My Favorite Movies


  fb623592926's Rating My Rating
1
Hera Pheri (2000,  Unrated)
2
Transformers (2007,  PG-13)
3
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
4
300 (2007,  R)
5
50 First Dates (2004,  PG-13)
6
8 Mile (2002,  R)
7
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
8
Almost Famous (2000,  R)
9
American Pie (1999,  R)
10
American Pie 2 (2001,  R)
11
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
12
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
13
Back to the Future (1985,  PG)
14
Back to the Future Part II (1989,  PG)
15
Back to the Future Part III (1990,  PG)
16
Black Hawk Down (2001,  R)
17
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
18
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
19
Casino Royale (2006,  PG-13)
20
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
21
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
22
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
23
Collateral (2004,  R)
24
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
25
Cruel Intentions (1999,  R)
26
Date Movie (2006,  PG-13)
27
Die Hard (1988,  R)
28
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
29
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
30
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
31
Eurotrip (2003,  R)
32
Fantastic Four (2005,  PG-13)
33
Final Destination 3 (2006,  R)
34
Forrest Gump (1994,  PG-13)
35
Freaky Friday (2003,  PG)
36
Ghost Rider (2007,  PG-13)
37
Gone With the Wind (1939,  G)
38
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
39
Happy Feet (2006,  PG)
40
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
41
High School Musical (2006,  Unrated)
42
Home Alone (1990,  PG)
43
Ice Age (2002,  PG)
44
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
45
I, Robot (2004,  PG-13)
46
Jackass - The Movie (2002,  R)
47
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
48
Jurassic Park (1993,  PG-13)
49
Liar Liar (1997,  PG-13)
50
Legally Blonde (2001,  PG-13)
51
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
52
Madagascar (2005,  PG)
53
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
54
Meet the Parents (2000,  PG-13)
55
Minority Report (2002,  PG-13)
56
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
57
Men in Black II (2002,  PG-13)
58
Men in Black (1997,  PG-13)
59
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
60
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
61
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
62
Notting Hill (1999,  PG-13)
63
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
64
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
65
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
67
Rush Hour (1998,  PG-13)
68
Scary Movie (2000,  R)
69
Scary Movie 2 (2001,  R)
70
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
71
Shark Tale (2004,  PG)
72
Speed (1994,  R)
73
Spider-Man (2002,  PG-13)
74
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
75
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
76
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
77
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
78
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
79
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
80
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
81
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
82
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
83
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
84
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
85
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
86
The Pacifier (2005,  PG)
87
The Terminator (1984,  R)
88
The Transporter (2002,  PG-13)
89
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
90
There's Something About Mary (1998,  R)
91
Troy (2004,  R)
92
Van Helsing (2004,  PG-13)
93
War of the Worlds (2005,  PG-13)
94
When Harry Met Sally (1989,  R)
95
XXX (2002,  PG-13)
96
Zoolander (2001,  PG-13)
97
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
98
Hexed (1993,  R)
99
Coach Carter (2005,  PG-13)
100
The Dreamers (2004,  NC-17)
101
Lost In Translation (2003,  R)
102
Pulp Fiction (1994,  R)
103
Crank (2006,  R)
104
The Bachelor Party (1957,  Unrated)
105
The Graduate (1967,  PG)
106
The Butterfly Effect (2004,  R)
107
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
108
Blow (2001,  R)
109
21 (2008,  PG-13)
110
Good Will Hunting (1997,  R)
111
Fight Club (1999,  R)
112
Blood Diamond (2006,  R)
113
The Departed (2006,  R)
114
Trainspotting (1996,  R)
115
The Dark Knight (2008,  PG-13)
116
Independence Day (1996,  PG-13)
117
Mission Impossible (1996,  PG-13)
118
WALL-E (2008,  G)
119
The Usual Suspects (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments