Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb630923999's Rating My Rating
1
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
2
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
3
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
4
We Are Marshall (2006,  PG)
Click to Rate
5
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
7
Vacancy (2007,  R)
Click to Rate
8
American History X (1998,  R)
Click to Rate
9
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 5.0 Stars
great movie....staceys favorite
Click to Rate
10
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
11
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious 5.0 Stars
cool
Click to Rate
12
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
13
8 Mile (2002,  R)
8 Mile 5.0 Stars
they got down and dirty but great movie
Click to Rate
14
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 5.0 Stars
funny and sad
Click to Rate
15
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
16
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story 3.5 Stars
good movie
Click to Rate
17
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
18
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy 3.5 Stars
excellent
Click to Rate
19
Accepted (2006,  PG-13)
Click to Rate
20
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
21
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective 2.5 Stars
ehhhh
Click to Rate
22
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
23
American Pie (1999,  R)
American Pie 5.0 Stars
original the funniest
Click to Rate
24
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
25
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
Click to Rate
26
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
Click to Rate
27
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
28
American Wedding (2003,  R)
Click to Rate
29
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
30
Baby Boy (2001,  R)
Click to Rate
31
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
32
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
33
Because I Said So (2007,  PG-13)
Click to Rate
34
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
35
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
36
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
37
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Click to Rate
38
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
39
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
41
Blow (2001,  R)
Click to Rate
42
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
43
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
44
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
45
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Click to Rate
46
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
47
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 5.0 Stars
great
Click to Rate
48
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
49
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
50
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory Want To See
love the original, have to see this one.
Click to Rate
51
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
52
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
53
Closer (2004,  R)
Click to Rate
54
Coach Carter (2005,  PG-13)
Click to Rate
55
Collateral (2004,  R)
Click to Rate
56
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
57
Cruel Intentions (1999,  R)