My Favorite Movies
| fb617547735's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 2 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 3 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 4 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 5 |
The Sweetest Thing (2002, R) |
|
| 6 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 7 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005, PG-13) |
|
| 8 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 9 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 10 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 11 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 12 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 13 |
Scary Movie 3 (2003, PG-13) |
|
| 14 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 15 |
Scary Movie 5 (2011, Unrated) |
|
| 16 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 17 |
Sex and the City (2008, R) |
|
| 18 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 19 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 20 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 21 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 22 |
United 93 (2006, R) |
|
| 23 |
Crossroads (2002, PG-13) |
|
| 24 |
Crossroads (2006, Unrated) |
|
| 25 |
The Perfect Man (2005, PG) |
|
| 26 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 27 |
Another Cinderella Story (2008, PG) |
|
| 28 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 29 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 30 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 31 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 32 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 33 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 34 |
The Island (2005, PG-13) |
|
| 35 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 36 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 37 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
| 38 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 39 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 40 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 41 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 42 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 43 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 44 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 45 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 46 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 48 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 49 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 50 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 51 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 52 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 53 |
The Matrix Revisited (2001, R) |
|
| 54 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 55 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 56 |
The Ring Two (2005, PG-13) |
|
| 57 |
Halloween: Dia De Muertos (2008, Unrated) |
|
| 58 |
Halloween (2007, R) |
|
| 59 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 60 |
Patch Adams (1998, PG-13) |
|
| 61 |
Kangaroo Jack (2003, PG) |
|
| 62 |
La Dolce Vita (1960, Unrated) |
|
| 63 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 64 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 65 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 66 |
Firewall (2006, PG-13) |
|
| 67 |
Gothika (2003, R) |
|
| 68 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 69 |
AVP - Alien Vs. Predator (2004, PG-13) |
|
| 70 |
The Good Night (2007, R) |
|
| 71 |
The Omen (2006, R) |
|
| 72 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 73 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 74 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 75 |
The Grudge (2004, PG-13) |
|
| 76 |
The Grudge 3 (2009, R) |
|
| 77 |
The Grudge 2 (2006, PG-13) |
|
| 78 |
The Producers (2005, PG-13) |
|
| 79 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 80 |
American Pie (1999, R) |
|
| 81 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 82 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 83 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
| 84 |
American Pie Presents: Beta House (2007, R) |
|
| 85 |
Alvin and the Chipmunks (2007, PG) |
|
| 86 |
The Aviator (2004, PG-13) |
|
| 87 |
Australia (2008, PG-13) |
|
| 88 |
Bambi (1942, G) |
|
| 89 |
Bambi II (2006, Unrated) |
|
| 90 |
Batman & Robin (1997, PG-13) |
|
| 91 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 92 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 93 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 94 |
Black Christmas (2006, R) |
|
| 95 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 96 |
Crash (2004, R) |
|
| 97 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 98 |
Creep (2005, R) |
|
| 99 |
The Golden Compass (2007, PG-13) |
|
| 100 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 101 |
The Descent (2006, R) |
|
| 102 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 103 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 104 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 105 |
The Final Destination (2009, R) |
|
| 106 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 107 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 108 |
Grease (1978, PG) |
|
| 109 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |













































































































