My Favorite Movies


  fb625299078's Rating My Rating
1
Capote (2005,  R)
2
Snatch. (2001,  R)
3
Chocolat (2000,  PG-13)
4
Paris Je T'aime (2007,  R)
5
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) (1993,  Unrated)
6
1900 (Novecento) (1976,  R)
7
Airbag (1997,  Unrated)
8
Belle Epoque (The Age of Beauty) (1992,  R)
9
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2002,  R)
10
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
11
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
12
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
13
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
14
Underground (1995,  Unrated)
15
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
16
Volver (2006,  R)
17
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
18
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
19
The Green Mile (1999,  R)
20
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
21
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
22
Black Cat, White Cat (,  R)
23
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) (1985,  R)
24
But Forever in My Mind (Come te nessuno mai) (2000,  G)
25
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
26
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
27
Zavet (Promise Me This) (2007,  Unrated)
28
Arizona Dream (1993,  R)
29
Do You Remember Dolly Bell? (1981,  Unrated)
30
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) (2001,  R)
31
Remember Me My Love (,  R)
32
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
33
Manuale d'Amore (2005,  Unrated)
34
Che ne sarà di noi (2004,  Unrated)
35
Mediterraneo (1991,  R)
36
Il Mio Migliore Nemico (2006,  Unrated)
37
Deconstructing Harry (1997,  R)
38
Trainspotting (1996,  R)
39
A Clockwork Orange (1971,  R)
40
Pulp Fiction (1994,  R)
41
When Harry Met Sally (1989,  R)
42
New York Stories (1989,  PG)
43
Everyone Says I Love You (1996,  R)
44
Tapas (2005,  Unrated)
45
Sideways (2004,  R)
46
Contestant (Concursante) (,  Unrated)
47
Good Will Hunting (1997,  R)
48
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
49
Buitenspel (Gilles) (2005,  Unrated)
50
Human Nature (2002,  R)
51
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
52
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
53
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
54
Before Sunrise (1995,  R)
55
Sunshine (2000,  R)
56
Before Sunset (2004,  R)
57
Odette Toulemonde (2006,  Unrated)
58
Un Baiser s'il vous plaît (Shall We Kiss?) (2009,  Unrated)
59
La Ardilla roja (,  Unrated)
60
Tierra (Earth) (1996,  Unrated)
61
Cows (Vacas) (1992,  Unrated)
62
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
63
La Sconosciuta, (The Unknown), (The Other Woman) (2008,  R)
64
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
65
Malena (2000,  R)
66
My Life Without Me (2003,  R)
67
Donnie Darko (2001,  R)
68
Easy Rider (1969,  R)
69
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
70
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
71
Europa (Zentropa) (1991,  R)
72
The Boss of it All (Direktøren for det hele) (2006,  Unrated)
73
The Idiots (2000,  R)
74
Intervista (1984,  Unrated)
75
La Voce della luna (The Voice of the Moon) (1990,  Unrated)
76
Roads to Koktebel (Koktebel) (2003,  Unrated)
77
Ça commence aujourd'hui (It All Starts Today) (1999,  Unrated)
78
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) (1990,  Unrated)
79
La Vie de Bohème (Bohemian Life) (1993,  Unrated)
80
Lights in the Dusk (Laitakaupungin valot) (2007,  Unrated)
81
The Apple (Sib) (1999,  Unrated)
82
Panj é asr (At Five in the Afternoon) (2003,  Unrated)
83
The Missing Star (La Stella che non c'e) (,  Unrated)
84
The Bridge of Arts (Le Pont Des Arts) (2003,  Unrated)
85
The Twelve Labours (Os 12 Trabalhos) (,  Unrated)
86
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) (1999,  R)
87
Tokyo (,  Unrated)
88
Marrakech Express (1989,  PG)
89
Moliere (Moliere ou Le comedien malgre lui) (2007,  PG-13)
90
Le Gout Des Autres (The Taste of Others) (It Takes All Kinds) (2000,  R)
91
The Taste of Others (,  R)
92
Comme une Image (Look at Me) (Like an Image) (2005,  PG-13)
93
Requiem for a Dream (2000,  R)
94
Pi (1998,  R)
95
The Fountain (2006,  PG-13)
96
Stalker (1979,  Unrated)
97
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
98
Politiki Kouzina (A Touch of Spice) (2003,  Unrated)
99
Saturno contro (2007,  Unrated)
100
Big Fish (2003,  PG-13)
101
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
102
Delicatessen (1991,  R)
103
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1999,  PG-13)
104
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
105
Songs From the Second Floor (2002,  Unrated)
106
Slacker (1991,  R)
107
Trash (1970,  Unrated)
108
Stroszek (1977,  Unrated)
109
2046 (2005,  R)
110
24 Hour Party People (2002,  R)
111
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
112
Opening Night (1977,  PG-13)
113
Code Inconnu (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments