My Favorite Movies


  fb624733825's Rating My Rating
1
Grease (1978,  PG)
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
3
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
5
Gladiator (2000,  R)
6
Braveheart (1995,  R)
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
8
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
16
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
17
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
18
Armageddon (1998,  PG-13)
19
The Fifth Element (1997,  PG-13)
20
Die Hard (1988,  R)
21
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
22
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
23
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
24
Lucky Number Slevin (2006,  R)
25
Tears of the Sun (2003,  R)
26
The Siege (1998,  R)
27
The Bone Collector (1999,  R)
28
Philadelphia (1993,  PG-13)
29
License to Kill (1984,  Unrated)
30
Batman Begins (2005,  PG-13)
31
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
32
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
33
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
34
Forrest Gump (1994,  PG-13)
35
Con Air (1997,  R)
36
The Rock (1996,  R)
37
8MM (1999,  R)
38
Face/Off (1997,  R)
39
Snake Eyes (1998,  R)
40
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
41
Iron Man (2008,  PG-13)
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
43
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
44
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
45
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
46
The Passion of the Christ (2004,  R)
47
The Patriot (2000,  R)
48
The River (1984,  PG-13)
49
The Face: Jesus in Art (2001,  Unrated)
50
Escape from L.A. (1996,  R)
51
Backdraft (1991,  R)
52
Escape from New York (1981,  R)
53
Executive Decision (1995,  R)
54
Spider-Man (2002,  PG-13)
55
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
56
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
57
Predator (1987,  R)
58
Predator 2 (1990,  R)
59
Collateral Damage (2002,  R)
60
Conan the Destroyer (1984,  PG)
61
Conan the Barbarian (1982,  R)
62
End of Days (1999,  R)
63
The Terminator (1984,  R)
64
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
65
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
66
Rocky (1976,  PG)
67
Rocky II (1979,  PG)
68
Rocky III (1982,  PG)
69
Rocky IV (1985,  PG)
70
Rocky V (1990,  PG-13)
71
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
72
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
73
Rambo III (1988,  R)
74
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
75
Rocky Balboa (2006,  PG)
76
Cliffhanger (1993,  R)
77
Cobra (1986,  R)
78
Victory (Escape to Victory) (1981,  PG)
79
Ronin (1998,  R)
80
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
81
The Mummy (1999,  PG-13)
82
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
83
The Scorpion King (2002,  PG-13)
84
Flash Gordon (1980,  PG)
85
Top Gun (1986,  PG)
86
Mission Impossible (1996,  PG-13)
87
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
88
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
89
XXX (2002,  PG-13)
90
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
91
The Negotiator (1998,  R)
92
Home Alone (1990,  PG)
93
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
94
My Girl (1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments