My Favorite Movies
| fb627035782's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 2 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 3 |
Monsoon Wedding (2002, R) |
|
| 4 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 5 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 6 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 7 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 8 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 9 |
Heat and Dust (1983, R) |
|
| 10 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 11 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 12 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 13 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 14 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 15 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 16 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 17 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 18 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 19 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 20 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 21 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 22 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 23 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 24 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 25 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 26 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 27 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 28 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 29 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 30 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 31 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 32 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 33 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 34 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 35 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 36 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 37 |
Memento (2000, R) |
|
| 38 |
Cat on a Hot Tin Roof (1958, Unrated) |
|
| 39 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 40 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 41 |
Chitty Chitty Bang Bang (1968, G) |
|
| 42 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 43 |
The Great Dictator (1940, G) |
|
| 44 |
Dangerous Liaisons (1988, R) |
|
| 45 |
The Rosegarden (1989, PG-13) |
|
| 46 |
Jaane bhi do yaaro(Who Pays the Piper ) (1983, Unrated) |
|
| 47 |
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001, PG) |
|
| 48 |
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995, G) |
|
| 49 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 50 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 51 |
Taare Zameen Par (2007, Unrated)
We're all Ishaan Awasthi in India. We may not all be dyslexic, but we all have to contend with a super-competitive, highly disciplined and very, very serious educational system which, as Khan's character points out, only has room for doctors, engineers and management graduates. Anything else is second best and second best just won't do. |



















































