My Favorite Movies


  fb630316808's Rating My Rating
1
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
2
Back to the Future (1985,  PG)
3
Back to the Future Part II (1989,  PG)
4
Back to the Future Part III (1990,  PG)
5
Beerfest (2006,  R)
6
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
7
Big Fish (2003,  PG-13)
8
Blades of Glory (2007,  PG-13)
9
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
10
Click (2006,  PG-13)
11
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
12
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
13
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
14
Elf (2003,  PG)
15
Failure to Launch (2006,  PG-13)
16
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
17
Finding Nemo (2003,  G)
18
Freaky Friday (2003,  PG)
19
Ghost Rider (2007,  PG-13)
20
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
21
Grandma's Boy (2006,  R)
22
Happy Feet (2006,  PG)
23
Home Alone (1990,  PG)
24
Hook (1991,  PG)
25
I, Robot (2004,  PG-13)
26
Ice Age (2002,  PG)
27
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
28
Jackass - The Movie (2002,  R)
29
Jackass: Number Two (2006,  R)
30
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
31
Knocked Up (2007,  R)
32
Little Miss Sunshine (2006,  R)
33
Mean Girls (2004,  PG-13)
34
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
35
Meet the Parents (2000,  PG-13)
36
Monsters, Inc. (2001,  G)
37
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
38
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
39
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
40
Nacho Libre (2006,  PG)
41
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
42
Night at the Museum (2006,  PG)
43
Office Space (1999,  R)
44
Over the Hedge (2006,  PG)
45
Rudy (1993,  PG)
46
Saw III (2006,  R)
47
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
48
Scary Movie 2 (2001,  R)
49
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
50
School of Rock (2003,  PG-13)
51
Shark Tale (2004,  PG)
52
She's the Man (2006,  PG-13)
53
Signs (2002,  PG-13)
54
Silent Hill (2006,  R)
55
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
56
Spaceballs (1987,  PG)
57
Speed (1994,  R)
58
Spider-Man (2002,  PG-13)
59
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
60
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
61
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
62
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
63
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
64
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
65
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
66
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
67
Steel Magnolias (1989,  PG)
68
Superbad (2007,  R)
69
Superman Returns (2006,  PG-13)
70
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
71
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
72
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
73
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
74
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
75
The Goonies (1985,  PG)
76
The Hills Have Eyes (2006,  R)
77
The Incredibles (2004,  PG)
78
The Lion King (1994,  G)
79
The Matrix (1999,  R)
80
The Matrix Reloaded (2003,  R)
81
The Matrix Revolutions (2003,  R)
82
The Mummy (1999,  PG-13)
83
The Sandlot (1993,  PG)
84
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
85
The Terminator (1984,  R)
86
The Village (2004,  PG-13)
87
The Wizard of Oz (1939,  G)
88
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
89
Tommy Boy (1995,  PG-13)
90
Wayne's World (1992,  PG-13)
91
Wild Hogs (2007,  PG-13)
92
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
93
Without A Paddle (2004,  PG-13)
94
X-Men (2000,  PG-13)
95
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
96
X2 (2003,  PG-13)
97
Rat Race (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments