My Favorite Movies


  fb623800880's Rating My Rating
1
Halloween (1978,  R)
2
[Rec] (2007,  R)
3
Diary of the Dead (2007,  R)
Diary of the Dead
Romero goes Cloverfield and Rec with shaky handcameras and unknown actors and very low budget and still manage to do a scary as hell zombie movie with plenty of satire about our fasination for internet and cameras.
I have seen two superb zombiemovies this year Rec and this one.
4
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
5
Semi-Pro (2008,  R)
6
Hero Wanted (2008,  Unrated)
Hero Wanted
an awesome B-actionmovie about revenge and betrayl.
7
The Thin Red Line (1999,  R)
8
The Mist (2007,  R)
9
Scandal (1989,  R)
Scandal
A political drama based on real events about a sexscandal who rocked the goverment in Great Britain in the 60´s. Good acting and nice 60´s mood.
10
Midnight Crossing (1988,  R)
11
Vantage Point (2008,  PG-13)
12
Black Ops (2007,  Unrated)
Black Ops
ok this movie is a gigantic B-movie but i think is a very entertaining action/horror movie.
Thats way i have give the movie a high rating, but if it was a A-movie the rating had been lower.
13
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
I love animated movies and has been raised up with Disney movies.
Ok this movie is not a Disney movie but i think that DreamWorks is the new leaders of animated movies.
But this animated features is a little above average, funny but with a little to simple story.
14
In Bruges (2008,  R)
15
The Ruins (2008,  R)
The Ruins
This is like a cruel Little Shop Of Horrors without the singing.
4 friends i Mexico visits a mayaruin and finds deadly plants.
Very gory and great disgusting effects.
I love this horror movie.
16
Daddy and Them (2001,  R)
Daddy and Them
a very funny drama/comedy about a bunch of white trash people in Little Rock who are screaming at each other and is funny as hell.
Ben Affleck in a minor role is hilarious as a lawyer. Billy Bob Thornton is of course brilliant both as a actor and a director.
17
Kicking & Screaming (2005,  PG)
Kicking & Screaming
I know what you think guys, not a another sportsmovie but this movie about a little league soccer team is a charming and funny movie with a hilarous Robert Duvall.
18
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
This is the best love film i ever seen, hell i cried through the whole movie, is a warm, gentle, sad and funny movie with brilliant actors.
19
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
Lust, Caution (Se jie)
A new masterpiece from Ang Lee about lust,sex and passion with superb actors and with overwhelming colors.
Must see...
20
Wanted (2008,  R)
Wanted
What a action movie this is, an exploding gunfest with cool one-liners and good actors.
Bekmambetov is newest sensation in Hollywood.
21
A League of Their Own (1992,  PG)
A League of Their Own
One of my favorite sportmovies about a baseballleague with women in the 1940´s.
Tom Hanks as a drunken ex-player gone manager is pure superb acting.
22
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
I can´t believe why the critics hate this movie so much, is a classic Marvel superheromovie about a cool dude with a cool name Johnny Blaze. I like this movie with exellent fx and a cool story.
23
Sunshine (2007,  R)
Sunshine
Hyfsad bra sci-fi men lite för filosofisk för min smak..
24
Evil (Ondskan) (2006,  G)
25
Flags of Our Fathers (2006,  R)
26
Young People Fucking (Y.P.F.) (2007,  Unrated)
27
Futurama: The Beast with a Billion Backs (2008,  Unrated)
Futurama: The Beast with a Billion Backs
A hilarious funny Futurama movie with a lot of gags and funny aliens. I was never a big fan of the tv-serie but now im gonna see all the seasons.
28
The Ten (2007,  R)
The Ten
A little diffrent comedy but very funny with a lot of humor. 10 little films based on the ten commandments and nearly all ten is funny.
Funniest and ironic is Winona Ryder when she is stealing a doll.
29
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock
Will Smith is perfect as a drunk asshole who is a superhero everybody hates so he need help to be more popular.. The last 15th minutes sucks but they gonna do better in the sequel.
30
Son of Rambow (2007,  PG-13)
31
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
32
Mutant Chronicles (2008,  R)
33
The Strangers (2008,  R)
34
Deception (2008,  R)
Deception
A Very good erotic drama/thriller with 2 outstandinng actors Hugh Jackman and Ewan McGregor. A slow paced thriller who is exiting as hell.
35
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
The Bourne movies is one of the best trilogi i have ever seen and Matt Damon was born to play Jason Bourne. Ok The Bourne Identity is the best movie in the trilogi but the other 2 has high class also.
36
Alien (1979,  R)
37
Watchmen (2009,  R)
38
Pulp Fiction (1994,  R)
39
Valkyrie (2008,  PG-13)
Valkyrie
Jag trodde jag skulle hata denna film på grund av att Tom Criuse skulle spela tysk nazi officer, men jag fick bita i det sura äpplet. Den är helt suverän och Tomba spelar faktiskt riktig bra.
Bryan Singer har gjort en riktig nervbitande krigs/thriller, mycket bättre än den tyska Operation Valkyrie som kom för några år sedan.
40
Legends of the Fall (1994,  R)
41
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
A disturbing sci-fi thriller about how the mankind is near extinction, no one can make kids. This is a truly mindblowing and frightning look at a near future. Clive Owen is so damn good as a drunken man who shall save the world from extinction, Michael Caine as is hippie friend doing also a strong performance. Julianne Moore is as always brilliant. One of the best sci-fi movies i have seen.
42
Fireproof (2008,  PG)
43
Funny Games (2008,  R)
44
Hamlet 2 (2008,  R)
45
The Children of Huang Shi (2008,  R)
46
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
47
The Unborn (2009,  PG-13)
The Unborn
Michael Bay är inte bara bra på maffiga actionrullar, han är även en jävel på att producera bra skräckisar, vilket han visar med besked här..
48
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
49
The Last House on the Left (2009,  R)
50
Man Som Hatar Kvinnor (Millenium: Part 1 - Men Who Hate Women) (The Girl with the Dragon Tattoo) (2009,  Unrated)
51
District 9 (2009,  R)
52
Terra (Battle For Terra) (2009,  PG)
53
Messengers 2: The Scarecrow (2009,  R)
54
Star Trek (2009,  PG-13)
55
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
56
Cat People (1982,  R)
57
The Haunting (1999,  PG-13)
58
Up (2009,  PG)
59
Troy (2004,  R)
Troy
En av dom bästa episka filmerna någonsin..
60
Land of the Lost (2009,  PG-13)
Land of the Lost
Mycket bra äventyrskomedi..
61
The Damned United (2009,  R)
62
Chris Rock: Kill the Messenger - London, New York, Johannesburg (2008,  Unrated)
63
Public Enemies (2009,  R)
64
Tinker Bell and the Lost Treasure (2009,  Unrated)
65
We Were Soldiers (2002,  R)
66
Four Christmases (2008,  PG-13)
67
Brüno (Bruno) (2009,  R)
Brüno (Bruno)
Mycket bättre o roligare än Borat..
68
Valiant (2005,  G)
Valiant
En av dom bästa animerade filmerna..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments