Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb632305009's Rating My Rating
1
Chocolat (2000,  PG-13)
2
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
3
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
4
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
5
Waking Ned Devine (1998,  PG)
6
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
7
The English Patient (1996,  R)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
9
Good Bye, Lenin (2004,  R)
10
The Madness of King George (1994,  PG-13)
11
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
12
Volver (2006,  R)
13
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
14
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
15
Mrs. Henderson Presents (2006,  R)
16
Notting Hill (1999,  PG-13)
17
Amores Perros (2001,  R)
18
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) (2003,  R)
19
Machuca (2004,  Unrated)
20
Jackie Brown (1997,  R)
21
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
22
Formula 51 (The 51st State) (2002,  R)
23
Tapas (2005,  Unrated)
24
Family Law (Derecho de Familia) (2006,  Unrated)
25
Nine Queens (Nueve reinas) (2002,  R)
26
Die Stille nach dem Schuß (The Legend of Rita) (The Legends of Rita) (2000,  Unrated)
27
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
28
Gosford Park (2001,  R)
29
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
30
Pulp Fiction (1994,  R)
31
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
32
Elizabeth I (,  Unrated)
33
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
34
Sexo con amor (2003,  Unrated)
35
Alles is Liefde (Love Is All) (2007,  PG)
36
Our Father (Padre Nuestro) (2005,  Unrated)
37
Vanity Fair (2004,  PG-13)
38
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
39
Pretendiendo (2008,  R)
40
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
41
The Only One (Vidange perdue) (2007,  Unrated)
42
Frida (2002,  R)
43
Sleepy Hollow (1999,  R)
44
Blithe Spirit (1945,  Unrated)
45
Sharpe's Rifles (1993,  Unrated)
46
Agatha Christie - Marple: The Moving Finger (2005,  PG)
47
Agatha Christie - Marple: By the Pricking of My Thumbs (2006,  PG)
48
Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments