Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb634344810's Rating My Rating
1
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
3
Slumdog Millionaire (2008,  R)
4
Shakespeare in Love (1998,  R)
5
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
6
There Will Be Blood (2007,  R)
7
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
8
Citizen X (1995,  R)
9
Northfork (2003,  PG-13)
10
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
11
In Bruges (2008,  R)
12
The Full Monty (1997,  R)
13
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
14
Modern Times (1936,  Unrated)
15
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
16
50 First Dates (2004,  PG-13)
17
Fargo (1996,  R)
18
Oldboy (2005,  R)
19
Chocolat (2000,  PG-13)
20
Dogfight (1991,  R)
21
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
22
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
23
Big Fish (2003,  PG-13)
24
Rain Man (1988,  R)
25
Scent of a Woman (1992,  R)
26
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
27
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
28
The Princess Bride (1987,  PG)
29
The Usual Suspects (1995,  R)
30
Dead Poets Society (1989,  PG)
31
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
32
Jackpot (2001,  R)
33
Stripes (1981,  R)
34
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
35
Zodiac (2007,  R)
36
Mad Money (2008,  PG-13)
37
The Illusionist (2006,  PG-13)
38
My Dog Skip (2000,  PG)
39
Léon (The Professional) (1994,  R)
40
V for Vendetta (2006,  R)
41
The Grave (1996,  R)
42
The Breakfast Club (1985,  R)
43
Pulp Fiction (1994,  R)
44
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
45
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
46
Inside Man (2006,  R)
47
The Sting (1973,  PG)
48
Seven (Se7en) (1995,  R)
49
Pineapple Express (2008,  R)
50
Ed Wood (1994,  R)
51
Inglourious Basterds (2009,  R)
52
Twilight (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments