My Favorite Movies


  fb628044092's Rating My Rating
1
My Left Foot (1989,  R)
2
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
3
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
4
Rambo III (1988,  R)
5
Rocky (1976,  PG)
6
Rocky II (1979,  PG)
7
Rocky IV (1985,  PG)
8
Rocky III (1982,  PG)
9
Rocky V (1990,  PG-13)
10
The Sound of Music (1965,  G)
11
Top Gun (1986,  PG)
12
The Matrix (1999,  R)
13
The Matrix Revolutions (2003,  R)
14
The Matrix Reloaded (2003,  R)
15
The Matrix Revisited (2001,  R)
16
Gone With the Wind (1939,  G)
17
The Guns of Navarone (1961,  PG)
18
Gladiator (2000,  R)
19
Braveheart (1995,  R)
20
300 (2007,  R)
21
Forrest Gump (1994,  PG-13)
22
Grease (1978,  PG)
23
Shrek (2001,  PG)
24
American Gangster (2007,  R)
25
The Young Lions (1958,  G)
26
Ben Hur: A Tale of the Christ (1926,  Unrated)
27
Blade Runner (1982,  R)
28
Casablanca (1943,  PG)
29
Captains Courageous (1937,  PG)
30
Cleopatra (1963,  Unrated)
31
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
32
Judge Dredd (1995,  R)
33
Independence Day (1996,  PG-13)
34
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
35
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
36
D.O.A. (1950,  Unrated)
37
The Omen (1976,  R)
38
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
39
Damien: Omen II (1978,  R)
40
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941,  Unrated)
41
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
42
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
43
Night at the Museum (2006,  PG)
44
Man on Fire (2004,  R)
45
Mickey Mouse Clubhouse: Mickey's Storybook Surprises (1982,  Unrated)
46
The Exorcist (1973,  R)
47
Flubber (1997,  PG)
48
Fort Apache (1948,  Unrated)
49
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
50
Flyboys (2006,  PG-13)
51
The French Connection (1971,  R)
52
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
53
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
54
The Godfather (1972,  R)
55
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
56
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
57
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
58
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
59
King Kong (1976,  PG)
60
The Lion King (1994,  G)
61
Little Manhattan (2005,  PG)
62
Catch Me If You Can (1989,  PG)
63
The Legend of Zorro (2005,  PG)
64
Toy Story 2 (1999,  G)
65
Toy Story (1995,  G)
66
Philadelphia (1993,  PG-13)
67
The Bonfire of the Vanities (1990,  R)
68
The Man with One Red Shoe (1985,  PG)
69
Big (1988,  PG)
70
Remember the Titans (2000,  PG)
71
The Mighty Quinn (1989,  R)
72
Crimson Tide (1995,  R)
73
Courage Under Fire (1996,  R)
74
John Q (2002,  PG-13)
75
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
76
Bad Boys II (2003,  R)
77
Bad Boys (1995,  R)
78
Men in Black (1997,  PG-13)
79
Men in Black II (2002,  PG-13)
80
Wild Wild West (1999,  PG-13)
81
Police Academy (1984,  R)
82
Police Academy 7 - Mission to Moscow (1994,  PG)
83
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
84
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
85
Seven Pounds (2008,  PG-13)
86
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
87
Disney's Aladdin (1992,  G)
88
The Jungle Book (1967,  PG)
89
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
90
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
91
The Lady in Red (1982,  Unrated)
92
My Fair Lady (1964,  G)
93
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
94
Born on the Fourth of July (1989,  R)
95
Jerry Maguire (1996,  R)
96
The Longest Yard (2005,  PG-13)
97
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
98
Platoon (1986,  R)
99
Point Blank (1967,  Unrated)
100
The Prisoner of Zenda (1952,  Unrated)
101
Troy (2004,  R)
102
Madagascar (2005,  PG)
103
Black Hawk Down (2001,  R)
104
Love the Beast (2009,  Unrated)
105
Erin Brockovich (2000,  R)
106
The Silence of the Lambs (1991,  R)
107
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
108
The Ten Commandments (1956,  G)
109
The Terminator (1984,  R)
110
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
111
Titanic (1997,  PG-13)
112
The Aviator (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments