My Favorite Movies


  fb619675212's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
2
American Beauty (1999,  R)
3
American Pie (1999,  R)
4
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
5
Apocalypse Now (1979,  R)
6
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
7
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
8
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
9
Black Hawk Down (2001,  R)
10
Blade Runner (1982,  R)
11
Blazing Saddles (1974,  R)
12
Blood Diamond (2006,  R)
13
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
14
Caddyshack (1980,  R)
15
Chicago (2002,  PG-13)
16
Children of Men (2006,  R)
17
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
18
Donnie Darko (2001,  R)
19
Empire Records (1995,  PG-13)
20
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
21
Fight Club (1999,  R)
22
Finding Neverland (2004,  PG)
23
Full Metal Jacket (1987,  R)
24
Garden State (2004,  R)
25
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
27
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
31
High Fidelity (2000,  R)
32
Hot Fuzz (2007,  R)
33
I Am Sam (2002,  PG-13)
34
Ice Age (2002,  PG)
35
Jarhead (2005,  R)
36
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
37
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
38
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
39
Knocked Up (2007,  R)
40
Little Miss Sunshine (2006,  R)
41
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
42
Madagascar (2005,  PG)
43
Mallrats (1995,  R)
44
Monsters, Inc. (2001,  G)
45
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
46
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
47
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
48
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
49
Platoon (1986,  R)
50
Predator (1987,  R)
51
Pulp Fiction (1994,  R)
52
Reservoir Dogs (1992,  R)
53
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
54
Rudy (1993,  PG)
55
Saving Private Ryan (1998,  R)
56
Saw (2004,  R)
57
Saw II (2005,  R)
58
Scary Movie (2000,  R)
59
Scream (1996,  R)
60
Serenity (2005,  PG-13)
61
Seven (Se7en) (1995,  R)
62
Shark Tale (2004,  PG)
63
Shaun of the Dead (2004,  R)
64
Shrek (2001,  PG)
65
Sin City (2005,  R)
66
Snatch (2001,  R)
67
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
68
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
69
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
70
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
71
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
72
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
73
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
74
Taxi Driver (1976,  R)
75
Team America - World Police (2004,  R)
76
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
77
The Crow (1994,  R)
78
The Fifth Element (1997,  PG-13)
79
The Green Mile (1999,  R)
80
The Lord of the Rings (1978,  PG)
81
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
82
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
83
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
84
The Matrix (1999,  R)
85
The Matrix Reloaded (2003,  R)
86
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
87
There's Something About Mary (1998,  R)
88
Trainspotting (1996,  R)
89
We Were Soldiers (2002,  R)
90
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
91
X-Men (2000,  PG-13)
92
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
93
The Odd Angry Shot (1979,  Unrated)
94
The Lost Brigade (1993,  Unrated)
95
Gettin' Square (2003,  Unrated)
96
Idiot Box (2001,  Unrated)
97
Mad Max (1979,  R)
98
Gallipoli (1981,  PG)
99
Suburban Mayhem (2006,  Unrated)
Suburban Mayhem
Good aussie film about a trashy girl who only thinks of herself, and uses others around her to get what she wants (even murder!).
100
A Scanner Darkly (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments