My Favorite Movies


  fb623727701's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
2
Garden State (2004,  R)
3
Little Miss Sunshine (2006,  R)
4
The Last Kiss (2006,  R)
5
Killer's Kiss (1955,  Unrated)
6
A Clockwork Orange (1971,  R)
7
Almost Famous (2000,  R)
8
A Walk to Remember (2002,  PG)
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
10
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
11
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
12
Shi gan (Time) (2007,  Unrated)
13
Hwal (The Bow) (2007,  Unrated)
14
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
15
Angel-A (2005,  R)
16
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
17
The Lake House (2006,  PG)
18
Sweet November (2001,  PG-13)
19
Big Fish (2003,  PG-13)
20
Shakespeare in Love (1998,  R)
21
Lost Highway (1997,  R)
22
Lost In Translation (2003,  R)
23
Mulholland Drive (2001,  R)
24
Eyes Wide Shut (1999,  R)
25
The Shining (1980,  R)
26
Full Metal Jacket (1987,  R)
27
Stay (2005,  R)
28
Fight Club (1999,  R)
29
Dolls (2002,  Unrated)
30
Takeshis' (2005,  Unrated)
31
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
32
2046 (2005,  R)
33
Reservoir Dogs (1992,  R)
34
Pulp Fiction (1994,  R)
35
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
37
American Beauty (1999,  R)
38
American History X (1998,  R)
39
Babel (2006,  R)
40
Amores Perros (2001,  R)
41
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
42
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
43
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
44
Chicago (2002,  PG-13)
45
Chocolat (2000,  PG-13)
46
City of Angels (1998,  PG-13)
47
Closer (2004,  R)
48
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
49
Dead Poets Society (1989,  PG)
50
Donnie Darko (2001,  R)
51
Good Will Hunting (1997,  R)
52
Grease (1978,  PG)
53
Love Actually (2003,  R)
54
Memento (2000,  R)
55
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
56
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
57
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
58
Notting Hill (1999,  PG-13)
59
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
60
Pretty Woman (1990,  R)
61
Requiem for a Dream (2000,  R)
62
Saw (2004,  R)
63
Saw II (2005,  R)
64
Saw III (2006,  R)
65
Scarface (1983,  R)
66
Schindler's List (1993,  R)
67
Secret Window (2004,  PG-13)
68
Seven (Se7en) (1995,  R)
69
Taxi Driver (1976,  R)
70
The Butterfly Effect (2004,  R)
71
The Illusionist (2006,  PG-13)
72
The Notebook (2004,  PG-13)
73
The Shawshank Redemption (1994,  R)
74
The Silence of the Lambs (1991,  R)
75
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
76
The Truman Show (1998,  PG)
77
The Usual Suspects (1995,  R)
78
Trainspotting (1996,  R)
79
V for Vendetta (2006,  R)
80
When Harry Met Sally (1989,  R)
81
While You Were Sleeping (1995,  PG)
82
You've Got Mail (1998,  PG)
83
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
84
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
85
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
86
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
87
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
88
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
89
Acacia (2004,  R)
90
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
91
Psycho (1960,  R)
92
Saibogujiman kwenchana (I'm a Cyborg, But That's OK) (2006,  Unrated)
93
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
94
Kung Fu Hustle (2005,  R)
95
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
96
Sekai no chûshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) (2004,  Unrated)
97
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
98
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
99
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
100
Cache (Hidden) (2005,  R)
101
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
102
The Dreamers (2004,  NC-17)
103
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
104
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
105
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
106
13 Tzameti (2005,  Unrated)
107
Douches froides (Cold Showers) (2006,  Unrated)
108
5x2 (5 x 2: Five Times Two) (2004,  R)
109
Le Grand Voyage (2005,  Unrated)
110
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
111
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
112
Black Cat, White Cat (,  R)
113
Anna Karenina (1997,  PG-13)
114
Before the Rain (Pred dozhdot) (1994,  Unrated)
115
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
116
Wicker Park (2004,  PG-13)
117
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
118
Finding Neverland (2004,  PG)
119
Honey (2003,  PG-13)
120
I Am Sam (2002,  PG-13)
121
Lucky Number Slevin (2006,  R)
122
Pride and Prejudice (2005,  PG)
123
The Pianist (2002,  R)
124
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
125
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
126
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3) (2006,  Unrated)
127
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
128
Atonement (2007,  R)
129
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
130
Persepolis (2007,  PG-13)
131
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
132
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
133
Ed Wood (1994,  R)
134
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
135
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
136
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
137
Kontroll (2005,  R)
138
Juno (2007,  PG-13)
139
August Rush (2007,  PG)
140
Im Juli. (In July) (2000,  Unrated)
141
The Queen (2006,  PG-13)
142
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
143
A Scanner Darkly (2006,  R)
144
Eastern Promises (2007,  R)
145
Equilibrium (2002,  R)
146
Oasis (,  Unrated)
147
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
148
Spanglish (2004,  PG-13)
149
The Hunting Party (2007,  R)
150
Soom (Breath) (2007,  Unrated)
151
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
152
Adaptation (2002,  R)
153
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
154
Top Secret! (1984,  PG)
155
Sleuth (2007,  R)
156
Cheung Gong 7 hou (CJ7) (Long River 7) (2008,  PG)
157
Appurushîdo (Appleseed) (2004,  R)
158
Vexille (2008,  PG-13)
159
WALL-E (2008,  G)
160
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
161
Wanted (2008,  R)
162
Chocolate (2008,  R)
163
About Love (2005,  Unrated)
164
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
165
Feast of Love (2007,  R)
166
Moon to (Protégé) (2007,  R)
167
Chugyeogja (The Chaser) (2008,  Unrated)
168
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal) (2007,  R)
169
Black House (Geomeun jip) (2007,  Unrated)
170
Milyang (Secret Sunshine) (2007,  Unrated)
171
Yu-wol-ui il-gi (Diary of June) (2005,  Unrated)
172
Mubangbi-dosi (Open City) (2008,  Unrated)
173
Sun Mool, (Last Present), (The Gift ) (2001,  PG)
174
Young Frankenstein (1974,  PG)
175
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
176
Cashback (2007,  R)
177
Onegin (1999,  Unrated)
178
Wuthering Heights (1992,  PG)
179
Waking the Dead (2000,  R)
180
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
181
Before Sunrise (1995,  R)
182
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
183
Les Femmes (1969,  Unrated)
184
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
185
Le Plaisir de Chanter (The Joy of Singing) (2008,  Unrated)
186
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
187
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
188
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
189
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
190
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
191
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
192
The Reader (2008,  R)
193
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009,  G)
194
Milk (2008,  R)
195
Sunshine Cleaning (2009,  R)
196
Twilight (2008,  PG-13)
197
Monsters vs. Aliens (2009,  PG)
198
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
199
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments