My Favorite Movies


  fb629922810's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
2
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
4
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
6
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
A Life Less Ordinary (1997,  R)
Click to Rate
8
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
9
Velvet Goldmine (1998,  R)
Click to Rate
10
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
11
Scum (1977,  R)
Click to Rate
12
American History X (1998,  R)
Click to Rate
13
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
14
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Click to Rate
15
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
16
Hocus Pocus (1993,  PG)
Click to Rate
17
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
18
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
19
The Dark Crystal (1982,  PG)
Click to Rate
20
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
21
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
22
Alice in Wonderland (1951,  G)
Click to Rate
23
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
24
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
Click to Rate
25
Freaks (1932,  Unrated)
Click to Rate
26
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
Click to Rate
27
House of Wax (1953) (1953,  PG)
Click to Rate
28
The Haunting (1963,  Unrated)
Click to Rate
29
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
30
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
31
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
Click to Rate
32
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
Click to Rate
33
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
Click to Rate
34
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
35
Animal Factory (2000,  R)
Click to Rate
36
B Monkey (,  Unrated)
Click to Rate
37
Bang Bang You're Dead (2002,  Unrated)
Click to Rate
38
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
39
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
40
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
41
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
42
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
43
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
44
Robin Hood (1973,  G)
Click to Rate
45
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Click to Rate
46
Peter Pan (2003,  PG)
Click to Rate
47
Peter Pan (1953,  G)
Click to Rate
48
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
49
Lady and the Tramp (1955,  G)
Click to Rate
50
The Basketball Diaries (1995,  R)
Click to Rate
51
The Aviator (2004,  PG-13)
Click to Rate
52
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Click to Rate
53
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
54
Total Eclipse (1995,  R)