My Favorite Movies


  fb633474991's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
2
Mulholland Drive (2001,  R)
3
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
4
American Beauty (1999,  R)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
7
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
8
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
Seven (Se7en) (1995,  R)
11
Sin City (2005,  R)
12
Snatch (2001,  R)
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
19
The Green Mile (1999,  R)
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
23
The Matrix (1999,  R)
24
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
25
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
26
The Usual Suspects (1995,  R)
27
Jackie Brown (1997,  R)
28
Reservoir Dogs (1992,  R)
29
Chicago (2002,  PG-13)
30
Breaking the Waves (1996,  R)
31
Dogville (2003,  R)
32
Manderlay (2006,  Unrated)
33
Dancer in the Dark (2000,  R)
34
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
35
The Boss of it All (Direktøren for det hele) (2007,  Unrated)
36
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
37
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
38
Hero (2004,  PG-13)
39
My Name Is Modesty (2004,  R)
40
Brothers (Brødre) (2004,  R)
41
Elsker dig for evigt (Open Hearts) (2002,  R)
42
Saving Private Ryan (1998,  R)
43
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
44
The Green Butchers (Grønne slagtere) (2004,  R)
45
I Kina spiser de hunde (In China They Eat Dogs) (1999,  Unrated)
46
Gamle mænd i nye biler (Old Men in New Cars: In China They Eat Dogs II) (2002,  Unrated)
47
Black Hawk Down (2001,  R)
48
Braveheart (1995,  R)
49
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
50
Ice Age (2002,  PG)
51
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
52
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
53
Resident Evil (2002,  R)
54
Shrek (2001,  PG)
55
Les Miserables (1998,  PG-13)
56
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987,  PG-13)
57
Blinkende Lygter (Flickering Lights) (2000,  Unrated)
58
Valgaften, (Election Night ) (1999,  PG)
59
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
60
Down by Law (1986,  R)
61
Night on Earth (1991,  R)
62
Babel (2006,  R)
63
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
64
Ray (2004,  PG-13)
65
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments