My Favorite Movies


  fb625682861's Rating My Rating
1
Cry Baby (1990,  PG-13)
2
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
3
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
4
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
5
Sleepy Hollow (1999,  R)
6
From Hell (2001,  R)
7
Finding Neverland (2004,  PG)
8
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
9
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
10
Secret Window (2004,  PG-13)
11
Chocolat (2000,  PG-13)
12
Donnie Darko (2001,  R)
13
A Clockwork Orange (1971,  R)
14
Trainspotting (1996,  R)
15
Thumbsucker (2005,  R)
16
Full Metal Jacket (1987,  R)
17
Pulp Fiction (1994,  R)
18
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
19
Candy (2006,  R)
20
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
21
Forrest Gump (1994,  PG-13)
22
Requiem for a Dream (2000,  R)
23
The Crow (1994,  R)
24
Interview with the Vampire (1994,  R)
25
28 Days Later (2003,  R)
26
Babel (2006,  R)
27
Back to the Future (1985,  PG)
28
Back to the Future Part II (1989,  PG)
29
Back to the Future Part III (1990,  PG)
30
Saw (2004,  R)
31
Saw II (2005,  R)
32
Saw III (2006,  R)
33
Crash (2004,  R)
34
Happy Feet (2006,  PG)
35
Hostel (2006,  R)
36
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
37
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
38
Seven (Se7en) (1995,  R)
39
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
40
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
41
Brokeback Mountain (2005,  R)
42
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
43
Closer (2004,  R)
44
Pride and Prejudice (2005,  PG)
45
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
46
Queen of the Damned (2002,  R)
47
Serendipity (2001,  PG-13)
48
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
49
Sin City (2005,  R)
50
Thank You For Smoking (2006,  R)
51
The Butterfly Effect (2004,  R)
52
The Grudge (2004,  PG-13)
53
The Hills Have Eyes (2006,  R)
54
The Illusionist (2006,  PG-13)
55
The Notebook (2004,  PG-13)
56
The Ring (2002,  PG-13)
57
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
58
V for Vendetta (2006,  R)
59
Van Helsing (2004,  PG-13)
60
Quills (2000,  R)
61
Stardust (2007,  PG-13)
62
50 First Dates (2004,  PG-13)
63
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
64
A Cinderella Story (2004,  PG)
65
Anger Management (2003,  PG-13)
66
Blood Diamond (2006,  R)
67
Braveheart (1995,  R)
68
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
69
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
70
Cast Away (2000,  PG-13)
71
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
72
Children of Men (2006,  R)
73
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
74
City of Angels (1998,  PG-13)
75
Click (2006,  PG-13)
76
Constantine (2005,  R)
77
Cruel Intentions (1999,  R)
78
Elizabethtown (2005,  PG-13)
79
Face/Off (1997,  R)
80
Fight Club (1999,  R)
81
Finding Nemo (2003,  G)
82
Ghost (1990,  R)
83
Good Will Hunting (1997,  R)
84
High Fidelity (2000,  R)
85
Hostel: Part II (2007,  R)
86
Ice Age (2002,  PG)
87
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
88
Kingdom of Heaven (2005,  R)
89
Little Miss Sunshine (2006,  R)
90
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
91
Memento (2000,  R)
92
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
93
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
94
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
95
Red Eye (2005,  PG-13)
96
Reservoir Dogs (1992,  R)
97
Resident Evil (2002,  R)
98
Saving Private Ryan (1998,  R)
99
Silent Hill (2006,  R)
100
Snatch (2001,  R)
101
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
102
The Butterfly Effect 2 (2006,  R)
103
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
104
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
105
The Green Mile (1999,  R)
106
The Holiday (2006,  PG-13)
107
The Lake House (2006,  PG)
108
The Mask (1994,  PG-13)
109
The Passion of the Christ (2004,  R)
110
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
111
The Pianist (2002,  R)
112
The Prestige (2006,  PG-13)
113
The Usual Suspects (1995,  R)
114
The Village (2004,  PG-13)
115
Titanic (1997,  PG-13)
116
Toy Story (1995,  G)
117
Troy (2004,  R)
118
Underworld (2003,  R)
119
Underworld: Evolution (2006,  R)
120
Vanilla Sky (2001,  R)
121
War of the Worlds (2005,  PG-13)
122
You've Got Mail (1998,  PG)
123
Dolls (2002,  Unrated)
124
Zodiac Killer (2004,  R)
125
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) (,  Unrated)
126
Paris Je T'aime (2007,  R)
127
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
128
Dark City (1998,  R)
129
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
130
The Descent (2006,  R)
131
Zodiac (2007,  R)
132
Gothika (2003,  R)
133
Time of the Wolf (2004,  R)
134
Sleepers (1996,  R)
135
The Messengers (2007,  PG-13)
136
House of Fools (2003,  R)
137
Sade (2000,  Unrated)
138
De Sade (1969,  R)
139
My Life Without Me (2003,  R)
140
Copying Beethoven (,  PG-13)
141
Becoming Jane (2007,  PG)
142
Cache (Hidden) (2005,  R)
143
Stay (2005,  R)
144
A Good Year (2006,  PG-13)
145
A History of Violence (2005,  R)
146
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
147
Ratatouille (2007,  G)
148
The Man Who Cried (2000,  R)
149
Persepolis (2007,  PG-13)
150
Apocalypto (2006,  R)
151
Cinderella Man (2005,  PG-13)
152
Die Hard (1988,  R)
153
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
154
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
155
Gone With the Wind (1939,  G)
156
Home Alone (1990,  PG)
157
Cube (1998,  R)
158
Cube 2 - Hypercube (2003,  R)
159
Cube Zero (2004,  R)
160
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1984,  Unrated)
161
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
162
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
163
Pretty Woman (1990,  R)
164
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
165
Romance and Cigarettes (2007,  R)
166
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
167
Juno (2007,  PG-13)
168
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
169
The Sweet Hereafter (1997,  R)
170
Legends of the Fall (1994,  R)
171
Mr. Brooks (2007,  R)
172
Speak (,  PG-13)
173
Goya's Ghosts (2007,  R)
174
When Nietzsche Wept (2007,  PG-13)
175
Free Zone (2006,  Unrated)
176
Sparkle (2007,  Unrated)
177
Once (2007,  R)
178
Wicker Park (2004,  PG-13)
179
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
180
Lucky Number Slevin (2006,  R)
181
House of Wax (2005,  R)
182
Across the Universe (2007,  PG-13)
183
A Walk to Remember (2002,  PG)
184
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
185
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
186
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
187
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
188
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
189
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
190
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
191
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
192
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
193
Shrek (2001,  PG)
194
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
195
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
196
The Exorcist (1973,  R)
197
Top Gun (1986,  PG)
198
When Harry Met Sally (1989,  R)
199
Almost Famous (2000,  R)
200
Batman (1989,  PG-13)
201
Fantastic Four (2005,  PG-13)
202
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
203
Saw IV (2007,  R)
204
Shrek 2 (2004,  PG)
205
Signs (2002,  PG-13)
206
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
207
The Transporter (2002,  PG-13)
208
I'm Not There (2007,  R)
209
The Eye (2008,  PG-13)
210
The Dark Knight (2008,  PG-13)
211
Before Sunset (2004,  R)
212
Before Sunrise (1995,  R)
213
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
214
Porcile (Pigpen) (Pigsty) (1969,  Unrated)
215
Sekai no chûshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) (2004,  Unrated)
216
My Sassy Girl (2008,  PG-13)
217
21 (2008,  PG-13)
218
Vantage Point (2008,  PG-13)
219
L: Change the World (2008,  Unrated)
220
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
221
The Matrix (1999,  R)
222
Wedding Crashers (2005,  R)
223
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
224
Hokkabaz (2006,  Unrated)
225
Organize isler (Magic Carpet Ride) (2005,  Unrated)
226
Gemide (1998,  Unrated)
227
Panic Room (2002,  R)
228
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
229
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) (2005,  PG-13)
230
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
231
Stolen Eyes (Otkradnati Ochi) (2005,  Unrated)
232
Barda (In Bar) (2007,  Unrated)
233
Yumurta (Avgo)(Egg) (2007,  Unrated)
234
Istanbul Tales (Anlat Istanbul) (2005,  Unrated)
235
Mustafa hakkinda hersey (2004,  Unrated)
236
Agir roman (Cholera Street) (1997,  Unrated)
237
Karpuz kabugundan gemiler yapmak (Boats Out of Watermelon Rinds) (2005,  Unrated)
238
Istanbul kanatlarimin altinda (1996,  Unrated)
239
No Country for Old Men (2007,  R)
240
WALL-E (2008,  G)
241
Little Children (2006,  R)
242
Italiensk for Begyndere (Italian for Beginners) (2001,  R)
243
Hairspray (2007,  PG)
244
Macbeth (2006,  Unrated)
245
2046 (2005,  R)
246
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
247
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
248
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
249
The Fountain (2006,  PG-13)
250
The Departed (2006,  R)
251
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
252
RocknRolla (2008,  R)
253
Cruel Intentions 2 (2000,  R)
254
Cruel Intentions 3 (2004,  R)
255
Pride and Glory (2008,  R)
256
Into the Wild (2007,  R)
257
Coraline (2009,  PG)
258
My Beautiful Son (2001,  R)
259
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
260
Pi (1998,  R)
261
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
262
Strange Days (1995,  R)
263
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
264
Ed Wood (1994,  R)
265
Slumdog Millionaire (2008,  R)
266
Blow (2001,  R)
267
Lost In Translation (2003,  R)
268
Cashback (2004,  Unrated)
269
Cashback (2007,  R)
270
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
271
The Fog (2005,  PG-13)
272
In a Dream (2008,  Unrated)
273
Dreamcatcher (2003,  R)
274
Infection (2007,  Unrated)
275
Boogeyman (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments