Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb619142922's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
3
Because I Said So (2007,  PG-13)
4
Blood Diamond (2006,  R)
5
Brokeback Mountain (2005,  R)
6
Chocolat (2000,  PG-13)
7
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
8
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
9
Finding Nemo (2003,  G)
10
Girl, Interrupted (1999,  R)
11
Gone With the Wind (1939,  G)
12
Honey (2003,  PG-13)
13
Jurassic Park (1993,  PG-13)
14
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
15
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
16
King Arthur (2004,  PG-13)
17
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
18
Meet the Parents (2000,  PG-13)
19
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
20
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
21
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
22
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
23
Notting Hill (1999,  PG-13)
24
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
27
Pretty Woman (1990,  R)
28
Resident Evil (2002,  R)
29
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
30
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
31
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
32
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
33
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
34
The Lord of the Rings (1978,  PG)
35
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
36
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
37
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
38
The Mummy (1999,  PG-13)
39
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
40
The Notebook (2004,  PG-13)
41
The Shawshank Redemption (1994,  R)
42
Troy (2004,  R)
43
Walk the Line (2005,  PG-13)
44
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
45
X-Men (2000,  PG-13)
46
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
47
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
48
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
49
Gia (1997,  R)
50
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
51
Changeling (2008,  R)
52
The Good Shepherd (2006,  R)
53
The Bone Collector (1999,  R)
54
Hackers (1995,  PG-13)
55
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
56
A Mighty Heart (2007,  R)
57
Pushing Tin (1999,  R)
58
Beyond Borders (2003,  R)
59
Playing by Heart (1998,  R)
60
True Women (1997,  PG-13)
61
Love Is All There Is (1997,  R)
62
Without Evidence (1996,  Unrated)
63
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
64
Lost and Delirious (2001,  R)
65
Imagine Me & You (2006,  R)
66
10th and Wolf (2006,  R)
67
Edison (Edison Force) (2006,  R)
68
First Snow (2007,  R)
69
She Gets What She Wants (2005,  PG-13)
70
Perfect Opposites (2004,  PG-13)
71
Ashes (2007,  Unrated)
72
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
73
Grease (1978,  PG)
74
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
75
Stealing Beauty (1996,  R)
76
The Fever (2007,  Unrated)
77
Endless Love (1981,  R)
78
What Makes a Family (2001,  Unrated)
79
Underworld: Evolution (2006,  R)
80
Underworld (2003,  R)
81
Serendipity (2001,  PG-13)
82
Van Helsing (2004,  PG-13)
83
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
84
Taken (2009,  PG-13)
85
Twilight (2008,  PG-13)
86
The Kite Runner (2008,  PG-13)
87
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
88
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
89
Evening (2007,  PG-13)
90
A Good Year (2006,  PG-13)
91
If Only (2004,  PG-13)
92
Into the Blue (2005,  PG-13)
93
Center Stage (2000,  PG-13)
94
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
95
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
96
Runaway Bride (1999,  PG)
97
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
98
Erin Brockovich (2000,  R)
99
Stepmom (1998,  PG-13)
100
Steel Magnolias (1989,  PG)
101
Conspiracy Theory (1997,  R)
102
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
103
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
104
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
105
Flatliners (1990,  R)
106
Mystic Pizza (1988,  R)
107
Something to Talk About (1995,  R)
108
Dying Young (1991,  R)
109
Mary Reilly (1996,  R)
110
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
111
Brideshead Revisited (2008,  PG-13)
112
Emma (1996,  PG)
113
Presumed Innocent (1990,  R)
114
Beyond the Sea (2004,  PG-13)
115
Shattered (1991,  R)
116
Broken Trail (2006,  Unrated)
117
Jefferson in Paris (1995,  PG-13)
118
Country Life (1995,  PG-13)
119
Cotton Mary (2000,  R)
120
Player, The (1992,  R)
121
Heat and Dust (1983,  R)
122
The Odyssey (1997,  PG-13)
123
Looking for Alibrandi (2000,  Unrated)
124
The Browning Version (1994,  R)
125
A Star is Born (1976,  R)
126
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
127
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
128
The Rock (1996,  R)
129
Dragonheart (1996,  PG-13)
130
Entrapment (1999,  PG-13)
131
Goldfinger (1964,  PG)
132
The Hunt for Red October (1990,  PG)
133
First Knight (1995,  PG-13)
134
Highlander (1986,  R)
135
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
136
You Only Live Twice (1967,  PG)
137
Never Say Never Again (1983,  PG)
138
Medicine Man (1992,  PG-13)
139
Die Another Day (2002,  PG-13)
140
Gothika (2003,  R)
141
Catwoman (2004,  PG-13)
142
Swordfish (2001,  R)
143
Perfect Stranger (2007,  R)
144
Monster's Ball (2001,  R)
145
Executive Decision (1995,  R)
146
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
147
Losing Isaiah (1995,  R)
148
Why Do Fools Fall In Love (1998,  R)
149
Dorothy Dandridge: An American Beauty (2003,  Unrated)
150
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
151
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
152
Ladyhawke (1985,  PG-13)
153
Stardust (2007,  PG-13)
154
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
155
The Witches of Eastwick (1987,  R)
156
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
157
One Fine Day (1996,  PG)
158
Wolf (1994,  R)
159
Dangerous Liaisons (1988,  R)
160
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
161
Up Close & Personal (1996,  PG-13)
162
The Age of Innocence (1993,  PG)
163
A Thousand Acres (1997,  R)
164
Sweet Liberty (1986,  PG)
165
Falling in Love Again (1981,  Unrated)
166
Personal Effects (2009,  R)
167
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
168
Pulp Fiction (1994,  R)
169
V for Vendetta (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments