My Favorite Movies


  fb629825293's Rating My Rating
1
Steel Magnolias (1989,  PG)
2
Deck the Halls (2006,  PG)
3
Blacktop (2000,  R)
4
Georgia Rule (2007,  R)
5
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
6
Hairspray (2007,  PG)
7
Sex and the City (2008,  R)
8
Transamerica (2005,  R)
9
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
10
Premonition (2007,  PG-13)
11
Shag (1989,  PG)
12
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
13
The Craft (1996,  R)
14
Miss Firecracker (1989,  PG)
15
Clueless (1995,  PG-13)
16
Brokeback Mountain (2005,  R)
17
Flicka (2006,  PG)
18
Matilda (1996,  PG)
19
Wild America (1997,  PG)
20
A Walk to Remember (2002,  PG)
21
A League of Their Own (1992,  PG)
22
Practical Magic (1998,  PG-13)
23
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
24
Vacancy (2007,  R)
25
Because I Said So (2007,  PG-13)
26
Now and Then (1995,  PG-13)
27
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
28
Serendipity (2001,  PG-13)
29
Straight Talk (1992,  PG)
30
Something to Talk About (1995,  R)
31
Baby Cakes (1989,  R)
32
Elizabethtown (2005,  PG-13)
33
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
34
American Pie (1999,  R)
35
American Pie 2 (2001,  R)
36
Four Brothers (2005,  R)
37
American Wedding (2003,  R)
38
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
39
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
40
Armageddon (1998,  PG-13)
41
Big Daddy (1999,  PG-13)
42
Billy Madison (1995,  PG-13)
43
Bring It On (2000,  PG-13)
44
Meet the Parents (2000,  PG-13)
45
Con Air (1997,  R)
46
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
47
Cry Baby (1990,  PG-13)
48
Crash (2004,  R)
49
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
50
Face/Off (1997,  R)
51
Mean Girls (2004,  PG-13)
52
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
53
Failure to Launch (2006,  PG-13)
54
Forrest Gump (1994,  PG-13)
55
Freedom Writers (2007,  PG-13)
56
Freaky Friday (2003,  PG)
57
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
58
Garden State (2004,  R)
59
Ghost (1990,  R)
60
Ghost Rider (2007,  PG-13)
61
Gone With the Wind (1939,  G)
62
Grease (1978,  PG)
63
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
64
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
65
Mallrats (1995,  R)
66
Stand by Me (1986,  R)
67
Stepmom (1998,  PG-13)
68
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
69
Runaway Bride (1999,  PG)
70
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008,  PG-13)
71
27 Dresses (2008,  PG-13)
72
Over Her Dead Body (2008,  PG-13)
73
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
74
Dazed and Confused (1993,  R)
75
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
76
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
77
Meet The Browns (2008,  PG-13)
78
Final Destination (2000,  R)
79
Final Destination 2 (2003,  R)
80
Final Destination 3 (2006,  R)
81
Finding Nemo (2003,  G)
82
Hairspray (1988,  PG)
83
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
84
Home Alone (1990,  PG)
85
Hook (1991,  PG)
86
I Am Sam (2002,  PG-13)
87
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
88
King Kong (2005,  PG-13)
89
Knocked Up (2007,  R)
90
Legally Blonde (2001,  PG-13)
91
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
92
Liar Liar (1997,  PG-13)
93
Love Actually (2003,  R)
94
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
95
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
96
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
97
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
98
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
99
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
100
Old School (2003,  R)
101
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
102
Not Another Teen Movie (2001,  R)
103
Pitch Black (2000,  R)
104
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
105
Ray (2004,  PG-13)
106
Remember the Titans (2000,  PG)
107
Red Eye (2005,  PG-13)
108
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
109
Scary Movie (2000,  R)
110
Scary Movie 2 (2001,  R)
111
Scream (1996,  R)
112
Shark Tale (2004,  PG)
113
Sin City (2005,  R)
114
Sixteen Candles (1984,  PG)
115
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
116
The Breakfast Club (1985,  R)
117
The Break-Up (2006,  PG-13)
118
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
119
The Lake House (2006,  PG)
120
The Notebook (2004,  PG-13)
121
The Pacifier (2005,  PG)
122
The Sandlot (1993,  PG)
123
The Silence of the Lambs (1991,  R)
124
The Waterboy (1998,  PG-13)
125
The Sound of Music (1965,  G)
126
There's Something About Mary (1998,  R)
127
The Wizard of Oz (1939,  G)
128
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
129
Titanic (1997,  PG-13)
130
Uptown Girls (2003,  PG-13)
131
Van Helsing (2004,  PG-13)
132
X-Men (2000,  PG-13)
133
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
134
X2 (2003,  PG-13)
135
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
136
You've Got Mail (1998,  PG)
137
The Winning Season (2004,  PG)
138
Boogie Nights (1997,  R)
139
The Thrill of It All! (1963,  Unrated)
140
Jack (1996,  PG-13)
141
Lover Come Back (1961,  Unrated)
142
Trick (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments