My Favorite Movies


  fb623317784's Rating My Rating
1
Inglourious Basterds (2009,  R)
2
The Dark Knight (2008,  PG-13)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
Gangs of New York (2002,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Casino (1995,  R)
7
GoodFellas (1990,  R)
8
Watchmen (2009,  R)
9
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
10
Body of Lies (2008,  R)
11
The Departed (2006,  R)
12
Carlito's Way (1993,  R)
13
Scarface (1983,  R)
14
The Jackal (1997,  R)
15
Die Hard (1988,  R)
16
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
17
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
18
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
19
Mortal Kombat: Annihilation (1997,  PG-13)
20
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
21
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
22
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
23
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
24
Kickboxer (1989,  R)
25
Bloodsport (1988,  R)
26
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
27
Wake of Death (2004,  R)
28
Cobra (1986,  R)
29
Transformers (2007,  PG-13)
30
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
31
The Godfather (1972,  R)
32
The Godfather, Part II (1974,  R)
33
The Godfather, Part III (1990,  R)
34
Donnie Darko (2001,  R)
35
Grease (1978,  PG)
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
37
The Matrix (1999,  R)
38
V for Vendetta (2006,  R)
39
Forrest Gump (1994,  PG-13)
40
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
41
Scream (1996,  R)
42
Scream 2 (1997,  R)
43
Scream 3 (2000,  R)
44
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
45
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
46
Gran Torino (2009,  R)
47
Mystic River (2003,  R)
48
Dirty Harry (1971,  R)
49
Lock Up (1989,  R)
50
RocknRolla (2008,  R)
51
Snatch (2001,  R)
52
300 (2007,  R)
53
Old School (2003,  R)
54
Sin City (2005,  R)
55
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
56
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
57
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
58
The Shawshank Redemption (1994,  R)
59
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
60
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
61
Rocky (1976,  PG)
62
American Pie (1999,  R)
63
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
64
Titanic (1997,  PG-13)
65
Scary Movie (2000,  R)
66
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
67
There's Something About Mary (1998,  R)
68
Observe and Report (2009,  R)
69
Reservoir Dogs (1992,  R)
70
Starz Inside: Fantastic Flesh: The Art of Make-Up EFX (2008,  Unrated)
71
Jackie Brown (1997,  R)
72
Four Rooms (1996,  R)
73
My Best Friend's Birthday (1987,  Unrated)
74
Sleep with Me (1994,  R)
75
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
76
Star Trek (2009,  PG-13)
77
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009,  R)
78
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
79
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
80
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
81
Angels & Demons (2009,  PG-13)
82
Léon (The Professional) (1994,  R)
83
Tais-Toi (2004,  Unrated)
84
Jean Renoir, The Boss (1985,  Unrated)
85
Godzilla (1998,  PG-13)
86
Ronin (1998,  R)
87
Couples Retreat (2009,  PG-13)
88
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
89
Rocky IV (1985,  PG)
90
Rocky II (1979,  PG)
91
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
92
Demolition Man (1993,  R)
93
Rambo III (1988,  R)
94
Cop Land (1997,  R)
95
Over the Top (1987,  PG)
96
The Specialist (1994,  R)
97
Italian Stallion (The Party at Kitty and Stud's) (1970,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments