My Favorite Movies


  fb629060744's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain (1952,  G)
2
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
4
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
5
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
6
Walk the Line (2005,  PG-13)
7
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
8
X-Men (2000,  PG-13)
9
Batman (1989,  PG-13)
10
Batman Begins (2005,  PG-13)
11
Batman Returns (1992,  PG-13)
12
Maria Larssons eviga ögonblick (Everlasting Moments) (Maria Larsson's Everlasting Moment) (2009,  Unrated)
13
Big Fish (2003,  PG-13)
14
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
15
Stand by Me (1986,  R)
16
Casino Royale (2006,  PG-13)
17
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
18
Dead Poets Society (1989,  PG)
19
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
20
Ice Age (2002,  PG)
21
Lost In Translation (2003,  R)
22
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
23
Spider-Man (2002,  PG-13)
24
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
25
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
26
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
30
The Lion King (1994,  G)
31
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
32
X2 (2003,  PG-13)
33
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
34
Superman II (1981,  PG)
35
The Last King of Scotland (2006,  R)
36
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
37
Octopussy (1983,  PG)
38
Live and Let Die (1973,  PG)
39
Thunderball (1965,  PG)
40
The Mummy (1932,  Unrated)
41
American Beauty (1999,  R)
42
Back to the Future (1985,  PG)
43
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
44
Back to the Future Part II (1989,  PG)
45
Back to the Future Part III (1990,  PG)
46
Die Hard (1988,  R)
47
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
48
Fantastic Four (2005,  PG-13)
49
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
50
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
51
Bring It On (2000,  PG-13)
52
Girl, Interrupted (1999,  R)
53
Jaws (1975,  PG)
54
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
55
Independence Day (1996,  PG-13)
56
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
57
Miffo (2003,  Unrated)
58
Kolja (Kolya) (1997,  PG-13)
59
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
60
Fight Club (1999,  R)
61
Lights in the Dusk (Laitakaupungin valot) (2007,  Unrated)
62
Forrest Gump (1994,  PG-13)
63
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
64
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
65
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
66
Funny Face (1957,  Unrated)
67
The Matrix (1999,  R)
68
Sabrina (1954,  Unrated)
69
Minority Report (2002,  PG-13)
70
The Man Without a Past (2002,  PG)
71
The Grotesque (Gentlemen Don't Eat Poets) (Grave Indiscretion) (1995,  R)
72
Pretty Woman (1990,  R)
73
The Dark Knight (2008,  PG-13)
74
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
75
The Wizard of Oz (1939,  G)
76
The Sound of Music (1965,  G)
77
Spaceballs (1987,  PG)
78
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
79
Labyrinth (1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments