My Favorite Movies


  fb628086137's Rating My Rating
1
Brain Damage (1995,  R)
2
Botched (2008,  Unrated)
3
Frankenhooker (1990,  R)
4
Rock & Roll Frankenstein (2000,  Unrated)
5
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
6
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
7
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
8
Evil Dead 2 (1987,  R)
9
Slither (2006,  R)
10
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
11
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
12
Live Freaky Die Freaky (2003,  Unrated)
Live Freaky Die Freaky
twas good, really good. its like a charlie manson christmas special
13
Re-Animator (1985,  R)
14
Beyond Re-Animator (2003,  R)
15
The Bride of Re-Animator (1990,  R)
16
The Return of the Living Dead (1985,  R)
17
Gutterballs (2008,  Unrated)
18
Teeth (2007,  R)
19
Kids in the Hall - Brain Candy (1996,  R)
20
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
21
TerrorVision (1986,  R)
22
Meet the Feebles (1989,  R)
23
FUBAR (2002,  R)
24
House of 1000 Corpses (2003,  R)
25
The Devil's Rejects (2005,  R)
26
The Devil's Advocate (1997,  R)
27
Watchmen (2009,  R)
28
The Boondock Saints (1999,  R)
29
The Wizard of Oz (1939,  G)
30
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
31
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
32
Innerspace (1987,  PG)
33
Gremlins (1984,  PG)
34
The Evil Dead (1981,  NC-17)
35
Army of Darkness (1993,  R)
36
Howard the Duck (1986,  PG)
37
The Acid House (1998,  Unrated)
38
Heavy Metal (1981,  R)
39
Heavy Metal 2000 (2000,  R)
40
Weird Science (1985,  PG-13)
41
Top Secret! (1984,  PG)
42
The Fifth Element (1997,  PG-13)
43
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
44
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
45
Batman (1989,  PG-13)
46
The Dark Knight (2008,  PG-13)
47
The Matrix (1999,  R)
48
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
49
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
50
Flight of the Navigator (1986,  PG)
51
Back to the Future Part II (1989,  PG)
52
The Midnight Meat Train (2008,  R)
53
Trailer Park of Terror (2008,  R)
54
Bad Biology (2008,  Unrated)
55
Groundhog Day (1993,  PG)
56
Addams Family Values (1993,  PG-13)
57
The Addams Family (1991,  PG-13)
58
TV Junkie (2006,  Unrated)
59
The Life Before Her Eyes (2007,  R)
60
Adam Resurrected (2008,  R)
61
World's Greatest Dad (2009,  R)
62
Labyrinth (1986,  PG)
63
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
64
8 Heads in a Duffel Bag (1997,  R)
65
Cloverfield (2008,  PG-13)
66
Requiem for a Dream (2000,  R)
67
Trainspotting (1996,  R)
68
Team America - World Police (2004,  R)
69
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
70
Bride of Chucky (1998,  R)
71
Seed Of Chucky (2004,  R)
72
Mad Monster Party (1967,  Unrated)
Mad Monster Party
rankin bass is top notch
73
Apocalypto (2006,  R)
74
X-Men (2000,  PG-13)
75
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
76
X2 (2003,  PG-13)
77
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
78
Spider-Man (2002,  PG-13)
79
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
80
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
81
Iron Man (2008,  PG-13)
82
Return to Oz (1985,  PG)
83
The Garbage Pail Kids Movie (1987,  PG)
84
Basket Case (1982,  R)
85
Bad Boy Bubby (1993,  Unrated)
86
The NeverEnding Story (1984,  PG)
87
The Haunted World of El Superbeasto (2009,  R)
88
Kingpin (1996,  PG-13)
89
American Psycho (2000,  R)
90
The Wizard of Gore (2007,  R)
91
UHF (1989,  PG)
92
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
93
The Hills Have Eyes (2006,  R)
94
Momento (2002,  PG)
95
Little Monsters (1989,  PG)
96
Hogfather (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments