My Favorite Movies


  fb624899724's Rating My Rating
1
Eijanaika (1981,  Unrated)
2
Gomorrah (Gomorra) (2008,  Unrated)
3
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
4
Equinox Flower (1958,  Unrated)
5
Alien (1979,  R)
6
Apocalypse Now (1979,  R)
7
Blade Runner (1982,  R)
8
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
9
Brokeback Mountain (2005,  R)
10
Casablanca (1943,  PG)
11
Casino Royale (2006,  PG-13)
12
Die Hard (1988,  R)
13
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
14
Fargo (1996,  R)
15
Full Metal Jacket (1987,  R)
16
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
17
Juno (2007,  PG-13)
18
Babel (2006,  R)
19
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
20
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
21
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
22
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
23
Pulp Fiction (1994,  R)
24
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
25
The Searchers (1956,  Unrated)
26
Taxi Driver (1976,  R)
27
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
28
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
29
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
30
The Godfather (1972,  R)
31
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
32
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
33
The Matrix (1999,  R)
34
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
35
The Silence of the Lambs (1991,  R)
36
The Usual Suspects (1995,  R)
37
The Wizard of Oz (1939,  G)
38
When Harry Met Sally (1989,  R)
39
Young Frankenstein (1974,  PG)
40
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
41
Ohayo (Good Morning) (1959,  Unrated)
42
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
43
Ran (1985,  R)
44
Yojimbo (1961,  Unrated)
45
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
46
Cure (1998,  Unrated)
47
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
48
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989,  Unrated)
49
Gonin (The Five) (1995,  Unrated)
50
Millennium Actress (Sennen joyû) (2001,  PG)
51
Avalon (2001,  R)
52
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
53
Omohide poro poro (Only Yesterday) (1991,  Unrated)
54
Singin' in the Rain (1952,  G)
55
42nd Street (1933,  Unrated)
56
A Better Tomorrow (1986,  R)
57
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
58
Chungking Express (1996,  PG-13)
59
Ashes of Time (1994,  Unrated)
60
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
61
Bei qing cheng shi (A City of Sadness) (1989,  Unrated)
62
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
63
Amores Perros (2001,  R)
64
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
65
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
66
The Long Goodbye (1973,  R)
67
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
68
Hardware (1990,  R)
69
His Girl Friday (1940,  Unrated)
70
Rio Bravo (1998,  Unrated)
71
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
72
Red River (1948,  Unrated)
73
Vertigo (1958,  PG)
74
North by Northwest (1959,  Unrated)
75
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
76
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
77
Memories of Murder (Salinui chueok) (2003,  Unrated)
78
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
79
Dancer in the Dark (2000,  R)
80
All the President's Men (1976,  R)
81
Angel Heart (1987,  R)
82
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
83
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
84
The Blues Brothers (1980,  R)
85
Stranger Than Paradise (1984,  R)
86
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977,  Unrated)
87
Mulholland Drive (2001,  R)
88
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
89
The Killing Fields (1984,  R)
90
Swimming To Cambodia (2003,  Unrated)
91
The Thin Blue Line (1988,  Unrated)
92
Dil Se (1998,  Unrated)
93
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
94
Huang tu di (Yellow Earth) (1984,  Unrated)
95
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
96
Gorky Park (1983,  R)
97
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
98
Jinruigaku nyumon: Erogotshi yori (The Pornographers) (1966,  Unrated)
99
Pigs and Battleships (Buta to gunkan) (Hogs and Warships) (1961,  Unrated)
100
A History of Postwar Japan as Told by a Bar Hostess (1970,  Unrated)
101
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
102
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
103
Seishun zankoku monogatari (A Story of the Cruelties of Youth)(Naked Youth) (1960,  Unrated)
104
Odoru daisosasen (Bayside Shakedown) (1998,  Unrated)
105
Ukigumo (Floating Clouds) (1955,  Unrated)
106
Onna ga kaidan wo agaru toki (When a Woman Ascends the Stairs) (1963,  Unrated)
107
Sisters of the Gion (Gion no shimai) (1936,  Unrated)
108
Genroku chushingura (The 47 Ronin) (1941,  Unrated)
109
Osaka Elegy (Woman of Osaka) (Naniwa erejî) (1979,  Unrated)
110
The Draughtsman's Contract (1982,  R)
111
A Zed and Two Noughts (1985,  Unrated)
112
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
113
The World (Shijie) (2005,  Unrated)
114
Guling jie shaonian sha ren shijian (A Brighter Summer Day) (1991,  Unrated)
115
Duli shidai (A Confucian Confusion) (1994,  Unrated)
116
Kong bu fen zi (The Terrorizer) (The Terrorist) (1986,  Unrated)
117
Yi Yi (2000,  Unrated)
118
A Touch of Zen (1969,  Unrated)
119
Once Upon a Time in China (1991,  R)
120
The Gleaners and I (2000,  Unrated)
121
Sans Toit ni Loi (Vagabond) (Without Roof or Rule) (1985,  R)
122
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) (1962,  Unrated)
123
Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles (1975,  Unrated)
124
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
125
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
126
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
127
The 3 Rooms of Melancholia (2005,  Unrated)
128
Bright Leaves (2004,  Unrated)
129
Primary (2003,  PG)
130
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
131
Festen (The Celebration) (1998,  R)
132
4 (,  Unrated)
133
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
134
La Haine (Hate) (1996,  R)
135
Syriana (2005,  R)
136
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
137
Fire Festival (Himatsuri) (1984,  Unrated)
138
Who's Camus, Anyway? (Kamyu nante shiranai) (2005,  Unrated)
139
Zatoichi (1989,  Unrated)
140
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman (1971,  Unrated)
141
Kûchû teien (Hanging Garden) (2005,  Unrated)
142
Dead or Alive: Hanzaisha (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments