My Favorite Movies


  fb617843031's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
2
Akira (1988,  R)
3
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
4
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
5
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) (2007,  Unrated)
6
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Shito shinsei (Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth) (1995,  Unrated)
7
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997,  Unrated)
8
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
9
Blame (2005,  Unrated)
10
Armitage III - Poly-Matrix (1997,  Unrated)
11
Armitage - Dual Matrix (2002,  R)
12
Wonderful Days (Sky Blue) (2004,  Unrated)
13
Royal Space Force - Wings of Honneamise (1987,  Unrated)
14
Macross Plus (1994,  Unrated)
15
Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack (2003,  Unrated)
16
R.O.D. - Read or Die (2003,  Unrated)
17
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
18
Tamala 2010: A Punk Cat in Space (2003,  Unrated)
19
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
20
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
21
Darkside Blues (1994,  Unrated)
22
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
23
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
24
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) (2008,  Unrated)
25
Karas: The Prophecy (2006,  Unrated)
26
Karas: The Revelation (2007,  Unrated)
27
Hokuto no ken (Fist of the North Star) (1986,  Unrated)
28
JoJo's Bizarre Adventure (1993,  Unrated)
29
Voices of a Distant Star (2003,  Unrated)
30
Devilman (Debiruman) (2004,  PG-13)
31
Angel Sanctuary (2000,  Unrated)
32
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
33
Appleseed Saga: Ex Machina (2007,  Unrated)
34
Appurushîdo (Appleseed) (1988,  Unrated)
35
New Dominion Tank Police (Tokusô sensha-tai Dominion) (1993,  Unrated)
36
Buraku majikku M-66 (Black Magic M-66) (1987,  Unrated)
37
Saint Seiya: Tenkai-hen josô - Overture (2004,  Unrated)
38
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
39
Perfect Blue (1999,  R)
40
Paprika (2006,  R)
41
Tekon Kinkurîto (Tekkonkinkreet) (2007,  R)
42
Patlabor WXIII - The Movie (2003,  R)
43
Memories (2004,  PG-13)
44
Kite (2002,  Unrated)
45
Mezzo Forte (2001,  Unrated)
46
Parasite Dolls (2004,  Unrated)
47
Dominator (2003,  Unrated)
48
We are the Strange (2007,  Unrated)
49
Teito monogatari (Doomed Megalopolis: Special Edition) (1991,  Unrated)
50
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) (2002,  R)
51
Baô raihôsha (Baoh the Visitor) (1989,  Unrated)
52
Casshern (2004,  Unrated)
53
Sin City (2005,  R)
54
Sin: The Movie (2000,  Unrated)
55
Versus (2001,  Unrated)
56
Jin-Roh - The Wolf Brigade (1998,  R)
57
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
58
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
59
Kataude mashin gâru (The Machine Girl) (2008,  Unrated)
60
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
61
BioHunter (1995,  Unrated)
62
Twilight of the Dark Master (1997,  Unrated)
63
Demon City Shinjuku (1993,  PG-13)
64
Dead Leaves (2004,  Unrated)
65
Metropolis (Metoroporisu) (2002,  PG-13)
66
The Professional: Golgo 13 (1983,  Unrated)
67
Wrath of the Ninja: The Yotoden Movie (1987,  Unrated)
68
Ninja Resurrection (1999,  Unrated)
69
Arcadia of My Youth (1982,  Unrated)
70
Galaxy Express 999 (Ginga Tetsudô Three-Nine) (1979,  PG)
71
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem (2003,  Unrated)
72
Galerians: Rion (2004,  Unrated)
73
Harmagedon (1983,  Unrated)
74
Big Wars (1996,  Unrated)
75
Silent Mobius: The Motion Picture (1991,  Unrated)
76
Silent Mobius: The Motion Picture 2 (1992,  Unrated)
77
Steamboy (2005,  PG-13)
78
Galaxy Railways (2003,  Unrated)
79
Wicked City (Yôjû toshi) (1993,  Unrated)
80
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
81
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
82
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
83
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
84
Porco Rosso (Kurenai no buta) (2003,  PG)
85
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
86
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
87
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
88
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) (1994,  PG)
89
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
90
Spriggan (2002,  Unrated)
91
Robotto kânibaru (Robot Carnival) (1987,  Unrated)
92
Landlock (1995,  Unrated)
93
Gundress: The Movie (1999,  Unrated)
94
Psychic Wars (1998,  Unrated)
95
Virus: Virus Buster Serge (1997,  Unrated)
96
GaoGaiGar (1998,  Unrated)
97
Super Atragon (1995,  Unrated)
98
The Cockpit (1994,  Unrated)
99
Great Dangaioh (2001,  Unrated)
100
The Venus Wars (1989,  PG-13)
101
Garzey's Wing (1999,  Unrated)
102
A Wind Named Amnesia (1993,  Unrated)
103
Cyber City (2004,  Unrated)
104
Gantz (2004,  Unrated)
105
Samurai Jack - The Premiere Movie (2001,  Unrated)
106
Saikano OVA: Another Love Song (2006,  Unrated)
107
Ihatôbu gensô, Kenji no haru (Spring and Chaos: The Life Story of Kenji Miyazawa) (2000,  Unrated)
108
Parumu no Ki (A Tree of Palme) (2002,  Unrated)
109
Nekojiru-so (Cat Soup) (2001,  Unrated)
110
Record of Lodoss War (1991,  Unrated)
111
Neo Tokyo (1992,  Unrated)
112
Vexille (2008,  PG-13)
113
Mecha Masters: Cybernetics Guardian (1989,  Unrated)
114
M.D. Geist (,  Unrated)
115
The Matrix (1999,  R)
116
The Matrix Reloaded (2003,  R)
117
The Matrix Revolutions (2003,  R)
118
Oldboy (2005,  R)
119
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
120
Hellboy (2004,  PG-13)
121
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
122
Blade (1998,  R)
123
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
124
Blade - Trinity (2004,  R)
125
Fight Club (1999,  R)
126
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
127
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
128
Equilibrium (2002,  R)
129
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
130
A Better Tomorrow (1986,  R)
131
The Princess Blade (2002,  R)
132
Azumi (2003,  Unrated)
133
Sky High (2003,  Unrated)
134
Alive (2004,  R)
135
Aragami (2003,  Unrated)
136
So Close (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments