You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Películas recientemente vistas
by
oscar a. gar...
WORLD CINEMA TO CHECK OUT
by
Snazzy
Director #2 - Emir Kusturica
by
Frank
Film I saw on Cannes
by
Nikolaj
My Favorite Movies
by
Cansu
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Thea
fb624039192's Rating
My Rating
1
Zavet (Promise Me This)
(2007, Unrated)
2
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat)
(1999, R)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
4
Zerkalo (The Mirror)
(1975, Unrated)
5
Volver
(2006, R)
6
Chocolat
(2000, PG-13)
7
Sleepless in Seattle
(1993, PG)
8
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
(2000, PG)
9
Monanieba (Repentance) (Confession)
(1984, PG)
10
Ashug-Karibi (Ashik Kerib)(The Hoary Legends of the Caucasus)(The Lovelorn Minstrel)
(1988, Unrated)
11
Sayat Nova (Color of Pomegranates)
(1970, Unrated)
12
Stalker
(1979, Unrated)
13
Andrei Rublev
(1966, Unrated)
14
High Heels
(1991, R)
15
Frida
(2002, R)
16
Memoirs of a Geisha
(2005, PG-13)
17
The Bridges of Madison County
(1995, PG-13)
18
Lawrence of Arabia
(1962, PG)
19
The Unbearable Lightness of Being
(1988, R)
20
Captain Corelli's Mandolin
(2001, R)
21
Moscow Does Not Believe in Tears
(1979, Unrated)
22
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath! (Ironiya sudby, ili S legkim parom!)
(1975, Unrated)
23
Sabrina
(1995, PG)
24
Roman Holiday
(1953, Unrated)
25
Father of a Soldier
(1965, Unrated)
26
Tabor ukhodit v nebo (Gypsies Are Found Near Heaven) (Queen of the Gypsies)
(1975, Unrated)
27
Ja zuster, nee zuster (Yes Nurse! No Nurse!)
(2004, Unrated)
28
Moonstruck
(1987, PG)
29
Mimino
(, Unrated)
30
The Nightingale's Prayer
(1959, Unrated)
31
Halim
(, Unrated)
32
Scent of a Woman
(1992, R)
33
Ostrov (The Island)
(2006, Unrated)
34
4 Films by Otar Iosseliani
(1962, Unrated)
35
You've Got Mail
(1998, PG)
36
What Women Want
(2001, PG-13)
37
Kavkazskaya plennitsa, ili Novye priklyucheniya Shurika (Kidnapping Caucassian Style)
(1966, Unrated)
38
Ambavi Suramis tsikhitsa (The Legend of the Suram Fortress)
(1986, Unrated)
Comments (0)
Post a comment
Recent Comments