My Favorite Movies


  fb616954620's Rating My Rating
1
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) (2000,  R)
2
Kimyô na sâkasu (Strange Circus) (2005,  Unrated)
3
Silent Hill (2006,  R)
4
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
5
Sick Nurses (Suay Laak Sai) (2007,  Unrated)
6
À l'intérieur (Inside) (2007,  Unrated)
7
The Navigator: A Mediaeval Odyssey (1988,  PG)
8
Avalon (2001,  R)
9
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
10
Candyman (1992,  R)
11
Event Horizon (1997,  R)
12
The Dark Crystal (1982,  PG)
13
The 'Burbs (1989,  PG)
14
Kuchisake-onna (A Slit-Mouthed Woman) (Carved) (2007,  Unrated)
15
The Slit-Mouthed Woman (2005,  Unrated)
16
Akai misshitsu (heya): Kindan no ôsama geemu (Red Room) (1999,  Unrated)
17
Shin akai misshitsu (heya): Kowareta ningyô-tachi (Red Room 2) (2000,  Unrated)
18
Joshikyôei hanrangun (The Girls Rebel Force of Competitive Swimmers) (Undead Pool) (2007,  Unrated)
19
Cruel Restaurant (Zankoku Hanten) (2008,  Unrated)
20
Insanitarium (2008,  R)
21
Dead End (2003,  R)
22
[Rec] (2007,  R)
23
Quarantine (2008,  R)
24
Death Tunnel (2005,  R)
25
The Redsin Tower (2006,  Unrated)
26
Martyrs (2008,  R)
27
Funny Games (1998,  Unrated)
28
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
29
The Keep (1983,  R)
30
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
31
Chikan gifu: Musuko no yome to... (A Lonely Cow Weeps at Dawn) (2003,  Unrated)
32
Marebito (2005,  R)
33
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
34
Hard Candy (2006,  R)
35
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
36
Splinter (2008,  R)
37
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
38
Forest of the Damned (Demonic) (2005,  R)
39
The Ruins (2008,  R)
40
Visitor Q (Bijitâ Q) (2002,  R)
41
Suicide Club (2002,  Unrated)
42
Flower and Snake (2004,  Unrated)
43
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) (2006,  Unrated)
44
2001 Maniacs (2005,  R)
45
Zombie Strippers (2008,  R)
46
Captivity (2007,  R)
47
Acacia (2004,  R)
48
Dark Water (2002,  PG-13)
49
Cello (Chello hongmijoo ilga salinsagan) (2005,  Unrated)
50
Evil Dead 2 (1987,  R)
51
House of 1000 Corpses (2003,  R)
52
The Devil's Rejects (2005,  R)
53
Pulse (2006,  PG-13)
54
Pulse 2: Afterlife (2008,  R)
55
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996,  R)
56
Tôkyô Zankoku Keisatsu (Tokyo Gore Police) (2008,  Unrated)
57
Kataude mashin gâru (The Machine Girl) (2008,  Unrated)
58
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
59
The Suicide Song (2007,  Unrated)
60
Dumplings (Gaau ji) (2004,  Unrated)
61
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
62
Breathing Room (2008,  Unrated)
63
The Devil's Ground (The Cycle) (2008,  R)
64
Nekromantik (1987,  Unrated)
65
Nekromantik 2 (1991,  Unrated)
66
Nature Morte (2008,  Unrated)
67
Narok (Hell) (2005,  Unrated)
68
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
69
Rinne (Reincarnation) (2005,  R)
70
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
71
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
72
Uzumaki (2002,  G)
73
Memento Mori (2001,  Unrated)
74
Nekeddo burâddo: Megyaku (Splatter: Naked Blood) (1995,  Unrated)
75
Whispering Corridors (2005,  Unrated)
76
Edogawa ranpo taizen: Kyofu kikei ningen (Horrors of Malformed Men)(Horror of a Deformed Man) (1969,  Unrated)
77
100 Tears (2007,  Unrated)
78
Gutterballs (2008,  Unrated)
79
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
80
Dawn of the Dead (1979,  R)
81
Shaun of the Dead (2004,  R)
82
Dead Snow (Død snø) (2009,  Unrated)
83
The Red Shoes (Bunhong Shin) (2005,  Unrated)
84
Eden Log (2007,  R)
85
Eden Lake (2008,  R)
86
Save The Green Planet (2005,  Unrated)
87
Chinese Torture Chamber Story (1994,  Unrated)
88
Chain Gang Girls (Kûga no ori: Nami dai-42 zakkyobô) (2007,  Unrated)
89
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
90
Long khong (Art of the Devil 2) (2005,  Unrated)
91
Bone Sickness (2004,  Unrated)
92
Dying God (2008,  Unrated)
93
Alien Raiders (2008,  Unrated)
94
Ryeong (The Ghost) (Dead Friend) (2004,  Unrated)
95
Shuttle (2008,  R)
96
Blood Sucking Freaks (Bloodsucking Freaks) (1976,  R)
97
Unearthed (2007,  R)
98
Dark Floors (2008,  R)
99
The 8th Plague (2006,  Unrated)
100
Kiseichuu: kiraa pusshii (Sexual Parasite: Killer Pussy) (2004,  Unrated)
101
Bad Biology (2008,  Unrated)
102
The Abandoned (2007,  R)
103
Wicked Little Things (2006,  R)
104
The Gravedancers (2006,  R)
105
Pathology (2008,  R)
106
Session 9 (2001,  R)
107
Colic: dek hen pee (2006,  Unrated)
108
Death Bell (Gosa) (2008,  Unrated)
109
Unrest (2006,  R)
110
Infection (2007,  Unrated)
111
Chakushin Ari (One Missed Call) (2003,  R)
112
Ouija Board: Bunshinsaba (2004,  R)
113
Near Dark (1987,  R)
114
Rest Stop 2: Don't Look Back (2008,  Unrated)
115
Trailer Park of Terror (2008,  R)
116
Carver (2008,  R)
117
Sairen (Forbidden Siren) (2006,  Unrated)
118
Saam gaang (3 Extremes II) (Three Extremes 2) (2003,  R)
119
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
120
Skeleton Crew (2009,  R)
121
The Forbidden Legend: Sex & Chopsticks (Jin ping mei) (2008,  Unrated)
122
Pulse (Kairo) (2005,  Unrated)
123
The Last Winter (2007,  Unrated)
124
Blood and Sex Nightmare (2008,  Unrated)
125
Red Sands (2009,  R)
126
Jokôsei: tenshi no harawata (Angel Guts: High School Coed) (1978,  G)
127
End of the Line (2006,  Unrated)
128
Flight of the Living Dead: Outbreak on a Plane (Plane Dead) (2007,  Unrated)
129
30 Days of Night (2007,  R)
130
Gabal (The Wig) (Scary Hair) (2005,  Unrated)
131
Orphan (2009,  R)
132
The Strangers (2008,  R)
133
Nu ji xie ren (Robotrix) (1991,  R)
134
Saw IV (2007,  R)
135
The Unborn (2009,  PG-13)
136
Tomie (1999,  Unrated)
137
Live Feed (2005,  Unrated)
138
Midnight Movie (2008,  R)
139
Zombieland (2009,  R)
140
Last of the Living (2008,  Unrated)
141
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
142
Pandorum (2009,  R)
143
Ekusute (Exte: Hair Extensions) (2007,  Unrated)
144
The Uninvited (2009,  PG-13)
145
Skinwalkers (2007,  PG-13)
146
The Cottage (2008,  Unrated)
147
Carriers (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments