My Favorite Movies


  fb616350840's Rating My Rating
1
La Mansión de Araucaima (1986,  Unrated)
2
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) (1928,  Unrated)
3
Naked Lunch (1991,  R)
4
No Direction Home: Bob Dylan (2005,  G)
5
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
6
Macario (1960,  Unrated)
7
Gummo (1997,  R)
8
Persona (1966,  Unrated)
9
Lisbon Story (1997,  PG)
10
Lightning Over Water (1980,  Unrated)
11
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
12
Notebook on Cities and Clothes (1991,  Unrated)
13
Room 666 (Chambre 666) (1985,  Unrated)
14
Paris, Texas (1984,  R)
15
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) (1993,  PG-13)
16
Buena Vista Social Club (1999,  G)
17
Alice in den Städten (Alice in the Cities) (1974,  Unrated)
18
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977,  Unrated)
19
Tokyo-Ga (2003,  Unrated)
20
Martin Scorsese Presents: The Blues: A Musical Journey (2002,  Unrated)
21
The Short Films of David Lynch (2002,  Unrated)
22
Mulholland Drive (2001,  R)
23
The Elephant Man (1980,  PG)
24
Rabbits (2002,  Unrated)
25
Lumière et compagnie (Lumière and Company) (Premonition Following An Evil Deed) (1996,  Unrated)
26
Pather Panchali (Song of the Little Road) (1955,  Unrated)
27
Aparajito (1956,  Unrated)
28
Apur Sansar (The World of Apu) (1960,  Unrated)
29
ABC Africa (2002,  Unrated)
30
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998,  Unrated)
31
Ten (2003,  Unrated)
32
Where Is the Friend's Home? (1987,  Unrated)
33
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) (1962,  Unrated)
34
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) (1935,  Unrated)
35
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (Olympia Part One: Festival of the Nations) (1938,  Unrated)
36
Olympia 2. Teil - Fest der Schönheit (1940,  Unrated)
37
Suna no Onna (Woman in the Dunes) (1964,  Unrated)
38
Agarrando Pueblo (1977,  Unrated)
39
Carne de tu carne (1983,  Unrated)
40
The Supreme Uneasiness (La Desazon suprema) (2003,  Unrated)
41
The Strategy of the Snail (La Estrategia del caracol) (1993,  Unrated)
42
Perder Es Cuestion De Metodo (2004,  Unrated)
43
Confesion a Laura (Confessing to Laura)(Confession to Laura) (1991,  Unrated)
44
Machuca (2004,  Unrated)
45
Black God, White Devil (Deus e o Diabo na Terra do Sol) (1964,  PG-13)
46
O Dragão da Maldade contra o Santo Guerreiro (Antonio das Mortes) (1969,  Unrated)
47
Ratas Ratones Rateros (,  Unrated)
48
Rodrigo D: No futuro (1989,  Unrated)
49
La Vendedora de Rosas (The Rose Seller) (1998,  Unrated)
50
Liebe ist Kälter als der Tod (Love Is Colder Than Death) (1969,  Unrated)
51
Die Sehnsucht der Veronika Voss (1982,  R)
52
In einem Jahr mit 13 Monden (In a Year with 13 Moons) (1978,  Unrated)
53
Querelle (1982,  R)
54
Lola (1981,  Unrated)
55
Warum Lauft Herr R. Amok? (Why Does Herr R. Run Amok?) (1977,  Unrated)
56
Chinesisches Roulette (Chinese Roulette) (1977,  Unrated)
57
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972,  R)
58
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
59
In the Year of 13 Moons (In einem Jahr mit 13 Monden) (1978,  Unrated)
60
Grizzly Man (2005,  R)
61
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) (1999,  Unrated)
62
Lessons of Darkness (1995,  Unrated)
63
Land of Silence and Darkness (1973,  Unrated)
64
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
65
Fitzcarraldo (1982,  PG)
66
The Enigma of Kaspar Hauser (1975,  Unrated)
67
Heart of Glass (1976,  Unrated)
68
Cobra Verde (Slave Coast) (1987,  Unrated)
69
Julien Donkey-Boy (1999,  R)
70
Ten Minutes Older: The Trumpet (2002,  Unrated)
71
The Song Remains The Same (1976,  PG)
72
Last Days (2005,  R)
73
Yellow Submarine (1968,  G)
74
Sid & Nancy (1986,  R)
75
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
76
Velvet Goldmine (1998,  R)
77
Almost Famous (2000,  R)
78
Quadrophenia (1979,  R)
79
Dazed and Confused (1993,  R)
80
I'm Not There (2007,  R)
81
Control (2007,  R)
82
Imagine: John Lennon (1988,  R)
83
Border Radio (1987,  R)
84
Great Balls of Fire! (1989,  PG-13)
85
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
86
Wayne's World (1992,  PG-13)
87
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
88
Easy Rider (1969,  R)
89
The Doors (1991,  R)
90
Janis (1974,  R)
91
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
92
Monterey Pop (1968,  Unrated)
93
History of Rock 'N' Roll (2004,  Unrated)
94
Festival Express (2003,  R)
95
Jimi Plays Monterey (1989,  Unrated)
96
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (2007,  Unrated)
97
The Beatles (1965,  Unrated)
98
Sympathy for the Devil (One Plus One) (1968,  Unrated)
99
The Rolling Stones: Gimme Shelter (,  Unrated)
100
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
101
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
102
A Hard Day's Night (1964,  G)
103
Help! (1965,  G)
104
Hair (1979,  PG)
105
Queen: We Thank You All (2008,  Unrated)
106
9 songs (2005,  Unrated)
107
Still Crazy (1998,  R)
108
Singles (1992,  PG-13)
109
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
110
Airheads (1994,  PG-13)
111
Sex, Drugs, Rock & Roll (1991,  R)
112
This Is Spinal Tap (1984,  R)
113
Amazing Journey: The Story of The Who (2007,  Unrated)
114
Concert for Bangladesh (1972,  G)
115
The Last Waltz (1978,  R)
116
High Fidelity (1989,  Unrated)
117
The Decline of Western Civilization (1981,  Unrated)
118
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years (1988,  R)
119
The Decline of Western Civilization Part III (1998,  Unrated)
120
The Punk Rock Movie (1978,  R)
121
Rude Boy (1980,  Unrated)
122
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains (1981,  R)
123
The Great Rock'n'Roll Swindle (1980,  Unrated)
124
SLC Punk (1998,  R)
125
Suburbia (1983,  R)
126
Repo Man (1984,  R)
127
Loren Cass (2006,  Unrated)
128
The Filth and the Fury (2000,  R)
129
Rock On!! (2008,  Unrated)
130
Rock Monster (2008,  Unrated)
131
Punk Rock Holocaust 2 (2008,  Unrated)
132
Punk - Attitude (2005,  Unrated)
133
Faces (1968,  PG-13)
134
Husbands (1970,  PG-13)
135
A Woman Under the Influence (1975,  R)
136
The Killing of a Chinese Bookie (1976,  R)
137
Gloria (1980,  PG)
138
Shadows (1959,  PG)
139
Minnie and Moskowitz (1971,  PG)
140
Maya Deren: Experimental Films (1943,  Unrated)
141
Ritual in Transfigured Time (1946,  Unrated)
142
In the Mirror of Maya Deren (2003,  Unrated)
143
Permanent Vacation (1980,  Unrated)
144
Dead Man (1995,  R)
145
Down by Law (1986,  R)
146
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
147
Broken Flowers (2005,  R)
148
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
149
Night on Earth (1991,  R)
150
Stranger Than Paradise (1984,  R)
151
Mystery Train (1989,  R)
152
Do the Right Thing (1989,  R)
153
Malcolm X (1992,  PG-13)
154
La Voie lactée (The Milky Way) (1969,  PG)
155
Tristana (1970,  Unrated)
156
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
157
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979,  Unrated)
158
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
159
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
160
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974,  R)
161
Belle de Jour (1968,  R)
162
Diary of a Chambermaid (Le Journal d'une femme de chambre) (2000,  Unrated)
163
Bunuel and King Solomon's Table (2001,  Unrated)
164
The Lumiere Brothers' First Films (1896,  Unrated)
165
Pulp Fiction (1994,  R)
166
Reservoir Dogs (1992,  R)
167
Jackie Brown (1997,  R)
168
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
169
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
170
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
171
Passion (Godard's Passion) (1982,  R)
172
Bande à part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
173
Notre Musique (2004,  Unrated)
174
Alphaville (1965,  Unrated)
175
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
176
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
177
Tout Va Bien (1973,  Unrated)
178
Masculine, Feminine: In 15 Acts (1966,  Unrated)
179
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
180
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
181
Jules and Jim (1962,  Unrated)
182
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
183
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
184
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
185
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
186
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
187
Riten (The Rite) (The Ritual) (1969,  Unrated)
188
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
189
The Silence (1963,  Unrated)
190
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
191
Hour of the Wolf (Vargtimmen) (1968,  Unrated)
192
Saraband (2003,  R)
193
The Serpent's Egg (1978,  R)
194
Sommarlek (Summerplay) (1951,  Unrated)
195
Aus dem Leben der Marionetten (From the Life of the Marionettes) (1980,  R)
196
Efter repetitionen (After the Rehearsal) (1984,  R)
197
Lost In Translation (2003,  R)
198
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
199
The Virgin Suicides (2000,  R)
200
Moolaade (2004,  Unrated)
201
Guelwaar (1992,  Unrated)
202
Faat-Kine (2001,  Unrated)
203
A Scanner Darkly (2006,  R)
204
Waking Life (2001,  R)
205
Chungking Express (1996,  PG-13)
206
2046 (2005,  R)
207
As Tears Go By (,  Unrated)
208
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
209
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) (1990,  Unrated)
210
Happy Together (1997,  Unrated)
211
Fallen Angels (1995,  Unrated)
212
Eros (2004,  R)
213
Pandora's Box (1929,  Unrated)
214
A Clockwork Orange (1971,  R)
215
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
216
The Shining (1980,  R)
217
Full Metal Jacket (1987,  R)
218
Eyes Wide Shut (1999,  R)
219
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
220
Barry Lyndon (1975,  PG)
221
Lolita (1962,  Unrated)
222
Il portiere di notte (The Night Porter) (1974,  R)
223
The Loneliness of the Long Distance Runner (1962,  Unrated)
224
Requiem for a Dream (2000,  R)
225
Pi (1998,  R)
226
Cenizas del Paraiso (1997,  Unrated)
227
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
228
Fritz the Cat (1972,  Unrated)
229
The Nine Lives of Fritz the Cat (1974,  R)
230
Vampiros En La Habana (1987,  NC-17)
231
Heavy Metal (1981,  R)
232
Kirikou and the Sorceress (2005,  Unrated)
233
Kirikou et les bêtes sauvages (Kirikou and the Wild Beasts) (2005,  PG)
234
Azur et Asmar (Azur and Asmar: The Princes' Quest) (2006,  PG)
235
TRON (1982,  PG)
236
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments