My Favorite Movies


  fb616425965's Rating My Rating
1
Moonstruck (1987,  PG)
2
Gia (1997,  R)
3
Bound (1996,  R)
4
Private Benjamin (1980,  R)
5
Across the Universe (2007,  PG-13)
6
Better Than Chocolate (1999,  Unrated)
7
The Vagina Monologues (1998,  R)
8
A League of Their Own (1992,  PG)
9
Almost Famous (2000,  R)
10
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
11
Cast Away (2000,  PG-13)
12
Dreamgirls (2006,  PG-13)
13
Finding Nemo (2003,  G)
14
Forrest Gump (1994,  PG-13)
15
Freaky Friday (2003,  PG)
16
Ghost (1990,  R)
17
Girl, Interrupted (1999,  R)
18
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
19
Grease (1978,  PG)
20
Hairspray (1988,  PG)
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
22
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Ang & I are definately in!
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
25
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
26
Jaws (1975,  PG)
27
Juno (2007,  PG-13)
28
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
29
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
30
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
31
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
32
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
33
Mulan (1998,  G)
34
Dazed and Confused (1993,  R)
35
Monsters, Inc. (2001,  G)
36
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
37
National Treasure (2004,  PG)
38
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
39
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
40
Pretty Woman (1990,  R)
41
Rent (2005,  PG-13)
42
Requiem for a Dream (2000,  R)
43
Rocky (1976,  PG)
44
Rocky Balboa (2006,  PG)
45
Rocky II (1979,  PG)
46
Rocky III (1982,  PG)
47
Rocky IV (1985,  PG)
48
Saving Private Ryan (1998,  R)
49
Scarface (1983,  R)
50
Schindler's List (1993,  R)
51
School of Rock (2003,  PG-13)
52
50 First Dates (2004,  PG-13)
53
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
54
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
55
American Beauty (1999,  R)
56
Anger Management (2003,  PG-13)
57
Beauty and the Beast (1991,  G)
58
Big Daddy (1999,  PG-13)
59
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
60
Seven (Se7en) (1995,  R)
61
She's the Man (2006,  PG-13)
62
Sixteen Candles (1984,  PG)
63
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
64
Speed (1994,  R)
65
Spider-Man (2002,  PG-13)
66
Stand by Me (1986,  R)
67
Steel Magnolias (1989,  PG)
68
Taxi Driver (1976,  R)
69
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
70
The Breakfast Club (1985,  R)
71
The Color Purple (1985,  PG-13)
72
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
73
The Godfather (1972,  R)
74
The Godfather, Part II (1974,  R)
75
The Godfather, Part III (1990,  R)
76
The Green Mile (1999,  R)
77
The Incredibles (2004,  PG)
78
The Italian Job (2003,  PG-13)
79
The Lion King (1994,  G)
80
The Little Mermaid (1989,  G)
81
The Matrix (1999,  R)
82
The Mummy (1999,  PG-13)
83
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
84
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
85
The Notebook (2004,  PG-13)
86
The Princess Diaries (2001,  G)
87
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
88
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
89
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
90
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
91
The Shawshank Redemption (1994,  R)
92
The Shining (1980,  R)
93
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
94
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
95
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
96
The Terminator (1984,  R)
97
The Truman Show (1998,  PG)
98
The Waterboy (1998,  PG-13)
99
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
100
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
101
The Wizard of Oz (1939,  G)
102
There's Something About Mary (1998,  R)
103
Thirteen (2003,  R)
104
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
105
Toy Story (1995,  G)
106
When Harry Met Sally (1989,  R)
107
Indecent Proposal (1993,  R)
108
Disclosure (1994,  R)
109
If These Walls Could Talk (1996,  R)
110
The Seventh Sign (1988,  R)
111
About Last Night... (1986,  R)
112
G.I. Jane (1997,  R)
113
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
114
A Few Good Men (1992,  R)
115
Six Weeks (1982,  PG)
116
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
117
The Hunchback of Notre Dame II (2001,  G)
118
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
119
The Juror (1996,  R)
120
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
121
Runaway Bride (1999,  PG)
122
Stepmom (1998,  PG-13)
123
Dying Young (1991,  R)
124
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
125
Charlotte's Web (2006,  G)
126
Erin Brockovich (2000,  R)
127
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
128
Something to Talk About (1995,  R)
129
Mystic Pizza (1988,  R)
130
Flatliners (1990,  R)
131
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
132
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
133
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
134
The '60s (1999,  PG-13)
135
Lady and the Tramp (1955,  G)
136
The Hunger (1983,  R)
137
The Witches of Eastwick (1987,  R)
138
The Banger Sisters (2002,  R)
139
Dead Man Walking (1995,  R)
140
Bull Durham (1988,  R)
141
Pretty Baby (1978,  R)
142
Thelma & Louise (1991,  R)
143
Enchanted (2007,  PG)
144
In the Valley of Elah (2007,  R)
145
Elizabethtown (2005,  PG-13)
146
James and the Giant Peach (1996,  PG)
147
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
148
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
149
The Player (1992,  R)
150
Jacob's Ladder (1990,  R)
151
Looking for Mr. Goodbar (1977,  R)
152
Internal Affairs (1990,  R)
153
His Holiness the Dalai Lama Speaks: Peace and Prosperity (2007,  Unrated)
154
Chicago (2002,  PG-13)
155
Unfaithful (2002,  R)
156
Autumn in New York (2000,  PG-13)
157
Primal Fear (1996,  R)
158
The Jackal (1997,  R)
159
Sommersby (1993,  PG-13)
160
Mr. Jones (1993,  R)
161
Intersection (1994,  R)
162
Breathless (1983,  R)
163
Power (1986,  R)
164
American Gigolo (1980,  R)
165
Brooklyn's Finest (2010,  R)
166
Final Analysis (1992,  R)
167
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
168
The Cotton Club (1984,  R)
169
Jesse James: Legend, Outlaw, Terrorist (2005,  Unrated)
170
Little Man Tate (1991,  PG)
171
Bugsy Malone (1976,  G)
172
Contact (1997,  PG)
173
Panic Room (2002,  R)
174
Anna and the King (2000,  PG-13)
175
Napoleon and Samantha (1972,  G)
176
One Little Indian (1973,  G)
177
Candleshoe (1977,  G)
178
The Brave One (2007,  R)
179
It Was a Wonderful Life (1993,  Unrated)
180
Carny (1980,  R)
181
In the Company of Women (2004,  Unrated)
182
Flightplan (2005,  PG-13)
183
O'Hara's Wife (1982,  Unrated)
184
Home for the Holidays (1995,  PG-13)
185
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
186
Maverick (1994,  PG)
187
Nell (1994,  PG-13)
188
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974,  PG)
189
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
190
The Accused (1988,  R)
191
Foxes (1980,  R)
192
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
193
Freaky Friday (1976,  G)
194
Nim's Island (2008,  PG)
195
Siesta (1987,  R)
196
Stealing Home (1988,  PG-13)
197
The Silence of the Lambs (1991,  R)
198
The Messenger (2009,  R)
199
Outbreak (1994,  R)
200
Clean and Sober (1988,  R)
201
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
202
The Bucket List (2007,  PG-13)
203
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
204
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
205
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
206
Unforgiven (1992,  R)
207
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
208
Lean on Me (1989,  PG-13)
209
Batman (1989,  PG-13)
210
Terms of Endearment (1983,  PG)
211
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
212
The Crossing Guard (1995,  R)
213
Chinatown (1974,  R)
214
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
215
Ironweed (1987,  R)
216
Hoffa (1992,  R)
217
Heartburn (1986,  R)
218
Mermaids (1990,  PG-13)
219
Suspect (1987,  R)
220
Silkwood (1983,  R)
221
Mask (1985,  PG-13)
222
Faithful (1996,  R)
223
Tea With Mussolini (1999,  PG)
224
Mayor of the Sunset Strip (2004,  R)
225
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
226
Original Sin (2001,  R)
227
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
228
Without Evidence (2000,  Unrated)
229
Blow Out (1981,  R)
230
The Boy In The Plastic Bubble (1976,  G)
231
Saturday Night Fever (1977,  PG)
232
Staying Alive (1983,  PG)
233
Carrie (1976,  R)
234
Primary Colors (1998,  R)
235
Brando: The Documentary (2007,  Unrated)
236
Face/Off (1997,  R)
237
Urban Cowboy (1980,  R)
238
Lonely Hearts (2006,  R)
239
Wild Hogs (2007,  PG-13)
240
The General's Daughter (1999,  R)
241
She's So Lovely (1997,  R)
242
Michael (1996,  PG)
243
The Devil's Rain (1975,  PG)
244
Swordfish (2001,  R)
245
Phenomenon (1996,  PG)
246
Cruising (1980,  R)
247
Scent of a Woman (1992,  R)
248
Frankie & Johnny (1991,  R)
249
Donnie Brasco (1997,  R)
250
Carlito's Way (1993,  R)
251
Heat (1995,  R)
252
Insomnia (2002,  R)
253
The Devil's Advocate (1997,  R)
254
Dog Day Afternoon (1975,  R)
255
Dick Tracy (1990,  PG)
256
Serpico (1973,  R)
257
Gigli (2003,  R)
258
...And Justice For All (1979,  R)
259
The Insider (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments