My Favorite Movies


  fb621666221's Rating My Rating
1
Doubt (2008,  PG-13)
2
The International (2009,  R)
3
Slumdog Millionaire (2008,  R)
4
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
5
Milk (2008,  R)
6
Mad Money (2008,  PG-13)
7
Because I Said So (2007,  PG-13)
8
Rendition (2007,  R)
9
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
10
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
11
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
12
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
13
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
14
The Ant Bully (2006,  PG)
15
Wedding Crashers (2005,  R)
16
Prime (2005,  PG-13)
17
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
18
The Manchurian Candidate (2004,  R)
19
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
20
The Hours (2002,  PG-13)
21
Chicago (2002,  PG-13)
22
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
23
The Mexican (2001,  R)
24
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
25
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
26
28 Days (2000,  PG-13)
27
Music of the Heart (1999,  PG)
28
Entrapment (1999,  PG-13)
29
The Other Sister (1999,  PG-13)
30
Rush Hour (1998,  PG-13)
31
One True Thing (1998,  R)
32
Dancing at Lughnasa (1998,  PG)
33
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
34
Titanic (1997,  PG-13)
35
The Devil's Own (1997,  R)
36
Marvin's Room (1996,  PG-13)
37
The English Patient (1996,  R)
38
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
39
The Net (1995,  PG-13)
40
The River Wild (1994,  PG-13)
41
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
42
Defending Your Life (1991,  PG)
43
Thelma & Louise (1991,  R)
44
Postcards from the Edge (1990,  R)
45
She-Devil (1989,  PG-13)
46
Evil Angels (A Cry in the Dark) (1988,  PG-13)
47
Falling in Love (1984,  PG-13)
48
Out of Africa (1985,  PG)
49
The Seduction of Joe Tynan (1979,  R)
50
Manhattan (1979,  R)
51
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
52
The Deer Hunter (1978,  R)
53
Julia (1987,  PG)
54
Stepmom (1998,  PG-13)
55
Shall We Dance (2004,  PG-13)
56
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
57
National Treasure (2004,  PG)
58
Untraceable (2008,  R)
59
The Matrix (1999,  R)
60
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
61
Julie & Julia (2009,  PG-13)
62
Taken (2009,  PG-13)
63
12 Rounds (2009,  PG-13)
64
Duplicity (2009,  PG-13)
65
Knowing (2009,  PG-13)
66
I Am Legend (2007,  PG-13)
67
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
68
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
69
The Holiday (2006,  PG-13)
70
What Women Want (2001,  PG-13)
71
Old School (2003,  R)
72
Pretty Woman (1990,  R)
73
The Godfather (1972,  R)
74
The Notebook (2004,  PG-13)
75
The Italian Job (2003,  PG-13)
76
Step Brothers (2008,  R)
77
Jurassic Park (1993,  PG-13)
78
The Karate Kid (1984,  PG)
79
Air Force One (1997,  R)
80
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
81
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
82
Before You Say 'I Do' (2009,  Unrated)
83
The Matrix Reloaded (2003,  R)
84
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
85
Traffic (2000,  R)
86
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
87
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
88
Balls of Fury (2007,  PG-13)
89
Armageddon (1998,  PG-13)
90
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
91
Blades of Glory (2007,  PG-13)
92
Special Delivery (2008,  PG)
93
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
94
Our First Christmas (2008,  PG)
95
Crush (2008,  PG-13)
96
The Hunted (2003,  R)
97
Chocolat (2000,  PG-13)
98
Baby Boom (1987,  PG)
99
Notting Hill (1999,  PG-13)
100
In Her Shoes (2005,  PG-13)
101
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
102
Office Space (1999,  R)
103
Nine Months (1995,  PG-13)
104
Forever Young (1992,  PG)
105
Indiscretion of an American Wife (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments