  R)
41
Rage and Honor II (1993,  R)
42
Rage of Honor (1987,  R)
43
Hawk's Vengeance (1996,  Unrated)
44
Fatal Blade (2000,  Unrated)
45
Old School (2003,  R)
46
The Art of War II: Betrayal (2008,  R)
47
Shooter (2007,  R)
48
Hidden Assassin (The Shooter) (1996,  R)
49
BASEketball (1998,  R)
50
300 (2007,  R)
51
Gamer (2009,  R)
52
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
53
G.I. Joe: The Movie (1987,  G)
54
G.I. Joe - Valor Vs. Venom (2004,  PG)
55
G.I.Joe: Spy Troops the Movie (2003,  Unrated)
56
Bounty Hunters (1996,  R)
57
Bounty Hunters 2 - Hardball (1997,  R)
58
Sanctuary (1997,  R)
59
Angel Town (1989,  R)
60
Mercenary for Justice (2006,  R)
61
Mercenary (1997,  R)
62
Mercenary II: Thick & Thin (1997,  R)
63
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
64
Out for a Kill (2003,  R)
65
Bloodfist VIII: Trained to Kill (Hard Way Out) (1995,  R)
66
Bloodfist 2050 (2005,  R)
67
Bloodfist VI: Ground Zero (1994,  R)
68
Bloodfist VII: Manhunt (1995,  R)
69
Bloodfist IV: Die Trying (1992,  R)
70
Bloodfist V: Human Target (1993,  R)
71
Bloodfist III: Forced to Fight (1991,  R)
72
American Ninja (1985,  R)
73
American Ninja 2: The Confrontation (1987,  R)
74
American Ninja 3: Blood Hunt (1989,  R)
75
American Ninja 4 - The Annihilation (1991,  R)
76
American Ninja 5 (1993,  PG)
77
Under Siege (1992,  R)
78
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
79
Exit Wounds (2001,  R)
80
The One (2001,  PG-13)
81
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior (2008,  PG-13)
82
Street Warrior (2008,  R)
83
The Expendables (2010,  Unrated)
84
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
85
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
86
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
87
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
88
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
89
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
90
Romeo Must Die (2000,  R)
91
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
92
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
93
Kiss of the Dragon (2001,  R)
94
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
95
The Circuit (2002,  R)
96
An Eye for an Eye (1981,  R)
97
Riot (1997,  R)
98
Recoil (1998,  R)
99
Deadly Target (1994,  Unrated)
100
Last Man Standing (1996,  R)
101
Open Fire (1995,  Unrated)
102
C.I.A. II: Target Alexa (1994,  Unrated)
103
Sci-Fighter (X-treme Fighter) (2004,  PG-13)
104
The Swordsman (1992,  R)
105
Viper (Bad Blood) (1994,  Unrated)
106
Mask of Death (1996,  Unrated)
107
Hope Ranch (2002,  PG-13)
108
Cia Codename:Alexa (1992,  R)
109
Night of the Warrior (1991,  R)
110
Final Impact (1992,  R)
111
Lethal (2004,  R)
112
Latin Dragon (2003,  R)
113
Terminal Justice (1995,  Unrated)
114
Street Law (1994,  Unrated)
115
Outside The Law (2001,  R)
116
The Killing Man (1994,  R)
117
Bloodmoon (1997,  R)
118
American Streetfighter (American Streetwarrior) (1992,  R)
119
Firepower (1993,  R)
120
Delta Force One: The Lost Patrol (1999,  Unrated)
121
Rage (1995,  Unrated)
122
Capital Punishment (1991,  Unrated)
123
Witness to a Kill (2004,  R)
124
Full Impact (1997,  Unrated)
125
American Streetfighter 2 (1991,  R)
126
White Tiger (1996,  Unrated)
127
Ring of Fire (1991,  R)
128
Spoiler (1997,  Unrated)
129
Universal Soldier (1992,  R)
130
Blackjack (1998,  R)
131
The Mechanik (The Russian Specialist) (2005,  R)
132
Storm Catcher (1999,  R)
133
