My Favorite Movies


  fb630916527's Rating My Rating
1
Donnie Darko (2001,  R)
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
3
The Green Mile (1999,  R)
4
Whatever Works (2009,  PG-13)
5
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
6
The Silence of the Lambs (1991,  R)
7
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
8
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
9
The Time Machine (2002,  PG-13)
10
Basquiat (1996,  R)
11
Waking Life (2001,  R)
12
Crumb (1995,  R)
13
The Fifth Element (1997,  PG-13)
14
My Winnipeg (2007,  Unrated)
15
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
16
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
17
Rushmore (1998,  R)
18
Broken Flowers (2005,  R)
19
Grand Canyon (1991,  R)
20
A Clockwork Orange (1971,  R)
21
Contact (1997,  PG)
22
Dune (1984,  PG-13)
23
Children of Men (2006,  R)
24
Full Metal Jacket (1987,  R)
25
Broadway Danny Rose (1984,  PG)
26
Watchmen (2009,  R)
27
Fierce Light: When Spirit Meets Action (2008,  Unrated)
28
The U.S. vs. John Lennon (2006,  PG-13)
29
Milwaukee Minnesota (2003,  R)
30
Northfork (2003,  PG-13)
31
Amadeus (1984,  R)
32
American Splendor (2003,  R)
33
Deconstructing Harry (1997,  R)
34
Take the Money and Run (1969,  PG)
35
Tropic Thunder (2008,  R)
36
What's Up, Tiger Lily? (1966,  PG)
37
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
38
Sling Blade (1997,  R)
39
The Front (1976,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments