My Favorite Movies


  fb618212885's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
*_*
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
Its all one movie really and it was fantastic. Tolkein and Jackson together are amazing.
Click to Rate
4
Stephen King's It (2000,  Unrated)
Stephen King's It 5.0 Stars
Prejudice to this movie because it descibes my life as a child with a group of boys, I find myself going home every time I watch this movie... putting aside it's a great horror film too.
Click to Rate
5
Halloween (1978,  R)
Halloween 3.5 Stars
Classic
Click to Rate
6
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
Kindergarten Cop 4.0 Stars
My favorite Schwarzengger film. It reminds the mothers of the world why we were so both crazy and in love with our kids.
Click to Rate
7
The Terminator (1984,  R)
The Terminator 4.0 Stars
Oh that Michael Beihn!!!!!
Click to Rate
8
The Indian Runner (1991,  R)
The Indian Runner 5.0 Stars
My favorite Mortensen movie. Everyone knows someone like this Character. Sean Penn directed this Masterpiece.
Click to Rate
9
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes 5.0 Stars
One of my favoirites. A movie all about change.
Click to Rate
10
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile 4.5 Stars
If you like this you should read the book, I give that a 10!!!!
Click to Rate
11
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Dances With Wolves 5.0 Stars
A movie epic for all time
Click to Rate
12
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day 4.0 Stars
First of it's type
Click to Rate
13
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence 4.0 Stars
A so so story made into a great film. Mortensen brings it to life and Cronenberg lets him.
Click to Rate
14
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind 3.5 Stars
The understanding of mental illenss is brought to light in this film, where it makes us aware it can happen to any of us. Be sure to have your tissues for this one.
Click to Rate
15
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish 3.0 Stars
A movie for those who think they are what they want to be.
Click to Rate
16
Blow (2001,  R)
Blow 4.0 Stars
One of those films that leaves you walking away with that wood between the joint feeling. You won't forget it.
Click to Rate
17
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
18
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Elizabethtown 4.0 Stars
A movie that brings us closer to ourselves. Bloom is blossoming and Dunst preforms anew
Click to Rate
19
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain 4.0 Stars
This is not a "Gay" movie, but one about loving someone who you can't be with. Let your gaurd down and you will soar with them.
Click to Rate
20
Michael (1996,  PG)
Michael 3.0 Stars
A sparky performance.
Click to Rate
21
City of Angels (1998,  PG-13)
City of Angels 4.0 Stars
Meg and Nicolas together make fire. If you ever wished for an angel, he'd be the one.
Click to Rate
22
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
Click to Rate
23
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
24
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
25
Coming to America (1988,  R)
Coming to America 5.0 Stars
This has got to be the only film I have watched over and over again and laughed as though I never saw it before. Not too many people besides Murphy can make you do that by talking to "themself".
Click to Rate
26
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 3.0 Stars
A Classic story, but after Blooms Extra on Depp... I have to laugh when I see him in this movie.
Click to Rate
28
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
29
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
30
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge 5.0 Stars
For me, This was the best horror film of all time, the one I will take with me to the grave.
Click to Rate
31
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring 4.5 Stars
One of the great horror films that stays with you. Very well made for those of us who love horror and don't expect a masterpiece.
Click to Rate
32
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer 2.5 Stars
So, so movie for horror. Best of the sequel.
Click to Rate
33
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 4.0 Stars
This trilogy leaves those of us who never read the comics in remorse.
Click to Rate
34
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
35
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 3.5 Stars
This was definitly a chick flick, but does speak directly too you. I enjoyed it very much for someone who doesn't care for them.
Click to Rate
36
Ghost (1990,  PG-13)
Ghost 4.0 Stars
A love story which everyone wishes they can endure after a loss.
Click to Rate
37
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind 5.0 Stars
A definite have to at least once in your life.
Click to Rate
38
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore 4.0 Stars
One of those movies that makes you lyao. Try it!!!
Click to Rate
39
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0 Stars
This was my favorite of the Harry Potter movies. More depth and feeling went into this as Harry Matures.
Click to Rate
40
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot 3.0 Stars
A movie that lead you to think about the future. I want one.
Click to Rate
41
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense 5.0 Stars
Haley Joel Osments best performance so far. A movie that you never guess the ending to and then still can wath over and over again.
Click to Rate
42
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence 4.0 Stars
Haley Joel was the greatest child actor of his time. He can bring tears to your eyes at any time. Although you have to have an open mind for this movie, it can tear you apart.
Click to Rate
43
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four 3.0 Stars
A comic style story brought to screen in a repeat fasion, yet worth seeing.
Click to Rate
44
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off 4.5 Stars
Everyone knew a kid like Ferris when they were growing up, mabey it was you! Another classic household name.
Click to Rate
45
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 5.0 Stars
The writters of this movie are the smartest men on earth. If you've never seen it, you've already lost.
Click to Rate
46
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 4.0 Stars
A mid evil movie that still finds it's edge. Don't miss this one.
Click to Rate
47
I Am Sam (2002,  PG-13)
I Am Sam 3.0 Stars
Sean Penn does this role without insulting it. Great work brings great understanding.
Click to Rate
48
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life 4.5 Stars
A little dragged out, but tied with Miracle on 34th street it's the best Christmas movie ever made
Click to Rate
49