Cover Up (1990,  R)
134
Detention (2004,  R)
135
Direct Action (2005,  R)
136
Agent Red (2000,  R)
137
Bridge of Dragons (1999,  R)
138
The Peacekeeper (1997,  R)
139
Joshua Tree (Army of One) (1993,  R)
140
The Defender (2004,  R)
141
The Last Warrior (The Last Patrol) (2001,  R)
142
Silent Trigger (1996,  R)
143
The Punisher (1989,  R)
144
Showdown in Little Tokyo (1991,  R)
145
Fire Down Below (1997,  R)
146
Submerged (2004,  R)
147
Belly of the Beast (2003,  R)
148
Today You Die (2005,  R)
149
Out of Reach (2004,  R)
150
Into the Sun (2005,  R)
151
The Foreigner (2003,  R)
152
On Deadly Ground (1994,  R)
153
Kill Switch (2008,  R)
154
Pistol Whipped (2008,  R)
155
Hard to Kill (1990,  R)
156
Marked for Death (1990,  R)
157
The Patriot (1999,  R)
158
The Glimmer Man (1996,  R)
159
Talons of the Eagle (1992,  R)
160
Back in Action (1994,  R)
161
Tough And Deadly (1994,  R)
162
Showdown (1993,  PG-13)
163
Balance Of Power (1996,  R)
164
TC 2000 (1993,  R)
165
Expect No Mercy (1995,  R)
166
Shootfighter: Fight to the Death (1993,  R)
167
Shootfighter 2 (1995,  R)
168
Iron Heart (1992,  Unrated)
169
Fearless Tiger (1993,  R)
170
Tiger Claws II (1997,  R)
171
Tiger Claws (1991,  R)
172
Bloodfight (Final Fight) (Sportfight) (1983,  Unrated)
173
No Retreat, No Surrender 2: Raging Thunder (1988,  R)
174
Sworn to Justice (1996,  R)
175
Martial Law (1998,  R)
176
Tiger Claws III (1999,  R)
177
Redemption (2001,  Unrated)
178
Guardian Angel (Beyond Justice) (1994,  R)
179
China O'Brien (1988,  R)
180
Night Vision (1998,  R)
181
China O'Brien II (1989,  R)
182
Lady Dragon (1992,  R)
183
Lady Dragon 2 (Angel of Fury) (1993,  R)
184
Double Blast (1994,  PG)
185
Raw Target (1996,  R)
186
The King of the Kickboxers (Karate Tiger 4) (No Retreat, No Surrender 4) (1991,  R)
187
Deadly Ransom (2000,  Unrated)
188
Operation Golden Phoenix (1993,  R)
189
No Retreat, No Surrender 3: Blood Brothers (Karate Tiger 3) (1990,  R)
190
Bloodsport II: The Next Kumite (1996,  R)
191
Bloodsport III (1996,  R)
192
The Killing Ground (2005,  Unrated)
193
G2: Mortal Conquest (1999,  Unrated)
194
The Cutter (2005,  R)
195
Future War (1997,  Unrated)
196
Cyborg Cop (1993,  R)
197
Hard Justice (1995,  Unrated)
198
Cyborg Cop II (Cyborg Soldier) (1995,  G)
199
Guaranteed on Delivery (2001,  Unrated)
200
Savage (1995,  R)
201
T.N.T. (1997,  Unrated)
202
Automatic (1995,  R)
203
Mars (1998,  Unrated)
204
The Expert (1994,  R)
205
The Perfect Weapon (1991,  R)
206
Deadly Outbreak (Deadly Takeover) (1996,  R)
207
Running Red (1999,  Unrated)
208
Scorpio One (1998,  R)
209
Street Knight (1993,  R)
210
Striking Range (2006,  R)
211
Land of the Free (1997,  R)
212
Memorial Day (1998,  R)
213
Retrograde (2004,  R)
214
Blade - Trinity (2004,  R)
215
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
216
Blade (1998,  R)
217
Murder at 1600 (1997,  R)
218
Passenger 57 (1992,  R)
219
Drop Zone (1994,  R)
220
Money Train (1995,  R)
221
The Art of War (2000,  R)
222
Rising Sun (1993,  R)
223
Chaos (2005,  R)
224
The Contractor (2007,  R)
225
The Detonator (2006,  R)
226
Unstoppable (9 Lives) (2004,  R)
227
7 Seconds (2005,  R)
228
Marksman (2005,  R)
229
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
230
An American Carol (2008,  PG-13)
231
Kull the Conqueror (1997,  PG-13)
232
Avenging Angel (2007,  Unrated)
233
Prairie Fever (2008,  Unrated)
234
Walking Tall 2: The Payback (2006,  R)
235
Walking Tall: Lone Justice (2007,  R)
236
Hercules and Xena - The Animated Movie: The Battle for Mount Olympus (1998,  PG)
237
Larry the Cable Guy: Health Inspector (2006,  PG-13)
238
Wing Chun (1994,  Unrated)
239
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
240
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (1996,  R)
241
Fei ying (Silver Hawk) (2004,  PG-13)
242
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
243
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
244
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
245
Magnificent Warriors (1987,  R)
246
The Heroic Trio (Dung fong saam hap) (1993,  R)
247
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
248
Deadly Bet (1992,  R)
249
Ghosts of Mars (2001,  R)
250
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2006,  PG-13)
251
Crank (2006,  R)
252
Cellular (2004,  PG-13)
253
Friday After Next (2002,  R)
254
Next Friday (2000,  R)
255
The Shooter (1997,  R)
256
Strategic Command (1997,  R)
257
Crash Dive (1996,  R)
258
Cyberjack (Virtual Assassin) (1995,  R)
259
Freedom Strike (1997,  Unrated)
260
Soldier Boyz (1996,  R)
261
Moving Target (1996,  Unrated)
262
Black Thunder (1998,  R)
263
Counter Measures (1997,  R)
264
Avenging Force (1986,  R)
265
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
266
Death Cage (1988,  Unrated)
267
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
268
Mortal Kombat: Annihilation (1997,  PG-13)
269
Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009,  PG-13)
270
Billy Madison (1995,  PG-13)
271
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
272
Operation Cobra (1997,  R)
273
Cobra (1986,  R)
274
Demolition Man (1993,  R)
275
Shadow Warriors 2: Hunt For The Death Merchant (1998,  Unrated)
276
No Holds Barred (1989,  PG-13)
277
Suburban Commando (1991,  PG)
278
Shadow Warriors (Assault on Devil's Island) (2000,  Unrated)
279
Thunder in Paradise III (1995,  PG-13)
280
Thunder in Paradise (1993,  PG)
281
The Secret Agent Club (1996,  PG)
282
Mr. Nanny (1993,  PG)
283
The Ultimate Weapon (2000,  R)
284
McCinsey's Island (1998,  PG)
285
Thunder in Paradise II (1994,  PG)
286
Santa With Muscles (1997,  PG)
287
Meltdown: Days of Destruction (2006,  R)
288
Skeleton Man (2004,  R)
289
The Collectors (1999,  Unrated)
290
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
291
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
292
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
293
Cutaway (2000,  R)
294
Mask of the Ninja (2008,  R)
295
Bio-Dome (1996,  PG-13)
296
Scarred City (1998,  R)
297
Greenmail (2001,  R)
298
Lost Treasure (2004,  Unrated)
299
Acts Of Betrayal (1998,  Unrated)
300
Epicenter (2000,  R)
301
Black Friday (1994,  Unrated)
302
Cold Harvest (1998,  Unrated)
303
High Voltage (1997,  R)
304
The Chaos Factor (2000,  R)
305
Code Name: Wolverine (1996,  R)
306
Seconds to Spare (2002,  Unrated)
307
Crash Landing (2005,  Unrated)
308
The Big Hit (1998,  R)
309
Street Fighter (1994,  PG-13)
310
The Order (2002,  R)
311
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
312
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1990,  R)
313
The Quest (1996,  PG-13)
314
Replicant (2001,  R)
315
Nowhere to Run (1993,  R)
316
Second in Command (2006,  R)
317
Wake of Death (2004,  R)
318
The Hard Corps (2006,  R)
319
Double Team (1997,  R)
320
Timecop (1994,  R)
321
Double Impact (1991,  R)
322
Cyborg (1989,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments