My Favorite Movies


  fb630181966's Rating My Rating
1
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
2
Back to the Future (1985,  PG)
3
Blazing Saddles (1974,  R)
4
Donnie Darko (2001,  R)
5
Face/Off (1997,  R)
6
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
7
Fight Club (1999,  R)
8
Full Metal Jacket (1987,  R)
9
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
10
Gladiator (2000,  R)
11
GoodFellas (1990,  R)
12
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
13
High Fidelity (2000,  R)
14
Hot Fuzz (2007,  R)
15
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
16
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
17
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
18
Jaws (1975,  PG)
19
Kingdom of Heaven (2005,  R)
20
Kung Fu Hustle (2005,  R)
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
22
Monsters, Inc. (2001,  G)
23
Nacho Libre (2006,  PG)
24
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
26
Platoon (1986,  R)
27
Predator (1987,  R)
28
Pulp Fiction (1994,  R)
29
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
30
Road Trip (2000,  R)
31
Rocky (1976,  PG)
32
Rocky II (1979,  PG)
33
Rocky III (1982,  PG)
34
School of Rock (2003,  PG-13)
35
Shaun of the Dead (2004,  R)
36
Shrek (2001,  PG)
37
Shrek 2 (2004,  PG)
38
Sleepy Hollow (1999,  R)
39
Snakes on a Plane (2006,  R)
40
Snatch (2001,  R)
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
42
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
43
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
44
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
45
Superman Returns (2006,  PG-13)
46
Thank You For Smoking (2006,  R)
47
The Big Lebowski (1998,  R)
48
The Departed (2006,  R)
49
The Godfather (1972,  R)
50
The Godfather, Part II (1974,  R)
51
The Goonies (1985,  PG)
52
The Green Mile (1999,  R)
53
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
54
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
55
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
56
The Matrix (1999,  R)
57
The Matrix Reloaded (2003,  R)
58
The Matrix Revolutions (2003,  R)
59
The Mummy (1999,  PG-13)
60
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
61
The Princess Bride (1987,  PG)
62
The Rock (1996,  R)
63
The Shawshank Redemption (1994,  R)
64
The Shining (1980,  R)
65
The Silence of the Lambs (1991,  R)
66
The Usual Suspects (1995,  R)
67
There's Something About Mary (1998,  R)
68
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
69
Toy Story (1995,  G)
70
Trainspotting (1996,  R)
71
Walk the Line (2005,  PG-13)
72
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
73
Young Frankenstein (1974,  PG)
74
Zoolander (2001,  PG-13)
75
Once Were Warriors (1994,  R)
76
The Warriors (1979,  R)
77
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
78
Rio Grande (1950,  Unrated)
79
Fort Apache (1948,  Unrated)
80
40 Guns to Apache Pass (1967,  Unrated)
81
The Searchers (1956,  Unrated)
82
Unforgiven (1992,  R)
83
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Awesome
i'm not sure which one i want to be Batman or the Joker
84
Batman Begins (2005,  PG-13)
85
Batman (1989,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments